Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Pregatirea la casatorie: fitza sau nu? 
Autor Mesaj
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Mesaj Ce ai reprosa preotilor in general?
La prima Sfanta Impartasanie am vazut in biserica o colega ortodoxa. Am intrebat-o daca a fost invitata si mi-a spus ca fetita ei este catolica si este la "prima comuniune sau cam asa ceva" (aceasta a fost exprimarea ei).Pai ?..." Tatal ei este catolic ?" -mi-am continuat eu interogatoriul?
"Da si nu" -mi-a raspuns. "Cand ne-am casatorit preotul ne-a chemat sa ne pregatim , sa invatam... -Numai asta n-am mai facut sa invat si la biserica! - sotul meu i-a spus preotului ca el este cu fotbalul, cu antrenamentele ..." Preotul i-ar fi spus :"Atunci sa te cunune antrenorul!"
"Atunci am renuntat si am mers la un preot ortodox fara fite..."
As vrea sa aud pareri pro si contra despre aceasta situatie.Cine si in ce masura a gresit: preotul catolic, preotul ortodox, mirii? Care credeti ca este urmarea acestei situatii? Realitatea eu o cunosc dar as vrea sa vad daca o intuiesc si altii?

14 Iun 2006, 06:08
Preot

Desigur uneori se risca cu un cuvant in plus sa dam impresia ca ii indepartam pe oameni.

14 Iun 2006, 07:38
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Ce ai reprosa preotilor in general?
dana scrie:
fetita ei este catolica si este la "prima comuniune sau cam asa ceva" (aceasta a fost exprimarea ei).
"Cand ne-am casatorit preotul ne-a chemat sa ne pregatim , sa invatam... -Numai asta n-am mai facut sa invat si la biserica! - sotul meu i-a spus preotului ca el este cu fotbalul, cu antrenamentele ..."
Cine si in ce masura a gresit: preotul catolic, preotul ortodox, mirii?

1. fetita era la Prima Sfanta Impartasanie pentru ca era botezata catolic - nu conteaza confesiunile parintilor
2. este normal ca preotul catolic sa cheme pe miri la pregatire pentru casatorie, iar daca acestia refuza sa faca pregatirea este normal sa nu li se administreze Sacramentul Casatoriei (daca se celebreaza casatoria fara pregatire, la prima cearta dintre soti, acestia pot cere desfacerea casatoriei pe motiv ca nu stiau ce fac...)
3. preotul ortodox administreaza Sacramentul Casatoriei fara pregatire, asa cum se face si cu Botezul, neexistand pentru preot pericolul de a nu putea desface casatoria la o adica... - de aceea "nu face fite"

gresela este a mirilor - cand ceri ceva din partea unei comunitati te adaptezi comunitatii (omul este liber sa isi aleaga comunitatea)

14 Iun 2006, 08:17
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
dana scrie:
La prima Sfanta Impartasanie am vazut in biserica o colega ortodoxa. Am intrebat-o daca a fost invitata si mi-a spus ca fetita ei este catolica si este la "prima comuniune sau cam asa ceva" (aceasta a fost exprimarea ei).Pai ?..." Tatal ei este catolic ?" -mi-am continuat eu interogatoriul?
"Da si nu" -mi-a raspuns. "Cand ne-am casatorit preotul ne-a chemat sa ne pregatim , sa invatam... -Numai asta n-am mai facut sa invat si la biserica! - sotul meu i-a spus preotului ca el este cu fotbalul, cu antrenamentele ..." Preotul i-ar fi spus :"Atunci sa te cunune antrenorul!"
As vrea sa aud pareri pro si contra despre aceasta situatie.Cine si in ce masura a gresit: preotul catolic, preotul ortodox, mirii? Care credeti ca este urmarea acestei situatii? Realitatea eu o cunosc dar as vrea sa vad daca o intuiesc si altii?

Un preot (catolic) de tot respectul. Bine a facut!

14 Iun 2006, 12:54
Profil WWW
Membru Senior

MariaB scrie:
preotul ortodox administreaza Sacramentul Casatoriei fara pregatire, asa cum se face si cu Botezul, neexistand pentru preot pericolul de a nu putea desface casatoria la o adica... - de aceea "nu face fite"

Sunt o gramada de preoti ortodocsi care "fac fite". Nu savarsesc slujba sf. cununii fara ca mirii sa se spovedeasca inainte (la spovedanie primesc si sfaturile necesare). Nu boteaza fara ca nasii sa se spovedeasca si sa stie crezul. Nu scurteaza slujbele, nu permit vorbaria in timpul slujbei. Acestia sunt ocoliti si de majoritatea ortodocsilor (in acte), desi nu pretind onorarii, nici macar vreo taxa pentru biserica. Vin la biserica, se intereseaza si pleaca ofticati la altii, apoi se supara si pe aceia, ca de slujba nu-i frumoasa, bani trebuie sa dea

22 Iun 2006, 17:44
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Cluj
Cred că aici "fitzele" se referau la pregătirea la căsătorie, pe care nu o poate face o spovadă. O colegă de clasă a soţiei mele, catolică (mă rog, nu prea practicantă), ne-a spus: "M-am dus la ortodocşi să ne căsătorim, că la catolici trebuiau mai multe întâlniri şi noi aveam atâtea pe cap cu rochia, sala, meniul..."

Că se căsătoresc la ortodocşi nu mă deranjează atât de tare, cât mă deranjează că o fac cu o pregătire de regulă nulă. Vai de acele cupluri. Desigur, se pot trezi şi pregăti şi ulterior. Dar tot mai bine este pregătirea înainte.

Noi de exemplu nu am fost pregătiţi pentru căsătorie, la catolici, preotul având o opinie prea bună despre noi. Greşeală mare... Am recuperat însă pregătirea ulterior. Şi desigur, vom avea mereu pe mai departe de învăţat. :lol:

22 Iun 2006, 17:57
Profil YIM WWW
Membru Senior

Ce presupune aceasta pregatire la casatorie?. De ce este atat de importanta?. Pentru cei care nu calca pe la biserica decat cu ocazia nuntii sau botezului inteleg ca este (macar ca informatie) dar pentru cei care vin regulat la biserica, ce noutati pot afla?.
Eu, ce-i drept am citit destul asa ca atunci cand m-am casatorit cunosteam destul de bine randuielile bisericesti, am mai lamurit unele probleme la spovada sau in discutii in particular cu parintele... si inca mai sunt destule de invatat si pentru noi.
Din cate am observat eu, cam toti cei care vin regulat la slujbe cunosc cele ce sunt necesar de stiut. Din cate stiu eu, mai ales incepand cu momentul cand se hotarasc sa se casatoreasca se discuta destul de mult cu parintele pe aceasta tema (bineinteles, nu la o singura spovada).
Ma iertati ca intreb aici unde toata lumea stie despre ce este vorba, dar chiar sunt curioasa.

22 Iun 2006, 19:27
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Cluj
Sunt şi catolici care cred că mersul la biserică este suficient ca pregătire la căsătorie. Să fim serioşi... Pentru majoritatea dintre noi nu este suficient. Lecturile evanghelice vorbesc despre comunicare şi despre Comunicatorul perfect, dar este mai greu pentru credincios să înveţe din parabolele lui Isus cum se comunică în cuplu.

Pregătirea la căsătorie poate cuprinde mai multe scheme. Vă recomand cu căldură un sit catolic, http://www.profamilia.ro şi o revistă pentru familii Familia creştină. Pe sit veţi găsi câteva cărţi de pregătire la căsătorie, pentru a vedea cam ce înseamnă un astfel de parcurs. Pentru catolici înseamnă dincolo de cateheza de bază (deseori trebuie început de la zero când vin oameni ce nu au prea trecut pe la biserică) o cateheză intensivă despre Sacramentul Căsătoriei (cu trăsăturile lui, precum indisolubilitatea "diluată" de ortodocşi), o discuţie cu un medic despre metodele de planificare familială şi viaţa sexuală, o discuţie cu un cuplu despre viaţa de familie (copii, aşteptarea lor, deschidere faţă de viaţă, comunicare în cuplu). Desigur, în unele cazuri preotul se crede autosuficient (iartă-l Doamne!) şi face singur tot procesul de pregătire (sau nu are colaboratori... să mai caute). În alte cazuri pregătirea se face în 4-6 întâlniri, de preferat cu 6 luni înainte.

Faptul că aţi stat de vorbă mult cu preotul Dvs este foarte bine. Mă îndoiesc însă că poate fi cuiva suficient pentru viaţa de familie. În fine... poate greşesc. Unora informaţia le vine prin insuflare divină, altora muncindu-se prin lectură. Sunt căi şi căi.

PS: personal, de 4-5 ani citesc şi mă documentez intens pe tema căsătoriei (pasiune şi "profesie") şi mereu descopăr cât sunt de prost şi câte mai am de învăţat... şi ce bine ar fi fost să fi avut mintea de azi acum 9 ani...

22 Iun 2006, 19:38
Profil YIM WWW
Membru Senior

Multumesc mult, m-am mai uitat asa putin la revista Familia crestina, e foarte interesanta, din pacate am eu prea putin timp, de obicei cand apare un numar nou mai citesc cate ceva si din cele vechi.
E interesant cum se face pregatirea pentru casatorie, bine gandita si foarte folositoare. N-ar fi rau daca ar imprumuta si Biserica Ortodoxa obiceiul.
Eu zic ca preotii buni, cu exprienta proprie de viata, rezolva cu bine toate aceste aspecte. Cei interesati, ajung pana la urma la un preot bun si de obicei si asculta de el. Mai trist e de cei care abia isi fac timp pentru taina cununiei printre petreceri, fotograf, obiceiuri, etc.. Nu vor sti niciodata spre ce sa priveasca. Lor le-ar fi de mare folos.
In ceea ce-l priveste pe duhovnicul meu, e un om si un preot exceptional, cu o experienta de viata si o deschidere rar intalnite, casatorit, are 4 copii (au fost 5, dar primul nu mai este), lucrarea sa de doctorat s-a referit chiar la taina cununiei (e publicata, "Cununia - Viata intru imparatie") . Din fericire pentru noi, chiar am trecut prin toate aspectele pe care le include pregatirea pentru casatorie, in timp si in functie de necesitati le-am reluat si le-am aprofundat si inca mai avem multe de invatat de la dansul. Ne-a randuit Dumnezeu sansa unui duhovnic cat se poate de bun si incercat.

Rugaminte: prefer adresarea directa, nici varsta mea (31), nici importanta nu cer un mod deosebit de adresre fata de ceilalti membri de pe site.

22 Iun 2006, 20:47
Profil YIM
Membru Senior

Ce presupune aceasta pregatire la casatorie? De ce este atat de importanta?
Din cate am observat eu, cam toti cei care vin regulat la slujbe cunosc cele ce sunt necesar de stiut

la pregatirea pentru casatorie, am vorbit impreuna si impreuna cu preotul, pe teme de credinta
temele au fost cele cunoscute, cu unele sublinieri din partea parintelui paroh
ceea ce difera este constientizarea momentului: una este sa vorbesti despre casatoria unui prieten si cu totul altceva este sa vorbesti despre propria casatorie
una e sa vorbesti cu partenerul, prietenii si rudele despre casatorie si cu totul altceva este sa vorbesti despre propria casatorie in fata preotului
una e sa vorbesti personal cu preotul si cu totul altceva este sa fiti impreuna (logodnicii) la o discutie in comun cu preotul

de multe ori nu conteaza informatia in sine (pe care se prea poate sa o fi cunoscut-o anterior), dar conteaza sa vezi atitudinea partenerului, parerea lui si modul cum si-o exprima in fata preotului, dar si propria atitudine si propriul mod de exprimare...
apoi mai sunt si reflectiile ulterioare la intalnirea cu preotul....

cand ne-am hotarat sa ne casatorim in ianuarie, in septembrie am mers si am vorbit cu parintele paroh, acesta ne-a intrebat la ce Liturghie venim Duminica si ne-a chemat cu o jumatate de ora inainte de Liturghia respectiva - pregatirea a durat pana la inceputul Adventului
nu ni s-a parut ca facem vreun efort nemaipomenit...(este adevarat ca nu mai ramaneam la intalnirile saptamanale cu tinerii de dupa Liturghie, dar urma sa intram in categoria celor casatoriti, care au o intalnire separata, o data pe luna...)

23 Iun 2006, 10:17
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul