Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Nasterea naturala incotro? 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: Nasterea naturala incotro?
mesaj sters de utilizator

Ultima oară modificat de lilianna pe 08 Mar 2010, 07:41, modificat 1 dată în total.

08 Iul 2009, 16:24
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
lilianna scrie:
O nastere programata(inductie) poate avea sanse mari sa se recurga la o nastere prin operatie cezariana printr-o lipsa de progres a travaliului.

Naşterea indusă nu este naştere naturală.

Citat:
urmaresc mesajul ce mi-l transmit dupa nastere gravidele si intotdeauna femeile cu o credinta puternica in Dumnezeu(sau nu neaparat)au avut o experienta pozitiva implinitoare a nasterii,mi-au evidentiat numai aspectele pozitive si bucuria de a avea in brate pruncul sau.
Cu ce sunt diferite aceste mame?

Aţi răspuns singură. Ceea ce au în plus este credinţa.

http://www.catehism.ro

08 Iul 2009, 17:57
Profil WWW
Membru

Ultima oară modificat de lilianna pe 08 Mar 2010, 07:41, modificat 1 dată în total.

08 Iul 2009, 18:55
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Foarte interesant subiectul, ma bucur ca fost deschis. Am multe de zis, asa ca intru si eu in discutie ca mama care a nascut de 4 ori natural si a alaptat toti copiii, in total 7 ani de alatare. Am scris mult pe forumuri pentru copii pentru a sustine nasterea naturala si alaptarea naturala de lunga duarata. Am ajutat mamele sa alapteze pe cat am putut, sa zicem ca le-am consiliat.

In privinta alaptarii consider ca unul din motivlele pentru care femeile bine pregatite renunta este acela ca nu li se spune ca alaptarea e grea. Stiu ca e firesc, ca laptele vine la cerere, etc, dar odata trezita cu pruncul in brate il vad ca urla dar nu vrea sa se atinga de san, sau trage cateva guri si apoi se pune pe urlat, sau adoarme, sau vomita, sau plange intr-una si cum ea are sanii mici deduce ca nu are suficient lapte, sau, desi pune copilul corespunzator la san, durerile sunt cumplite, ii dau lacrimile la fiecare supt etc, etc, etc. Ei bine, intre atatea greutati, te pierzi... deduci ca tu nu esti la acel nivel si... e asa de usor cu biberonul (fireste la inceput, in primele 2 luni, ca abia apoi descopera mama cat de confortabil este alaptatul). Pentru toate problemele (hai sa zicem aproape toate) exista si solutii... dar nu prea se stiu, nici macar de cei care promoveaza alaptarea.

Un alt motiv valabil in cazul femeilor credincioase: putini duhovnici spun ca alaptrea este obligatorie, e o datorie a femeii (pr. Paisie Aghioritul este unul dintre ei, nu permitea femeilor sa alapteze mai putin de doi ani).
Din punctul meu de vedere a nu alapta este un mare pacat (l-as pune pe treapta contraceptiei posibil abortiva) pentru ca eu ca mama nu fac tot ceea ce este bine/sanatos pentru copilul meu, il expun la riscuri in privinta sanatatii si, intr-un oarecare procent, ii expun chiar viata.
Exemplu: am o prietena care are 2 copii infiati, o fetita care acum are 4 ani si ceva si un baietele care are aproape 2. Copiii nu sunt rude de sange. Cu amandoi a avut probleme digestive cumplite. Cel mai rau au fost la baietel, mai ales ca au inceput devreme, la 3 luni, abia il luasera acasa. Cateva luni s-a chinuit mult cu el prin spitale, cu tot felul de formule scumple si greu de gasit. Eu am tot insistat sa-i gaseasca o doica sa-l alapteze. Intr-un final a pus sfatul meu in practica. A stat cateva luni la tara si a platit unei mame de acolo ca sa-i alapteze copilul. Efectul a fost deosebit de bun, chiar daca alaptarea nu era completa. Cateva luni, cat mama a avut lapte pentru 2 copii i-a mers foarte bine, a luat in greutate, a scapat de diaree si asta l-a mai tinut vreo doua luni dupa, apoi iar probleme... Daca acest copil ar fi fost la mama lui si ar fi fost alaptat cum trebuie, probabil nu ar fi avut nimic. Sunt multe mame care se chinuie cu copiii prin spitale si majoritatea nu alapteaza cum trebuie, sau nu alapteaza deloc.

continuam maine

08 Iul 2009, 23:39
Profil YIM
Membru

Ultima oară modificat de lilianna pe 08 Mar 2010, 07:42, modificat 1 dată în total.

09 Iul 2009, 07:34
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
lilianna scrie:
Buna Cristina!
Ma bucur sa te intalnesc!
Ne-am cunoscut pe unul din forumurile pentru copii(copilul meu) :D

Ma bucur si eu de intalnire :D
lilianna scrie:
Tu ce parere ai despre mamele care aleg operatia cezariana fara indicatie medicala?

Daca femeile si-ar cunoaste si si-ar respecta corpul cu siguranta nu ar apela imediat la ceva atat de nenatural cum este cezariana.
Sarcina, nasterea sunt perioade excelente cand ne intalnim cu biologia. Apar o multime de probleme care ne obliga sa ne cunoastem. Doctorii, rudele, babele, oricine ne da buna-ziua au cate ceva de transmis despre sarcina, nastere, apaltare, ingriirea bebelusului. Pe deasupra avem o mare multime de carti, ca sa nu mai vorbim de numeroasele site-uri de pe internet. In ciuda tuturor informatiilor, se tin deoparte. Mie asa mi se pare cezariana la cerere, un mod de a nu te implica, un refuz de a accepta un dat al vietii. "l-am tinut in burta, ca nu aveam altfel cum sa fac, acum sa mi-l scoata doctorul, sa mi-l dea intreg si nevatamat si apoi voi avea grija sa aibe parte de cea mai buna ingrijire.

Am citit, dar nu imi mai amintesc unde de un experiment. Unui lot de femei gravide li s-a dat sa se deseneze pe ele si pe viitorul lor copil pe o coala de hartie. Toate femeile care s-au desenat despartite de copil (copilul in carucior sau in patut si ele alaturi, sau copilul la distanta de ele, chiar in colturi diferite ale colii) au nascut in final prin cezariana (in multe cazuri chiar cu indicatie medicala). Femeile care s-au desenat apropiate de copil (de mana, in brate, la piept) au nascut natural. Cred ca acest experiment spune multe. Am sa mai caut, poate gasesc sursa de unde am citit si am sa-l redau atunci exact.

10 Iul 2009, 02:03
Profil YIM
Membru Senior

cristina2012 scrie:
Am citit, dar nu imi mai amintesc unde de un experiment. Unui lot de femei gravide li s-a dat sa se deseneze pe ele si pe viitorul lor copil pe o coala de hartie. Toate femeile care s-au desenat despartite de copil (copilul in carucior sau in patut si ele alaturi, sau copilul la distanta de ele, chiar in colturi diferite ale colii) au nascut in final prin cezariana (in multe cazuri chiar cu indicatie medicala). Femeile care s-au desenat apropiate de copil (de mana, in brate, la piept) au nascut natural. Cred ca acest experiment spune multe. Am sa mai caut, poate gasesc sursa de unde am citit si am sa-l redau atunci exact.

Acest experiment spune ca se pot face "experimente" care sa demonstreze absolut tot ce vrem sa demonstram. Ca una care a nascut prin cezariana la indicatia cardiologului pot sa va spun ca relatia unei mame cu copilul ei NU depinde de modul in care acest copil a fost adus pe lume. Exista nenumarate "mame" care nasc natural dupa care isi abandoneaaza copilul in spital sau il arunca in toaleta. Si exista nenumarate femei care din varii motive nasc prin cezariana si sunt mame exemplare.

Faptul ca orice interventie chirurgicala comporta un risc si ca este in principiu preferabil sa nasti pe cale naturala atunci cand nu exista motive intemeiate pentru o cezariana este foarte adevarat. Dar a arunca asa anateme asupra femeilor care recurg la cezariana este gresit. Nu exista niciun motiv pentru care o femeie care a nascut prin cezariana sa se simta compexata sau inferioara fata de una care a nascut natural si nu este corect, dupa parerea mea, sa li se induca asemenea sentimente.

10 Iul 2009, 08:25
Membru Senior

claracomsa scrie:
Dar a arunca asa anateme asupra femeilor care recurg la cezariana este gresit.

Unde da şi unde cra :D :D :D

Na, că aţi vrut dialog bazat pe logică !

10 Iul 2009, 10:26
Profil WWW
Membru Senior

Fortunatus scrie:
claracomsa scrie:
Dar a arunca asa anateme asupra femeilor care recurg la cezariana este gresit.

Unde da şi unde cra :D :D :D

Na, că aţi vrut dialog bazat pe logică !

Toate femeile care s-au desenat despartite de copil (copilul in carucior sau in patut si ele alaturi, sau copilul la distanta de ele, chiar in colturi diferite ale colii) au nascut in final prin cezariana (in multe cazuri chiar cu indicatie medicala).

Toate femeile care au nascut prin cezariana se vad pe ele insele la distanta de propriul copil, sau vad copilul la distanta de ele. Ergo: ele, ca mame, sunt deficitare, cel putin in comparatie cu mamele care nasc natural.

In alta ordine de idei, nu, nu caut niciun fel e logica in dialogul cu dumneavoastra. Sunt un om realist.

10 Iul 2009, 13:04
Membru Senior

claracomsa scrie:

Toate femeile care s-au desenat despartite de copil (copilul in carucior sau in patut si ele alaturi, sau copilul la distanta de ele, chiar in colturi diferite ale colii) au nascut in final prin cezariana (in multe cazuri chiar cu indicatie medicala).

Da. Şi ce anume e incorect ? Aţi făcut parte din acel studiu ? Autorii studiului au trecut cazul dv în categorie greşită ?

claracomsa scrie:

In alta ordine de idei, nu, nu caut niciun fel e logica in dialogul cu dumneavoastra. Sunt un om realist.

Dar nu era vorba de dialogul cu mine, d-nă Comşa. Cu mine v-aţi dat în petec în alte ocazii, nu acum. Tocmai, ideea era să mai las şi altora plăcerea unui dialog în registru logic cu dv, că eu mi-am luat partea mai demult.

10 Iul 2009, 15:00
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul