Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Nasterea naturala incotro? 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Nasterea naturala incotro?
Fortunatus scrie:
claracomsa scrie:
Dar nu era vorba de dialogul cu mine, d-nă Comşa. Cu mine v-aţi dat în petec în alte ocazii, nu acum. Tocmai, ideea era să mai las şi altora plăcerea unui dialog în registru logic cu dv, că eu mi-am luat partea mai demult.

Na, slava Domnului! As fi fost dezolata sa nu-mi fi dat in petec cu dumneavoastra. Trebuie sa-mi apar reputatia aia de stangisto-modernisto-liberala, nu? :wink:

10 Iul 2009, 15:15
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
claracomsa scrie:
a arunca asa anateme asupra femeilor care recurg la cezariana este gresit.

unde ati vazut dumneavostra anateme in dialogul pe acest topic?
v-ati simtit lezata doar pentru ca erati vizata

claracomsa scrie:
Nu exista niciun motiv pentru care o femeie care a nascut prin cezariana sa se simta compexata sau inferioara fata de una care a nascut natural ...

motive pot sa existe

de exemplu: nasa noastra de cununie a nascut prin cezariana cu toate ca nu si-a dorit deloc
a fost o cezariana necesara pentru copil - travaliul durase deja prea mult...
nasa mea chiar se simte complexata de aceasta pentru ca a asteptat mult timp sarcina si isi dorea sa aiba cat mai repede alti copii (pe motive de varsta mamei...)
acum este in perioada de asteptare de dupa cezariana
si se simte complexata - chiar daca eu am inteles-o cu greu...

10 Iul 2009, 22:13
Membru Senior

MariaB scrie:
unde ati vazut dumneavostra anateme in dialogul pe acest topic?
v-ati simtit lezata doar pentru ca erati vizata

Am incercat sa ridic o problema ce reiese din mentionarea unui asa zis "studiu" care mi se pare tendentios, atata tot. Afirmatia este ridicola, nu am niciun motiv sa ma simt vizata si cu atat mai putin lezata. Vi se pare ca ar trebui sa cred ca am fost vizata?!
MariaB scrie:
motive pot sa existe

de exemplu: nasa noastra de cununie a nascut prin cezariana cu toate ca nu si-a dorit deloc
a fost o cezariana necesara pentru copil - travaliul durase deja prea mult...
nasa mea chiar se simte complexata de aceasta pentru ca a asteptat mult timp sarcina si isi dorea sa aiba cat mai repede alti copii (pe motive de varsta mamei...)
acum este in perioada de asteptare de dupa cezariana
si se simte complexata - chiar daca eu am inteles-o cu greu...

Cazul nasei dumneavoastra nu cred ca este tipic pentru toate femeile care au nascut prin cezariana. Eu si altele nu ne simtim complexate in niciun fel fiindca nimeni nu a incercat sa ne induca ideea ca am fi facut ceva impotriva naturii ori daunator pentru noi sau copii.

11 Iul 2009, 10:18
Membru Senior

Ei, de unde pana unde anatema asta... Am si eu prietene care au nascut prin cezariana si, asa cum ati zis, sunt mame exemplare. Cam au ele o durere ca nu au putut naste natural, mai ales cele care sunt duse la biserica si isi doresc mai multi copii.

Nu intotdeauna ceea ce se intampla inainte de nastere, ramane la fel si dupa. Bebelusul are o calitate exceptionala sa transforme femeia care i-a dat viata in mama (s-o farmece si s-o lege de el)... chiar daca acest lucru se intampla cu cateva ore/zile mai tarziu in anumite cazuri.
Pe de alta parte sunt o gramada de femei care isi lasa copilul cu bona sau bunica de la cateva luni si se intorc la munca, desi nu ar muri de foame fara acel salariu, sunt femei care isi culca copilul mic in alta camera, il plimba numai in carut, il leagana in cosulet, nu in brate, ii pun CD-uri cu muzica sau povesti, nu canta si nu povestesc ele. Ca urmare fac multe lucruri bune pentru copil (ii asigura ingrijire, spatiu, confort, il plimba si il leagana), nu se poate nega, doar ca pastreaza o anumita distanta (probabil distanta care se vede pe hartie).

Iar in ceea ce priveste cazul dvs... el este iesit cu totul din aceasta discutie. Zarurile fusesera aruncate cu multi ani inainte de a va casatori (din cate imi aduc eu aminte). E minunat ca sunteti zdravana si ca ati putut fi mama, modalitatea de a naste chiar e irelevanta.
Pana la urma cred ca ati priceput sensul discutiei, dar faptul ca v-ati atacat nu a facut decat sa denatureze un subiect interesant si folositor.

Personal sunt foarte impresionata de desene si de ceea ce spun ele despre noi.

11 Iul 2009, 13:55
Profil YIM
Membru Senior

Cristina, eu am o pretuire deosebita pentru dumneavoastra, in ciuda faptului ca ne situam pe doua pozitii aproape complet opuse in anumite chestiuni. De aceea va rog sa ma credeti ca nu "m-am atacat" si nu am avut nicio intentie de a denatura discutia. Asadar, imi cer scuze daca fara sa vreau asta am facut. Pana la urma, important este ca fiecare sa traiasca in conformitate cu propriile principii pe care sa si le asume cu onestitate si - cum sa-i zic? - umilinta? Punem prea mult pret pe ceea ce ne desparte, in loc sa cautam ce ne apropie.

11 Iul 2009, 14:22
Membru Senior

Cand am nascut al 5-lea copil am observat o noua moda care se insinueaza: nasterea naturala cu injectie epidurala. Inafara de cele care au nascut prea repede sa mai apuce sa li se faca epidurala toate celelate care au nascut o data cu mine nascusera cu epidurala.
Eu cu toate ca eram la al cincilea copil, la un moment dat ma apucase frica si i-am zis doctorului meu sa-mi faca si mie epidurala. Noroc ca am un medic excelent ( Conf. Dr. Anca Alexandru) si mi-a explicat ca nu este de loc un lucru bun, ca exista riscul sa cauzez traume copilului pentru ca nemaisimtind corect cand trebuie sa "imping" pot impinge in contratimp, ca pot fi si eu afectata - ca pana la urma este o injectie in coloana - deci cu risc, etc.
Si totusi ceilalti medici nu le-au atentionat pe celelalte mamici...

Cam asa si cu cezariana : vezi ca toate fac cezariana te apuca frica si zici ca vrei si tu cezariana... Mai ales daca esti hotarat ca nu mai vrei alti copii.Vorba aceea: Unul da bun, eu sunt om responsabil nu pot aduce pe lume prea multi copii in vremurile astea de criza :D .

11 Iul 2009, 20:25
Membru

mesaj sters de utilizator

Ultima oară modificat de lilianna pe 08 Mar 2010, 07:42, modificat 1 dată în total.

13 Iul 2009, 09:02
Membru

Ultima oară modificat de lilianna pe 08 Mar 2010, 07:43, modificat 1 dată în total.

14 Iul 2009, 08:48
Membru Senior

claracomsa scrie:
Cristina, eu am o pretuire deosebita pentru dumneavoastra, in ciuda faptului ca ne situam pe doua pozitii aproape complet opuse in anumite chestiuni. De aceea va rog sa ma credeti ca nu "m-am atacat" si nu am avut nicio intentie de a denatura discutia. Asadar, imi cer scuze daca fara sa vreau asta am facut. Pana la urma, important este ca fiecare sa traiasca in conformitate cu propriile principii pe care sa si le asume cu onestitate si - cum sa-i zic? - umilinta? Punem prea mult pret pe ceea ce ne desparte, in loc sa cautam ce ne apropie.

Stati linistita, nu am considerat niciodata ca daca cineva nu e de acord cu mine intr-o problema sau in mai multe, ar insemna ca ma descalifica. Nici eu nu fac asta si nici pe altii nu-i banuiesc.
De asemenea nu descalific eu o mama care a ales singura, fara indicatie medicala sa face cezariana. De cele care au indicatie medicala nici atat nu mai vorbesc. Chiar daca aceasta indicatie medicala este influentata de psihicul femeii, nu e cazul sa judec eu... mai ales ca am trecut in viata mea prin patru nasteri, dintre care una infioratoare. Indiferent de motivele pentru care s-a ajuns sa fie necesara cezariana, e mai bine asa, decat copilul sau mama sa aibe de suferit. Singura chestie pe care o fac este sa incerc sa ajut mamele (in sensul pe care il consider eu bun, din fericire si OMS il considera la fel :mrgreen: ).

14 Iul 2009, 12:45
Profil YIM
Membru

Ultima oară modificat de lilianna pe 08 Mar 2010, 07:44, modificat 1 dată în total.

14 Iul 2009, 15:20
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul