Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
certificat botez pentru casatorie 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Re: certificat botez pentru casatorie
Exact, veti lua o marturie, sau chiar doua, de la persoane care va cunosc familia si care stiu ca ati fost botezati. Aceste declaratii, chiar fara sa precizeze data exacta a primirii Botezului (dar, daca o cunosc, sa o mentioneze), vor tine loc de adeverinta de botez.

In cazul casatoriei, aceleasi persoane care atesta faptul ca ati fost botezat /a, pot specifica si faptul ca respectivul botezat/ a nu a mai fost nici casatorit vreo alta data.

14 Oct 2009, 17:14
Membru Junior

va multumesc mult!acum astept parerea preotului despre scrisoarea verisoarei mele trimisa din canada in care povesteste ceea ce stie ea despre botez,la fel a scris si ca sint la prima casatorie.astept parerea domniei sale si in legatura cu marturia parintilor sotului.

19 Oct 2009, 13:59
Membru Senior

In principiu si mie la convertire mi s-a cerut certificat de botez. BOR nu va face asa ceva din dorinta de a tine oamenii cu japca (nu va va refuza in fata insa va incepe sa va plimbe (cand la sinod cand la episcopie cand la patriarhie si retur - ca pe vremea birocratiei comuniste). Pana la urma am fost acceptat si fara certificat de botez. Iti marturisesti credinta catolica cu mana pe Biblie deci nu ai cum sa inseli pe cineva.

20 Oct 2009, 02:06
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Gigi Becali scrie:
In principiu si mie la convertire mi s-a cerut certificat de botez. BOR nu va face asa ceva din dorinta de a tine oamenii cu japca (nu va va refuza in fata insa va incepe sa va plimbe (cand la sinod cand la episcopie cand la patriarhie si retur - ca pe vremea birocratiei comuniste).
sa nu generalizam!
eu am primit "pe loc" certificatul de Botez
am intalnit un preot batran (poate chiar preotul care m-a botezat!) la biserica unde am fost botezata
nu prea vedea bine si nici nu prea auzea preotul acela
l-am rugat frumos sa imi dea certificatul de botez
nu stiam exact ziua in care am fost botezata
am asteptat ceva vreme in biserica (era dupa o liturghie)
apoi a venit la mine cu un registru si mi-a spus ca nu ma gaseste
mi-a dat si mie sa caut
la prima rasfoire nu am gasit nici eu
am reluat cautarea si m-am "gasit"
era un registru vechi cu scrisul nu tocmai usor de citit
apoi, preotul mi-a completat un certificat de botez cu datele din registru (datat la ziua in care mi l-a dat)
m-a intrebat pentru ce imi trebuie
eu am spus ca il vreau pentru parohia catolica unde sa ma inscriu, dar nu a inteles
mi-a spus ca probabil plec in strainatate si am nevoie de el la biserica de acolo
asta a fost tot

20 Oct 2009, 12:50
Membru Senior

:lol: Interesanta poveste. Preotul fiind mai batran s-a prins prea tarziu. Si probabil chiar daca se prindea nu mai avea chef de razboaie anticatolice (ar fi fost interesant cum ar fi reactionat daca ar fi stiut). Probabil ca de la o varsta nu mai merge sa fii razboinic.

17 Noi 2009, 00:46
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2