Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
continenta sexuala 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: continenta sexuala
continenta sexuala este o practica sexuala prin care se urmareste cresterea placerii sexuale
continenta sexuala presupune control si constientizare, astfel incat actul sexual sa fie prelungit (prin amanarea ejacularii) si trait mai intens (prin amanarea orgasmului)

nu este metoda contraceptiva!!!
amanarea ejacularii nu elimina posibilitatea conceperii
(spermatozoizi fertili sunt eliminati si prin secretiile din timpul preludiului)

termenul care are legatura ca contraceptia si cu morala crestina este abstinenta

27 Mai 2009, 07:57
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Cristos S-a inaltat!
Uitandu-ma in Dex am gasit explicata continenta prin abstinenta si invers, iar in unele documente ale bisericii apare denumirea de continenta periodica, cu referire la abstinenta periodica care este baza metodelor naturale, si care nu presupune initierea relatiei conjugale.
Continenta sexuala asa cum o prezinti, Ana Maria, este de fapt metoda contraceptiva naturala coitus interruptus, fie ca are loc ejacularea sau nu si aceasta este pacat pentru ca intentia este de a nu concepe. Este metoda care se bazeaza pe autocontrol masculin, cu cea mai mare rata de esec, daca nu ma insel, intre 10-25%, si induce in timp tulburari de potenta, ejaculari precoce la barbati si frigiditate la femei.

27 Mai 2009, 16:07
Membru activ

iuliana P scrie:
Cristos S-a inaltat!
Continenta sexuala asa cum o prezinti, Ana Maria, este de fapt metoda contraceptiva naturala coitus interruptus, fie ca are loc ejacularea sau nu si aceasta este pacat pentru ca intentia este de a nu concepe. Este metoda care se bazeaza pe autocontrol masculin, cu cea mai mare rata de esec, daca nu ma insel, intre 10-25%, si induce in timp tulburari de potenta, ejaculari precoce la barbati si frigiditate la femei.

NU este coitus interruptus. Dar cred ca Dl. Fortunatus va poate lamuri mai bine.
Si n-am zis ca e metoda contraceptiva, ci din ceea ce am citit, ar putea intra in categoria asta, dar nu stiu...Dl. Fortunatus ne poate lamuri si in privinta asta.

27 Mai 2009, 18:57
Membru Senior

Annamarria scrie:
n-am zis ca e metoda contraceptiva, ci din ceea ce am citit, ar putea intra in categoria asta, dar nu stiu...
nu intra

cu alte cuvinte, practicand continenta sexuala (in definitia data aici "Continenta sexuala este o practica orientala straveche, fiind aplicata atat de de adeptii filosofiei tantrice indiene cat si de taoistii chinezi. Aceasta tehnica presupune retinerea si conservarea ..."), nu pentru contraceptie trebuie sa va spovediti

27 Mai 2009, 20:07
Membru activ

Dar nu practic eu asa ceva, nici n-am cu cine. Eu doar am deschis un subiect.

27 Mai 2009, 21:41
Membru Senior

scuze daca raspunsul meu a parut "personalizat"

eu vreau sa o spun la modul general, asa ca reformulez:
practicarea continentei sexuale nu este imorala pe motiv de contraceptie

28 Mai 2009, 07:27
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Annamarria scrie:
iuliana P scrie:
Cristos S-a inaltat!

NU este coitus interruptus. Dar cred ca Dl. Fortunatus va poate lamuri mai bine.
Si n-am zis ca e metoda contraceptiva, ci din ceea ce am citit, ar putea intra in categoria asta, dar nu stiu...Dl. Fortunatus ne poate lamuri si in privinta asta.

Într-adevăr, coitus interruptus este o denumire sforăitoare pentru ceea ce numim "onanie" în varianta ei de origine. Coitus interruptus înseamnă oprirea în desfăşurare a actului sexual şi, de regulă, ejaculare externă (ca la peşti, numai că acolo e în natura lor). Mai rar, dacă oprirea este înainte de punctul de non-retur, se poate să fie un act sexual anejaculatoriu, dar în care există aceeaşi caracteristică definitorie: întreruperea lui în desfăşurare.

Continenţa înseamnă un act sexual finalizat, doar că finalizarea lui nu se face prin ejaculare vizibilă, ci, cu un termen tantric, "sublimarea ejaculării". (Altfel spus: act sexual complet psihologic, dar fără echivalent de a fi complet fiziologic). Este în legătură cu Trezirea Şarpelui (Kundalini), care se poate obţine, de altfel, şi prin alte tehnici, non-sexuale. Acest Şarpe Kundalini este expresia indiană a ceea ce medicina tradiţională chineză numeşte "Energia Cerului Anterior". Smplificând un pic lucrurile, teoria e aşa:
Ceea ce numim "energia" sau, mai corect, "suflul" (Qi: ideograma reprezintă boabe de orez din care ies aburi) este formată dintr-un Qi iniţial (Energia Cerului Anterior zisă şi Energia Ancestrală) şi un Qi dobândit în timpul vieţii, pe care îl extragem din două surse principale: alimente şi aer. Prima formă, de care depinde în mare măsură lungimea vieţii, nu se poate adăuga (adică crea de novo), ci este ca un cont iniţial în bancă, pe care îl putem economisi sau cheltui. Pentru ca actul sexual să nu cheltuiască Qi. ar fi preferabilă practicarea continenţei. Din punct de vedere practic, aceasta presupune un antrenament deosebit timp de mai mulţi ani, antrenament din care, pe lângă asane şi alte exerciţii, un loc important îl ocupă autosugestia. Dacă doriţi, putem detalia (eu am 2 ani de practică în şcoala oarecum tantrică a lui Gregorian Bivolaru). Dar, ceea ce am spus până acum, e deja suficient pentru a înţelege fenomenul.

Mai trebuie făcută o dezambiguizare de limbaj: aşa cum observa un antevorbitor, în special în literatura anglofonă, prin "continenţă" se înţelege abstinenţa. Sensul yoghin, însă, adică cel la care se referă topicul, e cel arătat mai sus.

http://www.catehism.ro

28 Mai 2009, 17:21
Profil WWW
Membru activ

Atunci intreb tot aici. Activitatea sexuala poate accelera degradarea fizica sau nu? Ce e mai sanatos pentru organism dpdv medical?

29 Mai 2009, 14:36
Membru Senior

Annamarria scrie:
Atunci intreb tot aici. Activitatea sexuala poate accelera degradarea fizica sau nu? Ce e mai sanatos pentru organism dpdv medical?
din orice punct de vedere, activitatea sexuala (fireasca) este buna pentru om in integralitatea lui
abtinerea de la activitatea sexuala este la fel
important estre sa faci o alegere si sa te tii de ea cu sufletul impacat

"accelerarea degradarii fizice" are ca prim, esential si firesc factor OXIGENUL
pentru multi oameni, "accelerarea degradarii fizice" si psihice este determinata in mod nefiresc de neimpacarea cu sine insusi

29 Mai 2009, 18:05
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2