Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
gelozia 
Autor Mesaj
Membru activ

Mesaj gelozia
Cum faceti cu gelozia? Este punctul meu cel mai slab si mai dureros. Sunt geloasa pe orice fata frumoasa, mi se pare ca prietenului meu i-ar placea mai mult decat mine. Plang de cateva ori pe zi. Nu stiu ce sa mai fac, imi otraveste orice bucurie de a fi cu el. Ma roade mereu, nu mai pot sa ma bucur si sa admir calitatile unei fete cum faceam inainte. Desi ma asigura mereu si mereu ca numai pe mine ma vrea, tot nu pot crede, si e chinuitor, avand in vedere faptul ca sunt mii de fete mai frumoase ca mine. Pentru ochii mei nimeni nu este mai frumos decat prietenul meu :( Desi il iubesc, deja de atata chin aproape imi doresc sa nu mai fiu cu el, doar ca sa am liniste si pace si sa nu-mi mai pese.

02 Apr 2009, 10:42
Membru Senior

Locaţie: România
Mesaj Re: gelozia
Vă deplâng. Deşi se vor găsi sofisme meşteşugite care să sugereze conexiunea dintre dragoste şi gelozie, personal mă îndoiesc să existe orice legătură între cele două. Pe de altă parte, vă asigur că există legături certe între o persoană geloasă şi o persoană care spune: pot ierta, dar nu pot uita...

02 Apr 2009, 10:45
Membru activ

Si solutia?...va asigur ca nu e ceva ce pot controla, mi se intampla pur si simplu

02 Apr 2009, 10:58
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Annamarria scrie:
Si solutia?...va asigur ca nu e ceva ce pot controla, mi se intampla pur si simplu
chiar incontrolabil nu este
de fapt este control, este controlata gelozia
solutia ar fi necontrolarea geloziei

cum?
sa vedem la inceput ca sustine gelozia

Annamarria scrie:
Sunt geloasa pe orice fata frumoasa, mi se pare ca prietenului meu i-ar placea mai mult decat mine.
intre a fi frumoasa si a fi iubita este mare diferenta
frumusetea nu este suficienta
e normal sa ii placa ceva frumos
dar pe tine te iubeste

Annamarria scrie:
Plang de cateva ori pe zi.
asta nu e bine
si nici nu este gelozia motivul lacrimilor
trebuie sa afli cat mai curand cauza lacrimilor

Annamarria scrie:
Ma roade mereu, nu mai pot sa ma bucur si sa admir calitatile unei fete cum faceam inainte.
probabil pentru ca simti ca nu mai esti la fel de frumoasa ca inainte...

Annamarria scrie:
Desi ma asigura mereu si mereu ca numai pe mine ma vrea, tot nu pot crede, si e chinuitor, avand in vedere faptul ca sunt mii de fete mai frumoase ca mine.
de ce sa nu crezi?
crezi ca el te iubeste pentru ca esti (sau ai fost) frumoasa?
iubirea nu este legata atat de frumusetea exterioara cat de frumusetea interioara

Annamarria scrie:
Desi il iubesc, deja de atata chin aproape imi doresc sa nu mai fiu cu el, doar ca sa am liniste si pace si sa nu-mi mai pese
si crezi ca vei avea liniste cu urmatorul?
daca pentru asta iti doresti sa nu mai fii cu el, nu vei face decat sa reiei aceeasi experienta cu urmatorul, exact din acelasi punct

02 Apr 2009, 17:52
Membru activ

Eu stiu ca si cu altul as face la fel, sunt absolut convinsa. Eu vorbeam de a fi singura, ca sa am pace. Inainte sa am prieten nu-mi pasa cine e mai frumoasa sau mai atragatoare pentru ca nu era competitie. Chiar admiram frumusetea feminina si ma bucuram de ea. Iar prietenele mele imi placeau cu atat mai mult cu cat aveau mai multe calitati. Eram o admiratoare, acum sunt doar o geloasa. As putea face o comparatie cu florile. Sa spunem ca eu sunt o floricica albastra de camp, nu ma deranjau nici trandafirii, nici cele mai sofisticate flori nu mi-ar fi scazut albastrul sau bucuria soarelui sau a vantului. Dar cand apare cineva...de ce sa ma aleaga pe mine?
Si pana la urma cred ca totul vine din imposibilitatea mea de a crede ca frumusetea unei femei nu atrage si interesul sexual. In adancul meu nu pot crede asta, desi as vrea din tot sufletul. Nu ma deranjeaza cand spune ca un copil e frumos, ca un peisaj e frumos, ca o haina e frumoasa, ca un amic e frumos (chiar a spus lucrurile astea), dar cand spune ca o femeie e frumoasa parca mi-ar infinge un cutit pana in adancuri. De aceea imi vin lacrimile, ca si pentru orice te doare tare.
Cam asta simt si parca ma otraveste. Mai sunt momente cand uit, dar nu pot uita tot timpul...

02 Apr 2009, 22:46
Membru activ

Mai vreau sa adaug ca nu ma simt mai putin frumoasa ca inainte. Dimpotriva, sunt cu mult mai frumoasa. Inainte aveam multe cosuri, acum am piele fina si trasaturile mai marcate. Si nici nu am probleme cu frumusetea mea, cand ma uit in oglinda chiar ma vad foarte frumoasa desi nici nu sunt genul care sa ma ingrijesc excesiv. Dar degeaba...

02 Apr 2009, 22:49
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Annamarria scrie:
Eram o admiratoare, acum sunt doar o geloasa.
pentru ca asa vrei sa fii
iesi din starea asta!
cum?

cand te pisca un tantar, daca incepi sa te freci in locul respectiv, te gadila de nu mai poti si te freci in continuare si te gadila si mai tare...
nu te la "gadila"!

cu aplicatie la situatia ta: "nu te mai gandi la!"

03 Apr 2009, 07:37
Membru activ

Pai as putea sa nu ma gandesc in general, dar ce sa fac cand spune el despre o fata ca e frumoasa? Reactia mea in acel moment e incontrolabila

03 Apr 2009, 10:12
Membru Senior

Annamarria scrie:
Pai as putea sa nu ma gandesc in general, dar ce sa fac cand spune el despre o fata ca e frumoasa? Reactia mea in acel moment e incontrolabila

Sa nu te mai compari cu fata pe care el o considera frumoasa. Uite, dupa 15 ani de casnicie reusita pot sa-ti spun ca un barbat normal, ca sa zic asa, va avea intotdeauna o anumita slabiciune pentru femeile frumoase si le va admira mereu. Dar asta nu are nici o legatura cu dragostea pentru sotia lui. Incearca sa te lamuresti daca intr-adevar il iubesti pe prietenul tau suficient de mult pentru a avea incredere in el. Nu e suficient sa-l vezi ca pe cel mai frumos barbat din univers. Trebuie sa-l vezi ca pe omul in care ai atat de multa incredere incat nu te temi sa fii tu insati langa el.

03 Apr 2009, 15:06
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Annamarria scrie:
Cum faceti cu gelozia?...
Inainte sa am prieten nu-mi pasa cine e mai frumoasa sau mai atragatoare pentru ca nu era competitie.
Am citit toate mesajele tale ca să înţeleg mai multe, dar nu figurezi(din păcate) la Scurte prezentări. Îmi cer scuze, dar bănuiesc că ai fost crescută într-o atmosferă de "competiţie continuă", adică şi părinţii tăi, şi întreg anturajul ţi-au dezvoltat un cult al frumuseţii tale, care se răsfrânge acum asupra stării sufleteşti. Fără să te fi văzut, cred că eşti foarte frumoasă. Tu nu te uitai le celelalte fete ca să le admiri, ci ca să te admiri pe tine în comparaţie(sau competiţie, cum spui) cu ele; fără să-ţi dai seama, ai folosit ideal termenul competiţie, care, intuitiv, exprimă perfect situţia ta sufletească. Nu te interesează că şi alte fete sunt frumoase, că au prieteni, că sunt fericite, dar dacă tu investeşti sentimente în relaţia cu prietenul tău, atunci pretinzi "monopol", ceea ce nu mai e iubire, ci pasiune, patimă, pentru că nu-l mai consideri pe prietenul tău demn de încrederea ta deoarece tu te-ai ridicat prea sus.

Faptul că în mod conştient(dar protejată de anonimat) ai adus vorba despre gelozia care te macină dovedeşte că, deşi stai cu faţa pe marginea prăpastiei, încă n-ai căzut. Ca să te îndepărtezi de ea, mai întâi trebuie să te întorci, ceea ce e fff greu pentru că va trebui să suferi mult. E mai convenabil (mai bine şi mai uşor) să vrei şi tu să suferi ca să te corectezi, decât să suferi oricum fără să vrei; altfel spus, e mai bine să te smereşti, să te umileşti de bunăvoie, decât să fi umilită fără să ştii de ce. De ce ţi-e frică nu scapi! Dacă ani de zile ai urcat orbeşte spre... necunoscut, Dumnezeu ţi-a dat totuşi posibilitatea să nu cazi, ci să te smereşti, ca să nu-ţi mai fie frică.

18. Rugăciunea celui smerit va pătrunde norii şi nu se va mângâia până nu va ajunge acolo.
19. Şi nu se va depărta până ce va lua aminte Cel Preaînalt şi va face judecată cu dreptate şi dreptatea va da-o.(Ecclesiasitcul35,18-19)

Cred că nici nu bănuieşti că gelozia ta este o urmare a unei atitudini greşite de viaţă (altfel spus, un păcat), adică o concepţie deformată faţă de o calitate trecătoare, perisabilă.
Va trebui să-ţi reconsideri gândurile, relaţiile, planurile, concepţia de viaţă, poate chiar şi trecutul, fără să implici frumuseţea ta, fără s-o pui în evidenţă(fard, garderobă, comportament), fără s-o "speculezi", ba chiar (mult mai folositor) s-o consideri deficitară.
Cred sincer că va trebui să începi cu o spovadă. Nu aici pe forum, ci la duhovnicul tău şi căruia să-i spui mai multe decât nouă.

11. Căci, oricine se înalţă pe sine se va smeri, iar cel ce se smereşte pe sine se va înălţa.(Lc14,11)

Adică oricine se va înălţa pe sine va fi doborât, iar cine se va smeri va fi ridicat.

03 Apr 2009, 17:09
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul