Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
certificat botez pentru casatorie 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj certificat botez pentru casatorie
buna seara!sint alina si sint noua pe forum.imi pare bine ca v-am gasit,poate ma veti ajuta si dumneavoastra cu pareri.iata despre ce este vorba:voi avea peste putin timp cununia religioasa,in rit romano-catolic,dar casatoria va ramine mixta,sotul fiind ortodox.problema mea este legat de acel certificat de botez,pentru ca pe mine in anii 80,cu bunic militar-care nu avea voie sa fie vazut prin biserici-m-au botezat acasa.nasa a fost sora tatlui meu,care a decedat acum mai bine de 10 ani,foarte tinara,din pacate.la fel si bunicii nu mai sint in viata.mama nu mai este nici ea,iar tata in momentul respeciv nu era in oradea,unde m-au botezat.parintele cu care am discutat mi-a spus ca dovada se poate face cu martori,dar care martori,daca cei mai in masura nu mai sint?
a mai spus si varianta ca e posibil sa nu ma fi trecut in registru preotul de atunci,eu nu stiu nici biserica,nimic,iar in oradea sint si biserici maghiare si romane romano-catolice.parintele a avut buna vointa sa incerce sa ia legatura cu parohiile bihorene,dar...pun raul inainte...daca nu m-au inregistrat?
eu cum procedez?nasii fiului meu-botezat catolic pot depune marturie ca sint si eu tot botezata catolic?intreb pentru ca eu si nasa micutului ne stim de o viata,a mers cu mine la slujbe,desi este ortodoxa.nu vreau ca acest certificat lipsa sa fie un impediment.astep sfaturi din partea dumneavoastra

12 Oct 2009, 21:40
Membru Senior

Mesaj Re: certificat botez pentru casatorie
Lăudat fie Isus!

Nu mi-a fost necesar niciodată certificatul de botez; poate de aceea nici nu am.
La ce vă trebuie acea adeverinţă? Care e problema?
Botezul este în inimă, nu pe hârtie.
Căsătoria religioasă nu se poate împiedica de acel act; declaraţia dvs este suficientă.

13 Oct 2009, 03:49
Membru Junior

mie mi s-a cerut,asa cum si sotul-ortodox,trebuie sa aduca de la biserica unde a fost botezat!iar de acolo i s-a spus k nu se tine o asemenea evidenta!care este solutia?
oare pot da chiar eu declaratia?
ma gindesc ca atit timp cit am frecventat biserica catolica,am baiatul botezat tot catolic,cuvintul meu ar fi de ajuns,dar parintele spune ca actele vorbesc!

13 Oct 2009, 08:26
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
alinusha scrie:
si sotul-ortodox,trebuie sa aduca de la biserica unde a fost botezat!
iar de acolo i s-a spus k nu se tine o asemenea evidenta!care este solutia?
solutia este sa insistati sa vi se dea certificatul de botez ortodox
sigur ca se tine o astfel de evidenta
trebuie doar sa mergeti exact la biserica ortodoxa unde a fost botezat sotul
va cere registrele si va cauta pagina cu pagina in perioada in care banuieste ca ar fi fost botezat
eu asa am facut

alinusha scrie:
oare pot da chiar eu declaratia?
ma gindesc ca atit timp cit am frecventat biserica catolica,am baiatul botezat tot catolic,cuvintul meu ar fi de ajuns,dar parintele spune ca actele vorbesc!
inseamna ca vreti casatorie in alta parohie decat in aceea in care ati participat la viata de credinta
cereti preotului catolic care va cunoaste sa dea marturie pentru dumneavostra
si ar fi bine sa gasiti printre rudele dumneavostra pe cineva care sa fi aflat despre botezul dumneavostra catolic
aceste marturii sunt necesare

sfat:
incercati sa faceti/rezolvati totul asa cum vi se cere
este o incercare prin care Dumnezeu va cere sa treceti
este important sa treceti prin aceasta incercare cu sufletul linistit, oricare ar fi piedicile!

13 Oct 2009, 08:55
Membru Junior

rude care stiu am,dar nu au fost de fata la botez.cu totii stiu ca sint catolica,dar in momentul botezului cei pe care ii am din partea mamei nu au fost prezenti.eu sint originara din iasi,botezata la oradea la bunici,iar viata m-a purtat din cauza serviciului prin toata tara,nu pot spune ca apartin unei biserici anume.astazi sint 3 luni intr-un loc,miine 10 in altul si tot asa.nu m-am gindit la varianta preotului care a botezat baiatul...ma duceam destul de des in localitatea mea de domiciliu acolo,desi nu pot spune ca particip activ la slujbe...dar ma are trecuta in registru la mama catolica...am sa incerc sa ajung sa vorbesc cu dumnealui

13 Oct 2009, 10:14
Membru Senior

alinusha scrie:
varianta preotului care a botezat baiatul...
ma are trecuta in registru la mama catolica
am sa incerc sa ajung sa vorbesc cu dumnealui
e o varianta buna

alinusha scrie:
viata m-a purtat din cauza serviciului prin toata tara,
nu pot spune ca apartin unei biserici anume
in acesta caz, ar mai fi ceva

preotul care va va casatori nu are despre tine o informatie mai necesara decat certificatul de botez
trebuie sa fie sigur ca nu ai mai fost casatorita
la catolici, certificatul de "necasatorit" (eventual, de "sot decedat") e necesar
aceasta o afla preotul care nu te cunoaste de la preotul care detine registrele de botez
acolo, in dreptul tau, este notat daca ai mai fost casatorita (eventual, daca sotul a decedat)
si acolo, preotul respectiv noteaza ca te casatoresti

nu sunt pretentii absurde!

asa a fost pentru sotul meu, botezat in alta parohie decat in cea in care locuim si unde ne-am casatorit
pentru mine, botezata ortodox, au dat marturie nasii nostri de cununie ca nu am mai fost casatorita
(BO nu noteaza casatoria in registrul de botez)
certificatul meu de nastere l-am aratat la parohie cand m-am inscris aici, cativa ani inainte de casatorie

13 Oct 2009, 13:36
Membru Junior

eu nu spun ca sint pretentii absurde...eu ma intreb ce fac daca,dupa ce rascolim toate parohiile oradene,chiar nu sint trecuta nicaieri!-la acest lucru se asteapta parintele,pentru ca m-au botezat acasa!de casatorit inainte cu altineva nu se pune problema la nici unul dintre noi,sintem impreuna de la 18 ani,avem baiatul,civil casatoriti de 2 ani...iar sotului meu biserica in care a fost botezat nu ii da sub nici o forma nici macar o adeverinta,ne-am dus personal ,cu mama lui, pentru ca au spus ca ei nu tin asa evidenta!sper sa imi foloseasca certificatul baietelului cu acea notificare care apare in registru in dreptul meu,ca parinte catolic.iar nasii si parintii pot spune si ei ca nu am mai fost casatoriti cu altcineva

13 Oct 2009, 13:46
Membru Senior

alinusha scrie:
eu nu spun ca sint pretentii absurde...eu ma intreb ce fac daca,dupa ce rascolim toate parohiile oradene,chiar nu sint trecuta nicaieri!-la acest lucru se asteapta parintele,pentru ca m-au botezat acasa!de casatorit inainte cu altineva nu se pune problema la nici unul dintre noi,sintem impreuna de la 18 ani,avem baiatul,civil casatoriti de 2 ani...iar sotului meu biserica in care a fost botezat nu ii da sub nici o forma nici macar o adeverinta,ne-am dus personal ,cu mama lui, pentru ca au spus ca ei nu tin asa evidenta!sper sa imi foloseasca certificatul baietelului cu acea notificare care apare in registru in dreptul meu,ca parinte catolic.iar nasii si parintii pot spune si ei ca nu am mai fost casatoriti cu altcineva

succes!
si sa ne spui si noua cum s-a rezolvat!

14 Oct 2009, 07:44
Membru Junior

Dumnezeu e mare!mi-am gasit o verisoara,care desi avea 5 ani atunci,era la bunici si a fost la botez .ea va declara pentru mine.mai ramine certificatul ortodox

14 Oct 2009, 09:15
Membru Senior

alinusha scrie:
Dumnezeu e mare!mi-am gasit o verisoara,care desi avea 5 ani atunci,era la bunici si a fost la botez .ea va declara pentru mine.mai ramine certificatul ortodox
daca sotul nu va putea obtine de la preotul ortodox certificatul de botez sau o adeverinta in acest sens, puteti gasi pe cineva care a participat la botezul sau si care sa dea marturie...

14 Oct 2009, 13:30
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul