Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
gelozia 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Gelozia este o adictie greu de controlat
Annamarria scrie:
Cum faceti cu gelozia?...
Unii psihologi considera gelozia un comportament adictiv la fel ca si dependenta de tutun sau alcool, si recomanda solutii tipice pentru orice comportament adictiv, de exemplu grupuri de suport, ca cele pentru alcoolici.

Pe de alta parte o doza moderata de gelozie este in intereseul speciei, enforseaza un comportament predominant monogam pentru Homo Sapiens Sapiens. O mica doza de infidelitate are si ea un clar rol evolutionist, insa nu insist, deoarece voi starni mania administratiei.

Un cuvant de consolare pentru Annamaria. E foarte probabil ca gelozia Dvs se va atenua in timp, banuiesc ca atunci cand veti avea par carunt, gelozia Dvs va fi mult mai domoala, poate chiar va dispare cu desavarsire.

06 Apr 2009, 10:49
Membru activ

Mesaj Re: gelozia
Pt. Nicu:
Nu stiu ce sa zic. Nu cred ca am inteles prea bine. Oricum, voiam sa spun ca nu sunt foarte frumoasa, dar nici urata. Nici nu ma aranjez prea mult, doar strictul necesar. Oricum am impresia ca sunt stapanita de un fel de viziune bolnava asupra lumii. Si mi-am dat seama ca gelozia asta a aparut si datorita "dragostei la prima vedere". E plina lumea de cazuri in care el se indragostea de ea din prima clipa, cand i-a vazut frumusetea. Pur si simplu mi-e frica sa nu se indragosteasca de altcineva si vad acest pericol pana si in o fata de pe strada. Sper ca pana la urma sa ma ajute Dumnezeu si daca trec de asta sa devin mai inteleapta ca inainte.
Pt. marcelulu:
Bine ar fi sa-mi treaca gelozia. Viata e de o mie de ori mai urata cu ea. Probabil ca aveti dreptate in ceea ce priveste infidelitatea in plan lumesc, dar noi luptam pentru Imparatia Cerurilor. Daca s-ar fi condus dupa legile conservarii speciei, Iisus nu s-ar fi lasat rastignit.
Cam atat pentru acum

06 Apr 2009, 12:48
Membru Senior

Annamarria scrie:
E plina lumea de cazuri in care el se indragostea de ea din prima clipa, cand i-a vazut frumusetea. Pur si simplu mi-e frica sa nu se indragosteasca de altcineva si vad acest pericol pana si in o fata de pe strada.

Este valabil si invers. Tu daca ai vedea un baiat mai frumos decat prietenul tau te-ai indragosti de el?

06 Apr 2009, 14:28
Membru activ

Nu se intampla invers, tocmai asta-i. In toate povestile el e cucerit de frumusetea ei si ea e cucerita de faptele lui...

06 Apr 2009, 17:56
Membru activ

sau de "vrajelile" lui hahaha

06 Apr 2009, 17:57
Membru Senior

.

07 Apr 2009, 00:51
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2