Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
trecut 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: România
Mesaj Re: trecut
Un aforism al lui Napoleon: "neghiobii vorbesc despre trecut, înţelepţii despre prezent, nebunii - despre viitor!" Greu de pus în practică, dar util.

21 Aug 2009, 10:31
Membru activ

V-am zis ca mi-a trecut in momentul in care m-am convins ca nu l-a iubit.
Dar mi s-a pus o intrebare ipotetica si am raspuns. Oricum gelozia mea e indreptata si spre trecut si spre prezent si spre viitor. E chiar chinuitoare. De vreo 2-3 saptamani n-am mai avut nici macar un pic de gelozie si ma tot intrebam de unde am atata chef de viata, atata energie, atata putere. Azi cand mi-a revenit gelozia mi-am dat seama. Pur si simplu te stoarce, iti suge viata din tine. As fi tare fericita daca as gasi un leac impotriva geloziei. Dar ce sa zic, fiecare cu ispitele lui. Daca n-ar fi asta poate ar fi altceva, nici nu stiu ce sa zic.

21 Aug 2009, 14:53
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Asupra geloziei exista şi posibilitatea unui tratament homeopatic, care adesea are efecte uimitoare.

http://www.catehism.ro

21 Aug 2009, 15:34
Profil WWW
Membru activ

Pai cum? Cauza nu e in suflet? E in trup?

21 Aug 2009, 19:13
Membru Junior

(Nu sunteti singura pe care o framanta lucruri de genul asta.)
Daca vrea sa ramana tot restul vietii cu dumneavoastra si la bine si la rau inseamna ca va iubeste si nu mai aveti de ce sa va framantati, pentru el dumneavoastra sunteti "femeia vietii".
Inca o intrebare: El este catolic? Ce parere are despre divort?

21 Aug 2009, 19:44
Membru Senior

Annamarria scrie:
Pai cum? Cauza nu e in suflet? E in trup?

Sigur că e în suflet. Dar sufletul şi trupul sunt atât de împletite (în timpul vieţii) încât putem considera că formează o unitate. Dacă adoptăm modelul în "foi de ceapă" al sufletului, se poate spune că gelozia se află în "stratul cel mai extern", adică în plan astral şi nu în plan manasic (cauzal). Grecii ar fi spus că "gelozia se află în psyche, nu în pneuma". Asta mai înseamnă că putem acţiona asupra geloziei fie plecând de la trup, fie de la spirit (pneuma). Evident, se poate acţiona şi în cuibul ei propriu, planul psihicului. Eu am vrut să vă atrag atenţia numai asupra unei modalităţi de abord, fireşte, nu singura.

21 Aug 2009, 20:10
Profil WWW
Membru activ

Da, e catolic nepracticant. Intr-adevar, el ma numeste "femeia vietii lui" dar bine, eu am invatat sa ma uit la fapte, nu la vorbe. Pot sa spun ca am mult mai multa incredere in el acum ca la inceput dar mi-e fffff frica de ispitele astea ale barbatilor. Mi s-a bagat in cap timp de ani de zile ca oricum barbatii sunt atrasi sexual de femeile frumoase si n-ai ce face. Sunt ffff geloasa :cry: Si nu mi-e frica deloc ca m-ar parasi sau insela. Pur si simplu mi-e groaza si numai ca si-ar dori asa ceva. E impotriva divortului mai ales daca sunt copii. Dar cel mai impotriva e cu o a doua casatorie. A spus ca el daca se casatoreste, se casatoreste pe viata. N-am probleme deloc cu el din punctul asta de vedere, mi-e frica de acea parte a lui pe care n-o poate controla, partea de atractie.
Fortunatus, dar eu as vrea sa vindec radacina geloziei. Ma seaca, sincer, incep sa urasc femeile. Prima oara uram barbatii, ca-s asa "instinctuali", acuma incep sa urasc femeile, sau mai bine zis toate acele elemente care fac o femeie atragatoare dpdv sexual, si aici intra intr-adevar f multe: par frumos, piele frumoasa, corp frumos, gratie, feminitate. Inainte le vedeam ca o opera de arta, acuma am ajuns sa le urasc. :? Adevarul e ca si de nu as avea prieten mi-e sila de instinctul asta de reproducere care ne conduce de fapt mai mult decat il conducem noi. De "dragostea" pe care n-o poti controla. Pur si simplu te trezesti ca te-ai indragostit.

21 Aug 2009, 22:17
Membru Senior

Annamarria scrie:
mi-e sila de instinctul asta de reproducere care ne conduce de fapt mai mult decat il conducem noi. De "dragostea" pe care n-o poti controla.

De "vindecat" nu se poate, ţine acum de natura umană. Una dintre consecinţele întâmplării petrecute cu mai bine de 7000 de ani în urmă este faptul că trupul se răscoală împotriva spiritului. Până atunci erau aliaţi şi fraţi buni şi în toate trupul asculta de spirit. Ne este MULT mai greu decât le-ar fi fost lui Adam şi Evei să rezistăm ispitei. De fapt, fără Darul lui Dumnezeu, nici nu cred că se poate. De aceea şi spunem la Actul de Căinţă: "Ideo firmiter propono, adiuvante Gratia Tua (...)peccandique occasiones proximas fugiturum". Pentru asta a lăsat Dumnezeu în lume desfrânarea, ca şi celelalte păcate capitale (lăcomia, lenea, etc), ca să merităm recompensă.

21 Aug 2009, 22:47
Profil WWW
Membru activ

Atunci sa inteleg ca in afara crestinismului monogamia e imposibila?

21 Aug 2009, 22:49
Membru Senior

Nu am spus asta. Este, in principiu, posibila o viata de virtute si in afara crestinismului. Spiritul Sfânt acţionează atât în interiorul Bisericii, cât şi în afara ei, asta e cert.

21 Aug 2009, 22:56
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul