Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
trecut 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: trecut
Annamarria stiu ca e offtopic insa eu am ramas cu o nelamurire: din mesajele tale reiese ca voi nu locuiti in acelasi oras, nici macar in aceeasi tara. E adevarat? Cat de des va vedeti? Cum comunicati, in caz ca am inteles eu bine ca nu locuieste in Romania?

21 Aug 2009, 23:17
Membru Senior

Mesaj Re: trecut
Lăudat fie Isus!
Fortunatus scrie:
Annamarria scrie:
Pai cum? Cauza nu e in suflet? E in trup?

Sigur că e în suflet. Dar sufletul şi trupul sunt atât de împletite (în timpul vieţii) încât putem considera că formează o unitate.

Asta mai înseamnă că putem acţiona asupra geloziei fie plecând de la trup, fie de la spirit (pneuma).
Raţiunea existenţei Bisericii este să ne înveţe că trupul şi sufletul sunt o unitate doar după înviere, aşa cum ne-a demonstrat Isus Cristos.
Prin aspiarţiile lor, trupul şi sufletul se opun unul altuia.
Diferenţa dintre suflet şi trup este diferenţa dintre veşnic şi trecător; sentimentele lumeşti sunt trecătoare, adică sunt sentimente trupeşti.
Sentimentele veşnice se manifestă la fel, în orice circumstanţe.

Toate cauzele de rătăcire îşi au originea în trup, dar caută să se instaleze în suflet ca să-l poată acapara, supune şi pierde, chiar dacă e vorba de sentimente, idei sau voinţă.
Voinţa personală şi planurile ţesute în scopul asigurării unui viitor în această lume, în această societate, în veacul acesta, între oamenii de azi, ne fac să apreciem factorii care ne sunt favorabili sau nefavorabili şi, în funcţie de dorinţa şi tăria cu care nutrim aceste planuri lumeşti, cei doi factori(pro şi contra) se manifestă în consecinţă. Voinţa mea şi planurile mele lumeşti sunt dependente de trup, pe când voinţa Divină îmi este sădită în inimă; ca să urmez voinţa Lui trebuie să-mi limitez, să-mi reduc sau să-mi elimin voinţa mea, pentru că planurile mele se referă la această lume, iar voia Lui se referă la veşnicie.
42. Zicând: Părinte, de voieşti, treacă de la Mine acest pahar. Dar nu voia Mea, ci voia Ta să se facă.(Lc22,42)

Da, pentru corectare se poate acţiona diferit; învăţătura Bisericii mă învaţă şi mă ajută să acţionez asupra pneuma mea şi să fac voia Lui, dar dacă nu reuşesc prin voinţa mea, atunci Legea Împărăţiei lui Dumnezeu acţionează independent de voinţa mea asupra psyche meu ca să-mi purifice sufletul prin suferinţa inerentă.

22 Aug 2009, 02:53
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7