Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
"Lăsaţi copiii să vină la Mine!" 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj "Lăsaţi copiii să vină la Mine!"
Mi s-a reproşat că "trimit copiii prea des la spovadă". E vorba, evident, de cei doi mai mari, care au 10, respectiv 8 ani. Adevărul este că se spovedesc cam o dată pe săptămână, adică în 9 dăţi din 10 mersuri la biserică. Propriu-zis nu eu îi trimit, ci doar îi întreb înainte de a merge la Liturghia Duminicală dacă se pot cumineca. Eu le-am predat învăţătura tradiţională a Bisericii, care e aceea că nu ne putem cumineca decât în stare de graţie. Care stare se pierde prin păcat capital. De asemenea, le-am explicat şi, în linii mari, au înţeles care este deosebirea dintre păcatul capital şi păcatul venial şi le-am spus cum să-şi facă examenul de conştiinţă, atât pe zile, cât şi pe porunci. Poate am făcut greşeala să îi îndemn ca, atunci când au cel mai mic dubiu asupra felului unui păcat să prefere să se spovedească decât să nu o facă, deoarece mai bine să mărturiseşti un păcat uşor decât să nu mărturiseşti un păcat grav. În fine, rezultatul este că, practic de fiecare dată când îi întreb dacă se pot cumineca, ei îmi răspund "Trebuie să mă spovedesc, am 2 sau 3 păcate". Rar aud răspunsul încurajator "Ne putem împărtăşi, nu am făcut decât păcate mici", iar de răspunsul "Nu am făcut nici un fel de păcat" nu îmi amintesc. În fine, ei mă mai văd şi pe mine, care mă spovedesc destul de des, din cauză că sunt păcătos. Acuma, asta se poate să îl enerveze pe confesor, ca şi pe unii din congregaţie, care săptămână de săptămână pesemne că gândesc "iar s-au aliniat Fortunaţii la spovadă!"
Nici nu pot intra în prea multe detalii concrete ale examenului de conştiinţă, deoarece aş încălca, astfel, sigiliul sacramental şi aş face un păcat străin. Le-am arătat doar cum trebuie făcut, dar nu îl pot face împreună cu ei.

Deci, ce se poate face ? În familiile voastre cum se procedează ?

http://www.catehism.ro

05 Iul 2009, 19:25
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: "Lăsaţi copiii să vină la Mine!"
Fortunatus scrie:
Mi s-a reproşat că "trimit copiii prea des la spovadă". ...
Pe mine m-ar interesa (vorba vine :)) doar cine v-a reprosat?

Vad doar 2 variante posibile (interesante):
a. preotul / confesorul
b. altcineva (laic)

Pentru varianta a. v-as recomanda in primul rand ascultare si apoi o reverificare a criteriilor d-voastra. Totdeauna eu presupun ca stie preotul ce stie ca de aia e acolo (asa cum in cabinet presupun - pana la proba contrarie - ca medicul are dreptate).

Pentru varianta b. va recomand dopuri de urechi :).

06 Iul 2009, 00:25
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Ioan scrie:
Pentru varianta a. v-as recomanda in primul rand ascultare si apoi o reverificare a criteriilor d-voastra. Totdeauna eu presupun ca stie preotul ce stie
si eu am trecut printr-o perioada de spovada saptamanala

preotul meu mi-a spus ca nu e necesar
l-am intrebat "sa ma spovedesc doar o data pe an?"
(in Catehism se spune ca o data pe an sunt datoare su o spovada)
am observat ca a intarziat un pic cu raspunsul, apoi mi-a spus "Nu"
si-a dat seama ca daca mi-ar fi dat alt raspuns m-as fi hotarat sa ma spovedesc doar o data pe an...
si era clar ca nu ar fi fost bine - cel putin nu in cazul meu

intre timp aflasem despre spovada in firecare prima vineri din luna
si, pentru ca aveam nevoie de un ritm pentru spovada, am ales sa tin cultul Inimii lui Isus
o fac de cativa ani
o singura data am spus ca oricat m-am straduit nu am mi-am gasit nimic de spovedit
(cred ca Dumnezeu are grija de mine si ma fereste de ispite - probabil ca nu le-as putea face fata...)

cat despre spovezile copilului, daca el simte chemarea spre spovada, sa se spovedeasca
nici parintele, nici preotul nu e bine sa il impiedice
dar preotul ii poate face ulterior recomandari de care e bine sa tina seama

daca preotul i-a transmis copilului recomdarea sa se spovedeasca mai rar, dar a facut-o prin intermediul parintelui, se poate sa stie protul ceva
de exemplu: copilul i-o fi spus ca asa a vazut la parinti, iar preotul nu vrea sa strice copilului imaginea pe care acesta o are despre parinte si a vorbit cu parintele

o rezolvare a situatiei ar fi ca parintele sa spuna copilului sa il asculte pe preot, iar preotului sa ii spuna ca i-a spus copilului sa il asculte pe preot
de aici, rolul de indrumator in ale spovezii revenindu-i preotului

sigur, toate acestea le facem cu incredere ca Dumnezeu ne scoate in cale exact preotul de care avem cea mai mare nevoie in momentul respectiv (chiar daca nu ne dam seama rational ca asa este)

06 Iul 2009, 08:39
Membru Senior

Locaţie: România
MariaB scrie:
si eu am trecut printr-o perioada de spovada saptamanala. preotul meu mi-a spus ca nu e necesar
Eu cred că nu e necesar în condiţiile în care, în săptămâna respectivă nu am comis niciun păcat de moarte. Asta în cazul în care doresc comuniunea. Dacă nu vreau să mă împărtăşesc în fiecare duminică, atunci, într-adevăr, nu e necesară spovada săptămânală.

06 Iul 2009, 08:44
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Laudat sa fie Isus!
Pentru ca puneti intrebarea cum este cu spovada copiilor in familia noastra... va raspund.
Copiii stiu ca nu este bucurie mai mare pe care ar putea sa o faca lui Isus, preotului si mie decat sa se impartaseasca si indiferent cate zile au trecut de la ultima spovada, daca considera ca au pacate de moarte, eu le recomand sa mearga la spovada fara rusine si indiferent ce zic ceilalti, ...important este sa fie preot la spovada. Uneori nu este preot la spovada. Noi avem un preot care insista pe spovada cat mai deasa...
In cazul in care sunt pacate mici ei stiu ca trebuie sa-si ceara iertare de la Dumnezeu si merg si iau Sf. Impartasanie.
Eu va felicit ca mergeti la spovada impreuna, exemplul dumneavoastara este mai elocvent decat toate cate le veti spune ...

06 Iul 2009, 09:18
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Fortunatus scrie:
Mi s-a reproşat că "trimit copiii prea des la spovadă". E vorba, evident, de cei doi mai mari, care au 10, respectiv 8 ani. Adevărul este că se spovedesc cam o dată pe săptămână, adică în 9 dăţi din 10 mersuri la biserică. Propriu-zis nu eu îi trimit, ci doar îi întreb înainte de a merge la Liturghia Duminicală dacă se pot cumineca. Eu le-am predat învăţătura tradiţională a Bisericii, care e aceea că nu ne putem cumineca decât în stare de graţie. Care stare se pierde prin păcat capital. De asemenea, le-am explicat şi, în linii mari, au înţeles care este deosebirea dintre păcatul capital şi păcatul venial şi le-am spus cum să-şi facă examenul de conştiinţă, atât pe zile, cât şi pe porunci. Poate am făcut greşeala să îi îndemn ca, atunci când au cel mai mic dubiu asupra felului unui păcat să prefere să se spovedească decât să nu o facă, deoarece mai bine să mărturiseşti un păcat uşor decât să nu mărturiseşti un păcat grav. În fine, rezultatul este că, practic de fiecare dată când îi întreb dacă se pot cumineca, ei îmi răspund "Trebuie să mă spovedesc, am 2 sau 3 păcate". Rar aud răspunsul încurajator "Ne putem împărtăşi, nu am făcut decât păcate mici", iar de răspunsul "Nu am făcut nici un fel de păcat" nu îmi amintesc. În fine, ei mă mai văd şi pe mine, care mă spovedesc destul de des, din cauză că sunt păcătos. Acuma, asta se poate să îl enerveze pe confesor, ca şi pe unii din congregaţie, care săptămână de săptămână pesemne că gândesc "iar s-au aliniat Fortunaţii la spovadă!"
Nici nu pot intra în prea multe detalii concrete ale examenului de conştiinţă, deoarece aş încălca, astfel, sigiliul sacramental şi aş face un păcat străin. Le-am arătat doar cum trebuie făcut, dar nu îl pot face împreună cu ei.

Deci, ce se poate face ? În familiile voastre cum se procedează ?

VA ADMIR!!!

07 Iul 2009, 10:55
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Fortunatus scrie:
Acuma, asta se poate să îl enerveze pe confesor, ca şi pe unii din congregaţie, care săptămână de săptămână pesemne că gândesc "iar s-au aliniat Fortunaţii la spovadă!"

Rar sunt preoti enervati ca vin oamenii sa li se spovedeasca... In cele mai multe cazuri se bucura. Daca au ceva de spus (cum ar fi faptul ca ritmul de spovada al penitentului ar putea duce la scrupulozitate), spun cu tact. Iar daca da cineva din nas, treaba aluia care da... Daca e preotul (rar...), treaba lui e sa spovedeasca, iar daca e vreun "credincios", sa astepte... nu se termina minutele.

In privinta frecventei Spovezii, episcopul nostru eparhial ne-a recomandat sa se inceapa de la Spovada saptamanala, iar cand se va atinge un timp de echilibru sa se mareasca perioada pana pe la 2 saptamani, poate (daca tin bine minte aici...) o luna mai apoi.

07 Iul 2009, 18:27
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
cristina2012 scrie:
VA ADMIR!!!

Si eu va admir.

07 Iul 2009, 18:28
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ]