Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
vaccinului antiHPV 

acceptati (ati accepta) vaccinarea antiHPV a fiicei dumneavoastra?
da - e absolut necesar! 5%  5%  [ 1 ]
poate dupa ce se vor cunoaste toate efectele/defectele lui 10%  10%  [ 2 ]
nu - pentru ca nu e sigur vaccinul 30%  30%  [ 6 ]
nu - pentru ca ii vorbesc despre casatorie crestina 55%  55%  [ 11 ]
nu stiu 0%  0%  [ 0 ]
Voturi totale : 20

vaccinului antiHPV 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj vaccinului antiHPV
Fortunatus scrie:
Cum să le spun, de exemplu, mamelor care întreabă despre indicaţia vaccinului antiHPV pentru fetiţele lor că mult mai indicat ar fi să le dea o educaţie creştină ?
si eu imi tot pun intrebarea asta

cine isi vaccineaza fata de 12 ani pentru a fi protejata timp de cinci ani de acest virus?
parintele care o pregateste pe fata sa devina dama de companie!

daca nu isi incepe viata sexuala pana la 17 ani, ce rost are acest vaccin?
nicinul!
in afara de experiment, desigur!

de unde ideea ca toate fetele au deja viata sexuala la 17 ani?
oare asa a ajuns sa fie?
sau asa vor anumite cercuri medicale sa credem ca este?!?

cum functioneaza de fapt virusul HPV?
am auzit ca:
1. virusul exista latent in organismele care si-au inceput viata sexuala
2. colul uterin cedeaza (este afectat de cancer) cand este nevoit sa se adapteze la mai multi parteneri (fiecare cu caracteristicile si HPV-ul lui...)
3. intr-un cuplu inchis (parteneri fideli) nu este niciun pericol

cum functioneaza de fapt vaccinului antiHPV actual?
am auzit ca:
1. trebuie administrat inainte de inceperea vietii sexuale
2. are termen de protectie cam 5 ani

si ce se intampla dupa acei 5 ani?!?
- care nu si-ai inceput viata sexuala mai poate fi vaccinata o data, iar primul vaccin a fost superflu
- care si-a inceput viata sexuala, nu mai poate fi vaccinata - mai este protejata in urmatorii ani?!?

21 Iul 2009, 08:02
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj Re: vaccinului antiHPV
Nu stiu ce/i cu vaccinul, dar intreband de curand un medic ginecolog cu vederi foarte libertine ce parere ii face, a raspuns ca nu/l recomanda, deocamdata deloc, indiferent de varsta sau istoric sexual.

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

30 Iul 2009, 18:04
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
MariaB scrie:
cine isi vaccineaza fata de 12 ani pentru a fi protejata timp de cinci ani de acest virus?
parintele care o pregateste pe fata sa devina dama de companie!

daca nu isi incepe viata sexuala pana la 17 ani, ce rost are acest vaccin?
nicinul!
in afara de experiment, desigur!

de unde ideea ca toate fetele au deja viata sexuala la 17 ani?
oare asa a ajuns sa fie?
sau asa vor anumite cercuri medicale sa credem ca este?!?
viewtopic.php?f=7&t=1846&p=37152&hilit=penis+erectat#p37152

Dacă în programa şcolară a unei societăţi(ţări) dintre cele mai dezvoltate există asemenea practici şi dacă influenţele acestei societăţi "cuceresc" alte ţări şi teritorii (care nici nu doresc altceva), atunci întrebările dvs sunt retorice.

30 Iul 2009, 20:31
Membru Senior

Nicu scrie:
Dacă ..., atunci întrebările dvs sunt retorice.

daca!
numai ca nu ar trebui sa vedem totul asa pesimist
parerea mea este ca asa vor anumite cercuri medicale/farmaceutice/corporationale... sa credem ca este
asa cum, de exemplu, regimul comunist s-a straduit sa arate de nu avem (nevoie de) viata religioasa

orice s-ar face la scoala, daca parintele are o relatie/comunicare buna cu copilul, se rezolva
sa nu lasam doar scoala (eventual strada) sa ne educe copilul!

31 Iul 2009, 07:51
Membru Senior

Sincer nu am stiut ca hpv-ul se transmite pe cale sexuala si am votat in necunostinta de cauza. Puteti sa taiati un vot cu da.
Pe de alta parte ridic o problema de morala:
Pentru cei (sau cele) care totusi gresesc si calca pe bec pedeapsa sa fie moartea prin infectare ?
Eu nu stiu ce sa raspund. Intr-o familie normala nu este nevoie de prezervativ sau de vaccin anti HPV insa pana sa-si intemeieze familie tinerii mai calca pe bec. Oricat de bine ar fi educati, greseste partenerul (sau partenera) si tot exista risc. Chiar si oameni mai importanti mai calca pe bec. Sa-i condamnam la moarte ? Cand Papa a aflat de cineva care a infiintat un important ordin calugaresc (ordin cu realizari importante) ca totusi in viata terestra a avut copii a zis:,,Ii multumesc Domnului pentru ca face minuni chiar si prin oameni imperfecti''.

05 Sep 2009, 13:42
Profil YIM
Membru Senior

Gigi Becali scrie:
o problema de morala:
Pentru cei (sau cele) care totusi gresesc si calca pe bec pedeapsa sa fie moartea prin infectare ?
Eu nu stiu ce sa raspund. Intr-o familie normala nu este nevoie de prezervativ sau de vaccin anti HPV insa pana sa-si intemeieze familie tinerii mai calca pe bec.

cu HIV-ul asa este
la HPV, ar putea sa fie chiar mai drastic
fiind vorba de adaptarea mediului vaginal, HPV ar putea sa apara si intr-un cuplu stabil care insa foloseste lubrifianti

oricum, nu e cazul sa ne temem de moarte prin HPV mai mult decat prin accident rutier, de exemplu

05 Sep 2009, 20:31
Membru Senior

Noua doctorul ginecolog (cu doctorat in Germania in domeniu) ne-a spus ca daca avem o viata normala nu exista probleme cu papiloma. Un doctor ginecolog bun isi da seama la analize daca exista infidelitate in familie (insa de cele mai multe ori nu spun ca sa nu se bage).

06 Sep 2009, 03:05
Profil YIM
Membru Senior

MariaB scrie:
cu HIV-ul asa este
fiind vorba de adaptarea mediului vaginal, HPV ar putea sa apara si intr-un cuplu stabil care insa foloseste lubrifianti
:shock:
HPV e un virus care se transmite pe cale sexuala. As vrea si eu sa stiu cum poate ajunge HPV intr-un cuplu stabil, care nu a avut niciodata alte relatii, prin intermediul lubrifiantilor. Sa inteleg ca in lubrifianti exista virusi!?

18 Sep 2009, 18:24
Profil YIM
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
cristina2012 scrie:
MariaB scrie:
cu HIV-ul asa este
:shock:
HPV e un virus care se transmite pe cale sexuala. As vrea si eu sa stiu cum poate ajunge HPV intr-un cuplu stabil, care nu a avut niciodata alte relatii, prin intermediul lubrifiantilor. Sa inteleg ca in lubrifianti exista virusi!?
Nu există viruşi în lubrifianţi, dar lubrifianţii, în amestec cu mucusul vaginal, produc viruşii :!: :?: :!: :?: :!: :?:
Nu am dovezi, dar nici nu-mi trebuie.
Asta vine să-mi confirme un gând care mi-a fost revelat nu demult şi pe care mi-am propus să vi-l împărtăşesc, iar acum a venit ocazia.
Virusul nu apare în organism ca urmare a transmiterii lui pe calea aerului, sângelui, sau contact (sexual), ci datorită păcatului care ia naştere în suflet înaintea contactului. De aceea este bine să nici nu gândim rău, pentru că gândul rău generează virusul, iar vorba/încercarea/fapta îl activează. De aceea surorile de caritate care lucrează în mediu alterat nu se contagiază.

Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

18 Sep 2009, 20:34
Membru Senior

Nicu scrie:
Virusul nu apare în organism ca urmare a transmiterii lui pe calea aerului, sângelui, sau contact (sexual), ci datorită păcatului care ia naştere în suflet înaintea contactului. De aceea este bine să nici nu gândim rău, pentru că gândul rău generează virusul, iar vorba/încercarea/fapta îl activează. De aceea surorile de caritate care lucrează în mediu alterat nu se contagiază.

Acuma nu vorbiţi serios, nu-i aşa? Parcă ar scrie un buddhist care crede în karma, nu un creştin! Cu pruncii infectaţi cu HIV fără să aibă nicio vină ce ne facem? Îi acuzăm de păcate într-o existenţă anterioară!

Citat:
Psalmi 72, 2  Iar mie, puţin a fost de nu mi-au alunecat picioarele, puţin a fost de nu s-au poticnit paşii mei.
3  Că am pizmuit pe cei fără de lege, când vedeam pacea [sau: "sănătatea"] păcătoşilor.
4  Că n-au necazuri până la moartea lor şi tari sunt când lovesc ei.
5  De osteneli omeneşti n-au parte şi cu oamenii nu sunt biciuiţi.
6  Pentru aceea îi stăpâneşte pe ei mândria şi se îmbracă cu nedreptatea şi silnicia.
7  Din răutatea lor iese nedreptatea şi cugetele inimii lor ies la iveală.
8  Gândesc şi vorbesc cu vicleşug, nedreptate grăiesc de sus.
9  Până la cer ridică gura lor şi cu limba lor străbat pământul.
10  Pentru aceasta poporul meu se ia după ei şi găseşte că ei sunt plini de zile bune
11  Şi zice: "Cum? ştie aceasta Dumnezeu? Are cunoştinţă Cel Preaînalt?
12  Iată, aceştia sunt păcătoşi şi sunt îndestulaţi. Veşnic sunt bogaţi".
13  Iar eu am zis: "Deci, în deşert am fost drept la inimă şi mi-am spălat întru cele nevinovate mâinile mele,
14  Că am fost lovit toată ziua şi mustrat în fiecare dimineaţă".
15  Dacă aş fi grăit aşa, iată aş fi călcat legământul neamului fiilor Tăi.
16  Şi mă frământam să pricep aceasta, dar anevoios lucru este înaintea mea.
17  Până ce am intrat în locaşul cel sfânt al lui Dumnezeu şi am înţeles sfârşitul celor răi:
18  Într-adevăr pe drumuri viclene i-ai pus pe ei şi i-ai doborât când se înălţau.
19  Cât de iute i-ai pustiit pe ei! S-au stins, au pierit din pricina nelegiuirii lor.
20  Ca visul celui ce se deşteaptă, Doamne, în cetatea Ta chipul lor de nimic l-ai făcut.

18 Sep 2009, 20:58
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul