Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
o relatie parinte-copil 
Autor Mesaj
Membru nou

Mesaj o relatie parinte-copil
Sunt o mama preocupata de comportamentul fiului meu de 21 de ani. I-am oferit in masura posibilitatilor, prin multa munca, dragoste si credinta , o viata usoara, mai usoara decat am avut eu. Este student, si este preocupat mai mult decat orice de Biblie, chiar ignorandu-si obligatiile zilnice legate de familie si de scoala. Seara sta pana tarziu(max.ora 1) ascultand muzica, navigand pe internet pt. cultura religioasa,si discutii cu amicii pe messenger. dimineata daca nu are laboratoare doarme pana la pranz.
Ii atrag atentia ca un bun crestin trebuie sa aiba timp si obligatia sa munceasca si sa se roage in acelasi timp, sa nu neglijeze aceste aspecte,pt. ca si infirmii muncesc pt. a-si castiga painea. Imi raspunde ca Biblia il incurajeaza la studiu zi si noapte (de ex. psalm1:2) si ca aceasta este principala lui prioritate in viata, nu munca, despre care considera ca fiecare trebuie sa munceasca cat doreste si ce doreste( el punand accentul pe comorile pe care moliile nu le mananca). In schimb are pretentii culinare si vestimentare incredibile !
As dori sa cunosc si parerea altora despre acest comportament.
Consider ca traieste ca un pacatos, fiindca in afara de Biblie (studiu, meditatie, filozofie), muzica (invata!), somn, si facultate la care de multe ori a vrut sa renunte si pentru care nu manifesta nici un interes( este mediocru), nu mai face absolut nimica.
Eu si sotul meu incercam zadarnic sa-l sfatuim cat este de importanta munca si credinta pentru un bun crestin. El MEDITEAZA si OBOSESTE de atata meditatie!

Va multumesc.

Va multumesc.

03 Iun 2006, 21:21
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: o relatie parinte-copil
anonima scrie:
Sunt o mama preocupata de comportamentul fiului meu de 21 de ani.
I-am oferit in masura posibilitatilor, prin multa munca, dragoste si credinta , o viata usoara, mai usoara decat am avut eu.
dupa ce i-ati oferit o viata usoara pana la 21 de ani, va fi foarte greu ca fiul dumneavostra sa-si schimbe obiceiurile

anonima scrie:
Imi raspunde ca Biblia il incurajeaza la studiu zi si noapte (de ex. psalm1:2) si ca aceasta este principala lui prioritate in viata, nu munca, despre care considera ca fiecare trebuie sa munceasca cat doreste si ce doreste( el punand accentul pe comorile pe care moliile nu le mananca). In schimb are pretentii culinare si vestimentare incredibile !
faptul ca se ocupa cu studiul textului biblic si meditarea acestuia nu are de ce sa ii confere dreptul de a avea pretentii culinare si vestimentare din partea parintilor - calugarii care au astfel de preocupari, mananca foarte putin si se imbraca saracacios

ca puteti face?
lasati-l sa se descurce singur: manaca ce isi cumpara si isi pregateste singur, imbraca ce isi cumpara si isi spala singur
va locui o vreme tot cu dumneavoastra, dar in conditiile impuse de dumneavoastra

important este sa stabiliti niste reguli si sa nu cedati orice ar fi - e timpul sa se descurce singur!

Succes (si lui, si dumneavoastra)!

05 Iun 2006, 07:37
Membru activ

Locaţie: PETROSANI
Mesaj relatia parinte-copil
Noi oamenii nu suntem masini.Suntem crescuti , educati, modelati in functie de mediul din care provenim, de familia in care ne-am nascut .Dumnezeu ne inzestreaza pe fiecare cu propria personalitate care se lasa mai usor sau mai greu slefuita. Educatia se face inca din fasa ;trebuie sa existe obiceiuri, reguli care trebuie respectate din frageda copilarie fara sa fie impuse cu rigiditate ci acceptate de copil.
Am un baiat de 11 ani cu o personalitate foarte puternica.Are o mare putere de munca pentru ca o exerseaza de la varsta foarte mica .
Invata mult si bine fara sa-i promit nimic in schimb, stie ca asta este munca lui si ca raspalata va veni atunci cand se asteapta mai putin. Participam impreuna la Sfintele Liturghii pentru ca la inceput "mami si tati " il tineau in brate de la cateva luni , apoi pentru ca "Doamne Doamne" sa-l faca sa viseze frumos si mai tarziu pentru ca nu se poate fara ajutorul lui Dumnezeu in tot ceea ce facem!
Sa nu credeti ca este un copil perfect!V-am spus ca are o personalitate puternica. Cand greseste este pedepsit in functie de gravitatea greselii si pedeapsa trebuie respectata. Probabil ca veti crede ca suntem niste parinti foarte duri si rigizi . NU ,nu este asa avem momentele noastre de tandrete , de discutii si de ... contradictii.
Sunt momente cand nici el ca si noi nu "are chef "sa faca un anumit lucru (de ex. sa-si faca ordine in camera lui) atunci cand ii spun eu. Asta nu inseamna ca ii ORDON sa faca atunci acel lucru atunci pentru ca altfel va fi pedepsit ! Negociem momentul cand crede ca o sa-i vina cheful si in cele din urma trebuie sa il faca!
Ma opresc aici cu marturia mea despre "practica personala" in educarea baiatului desi am experimentat multe metode astfel incat copilul meu sa nu fie nici foarte rasfatat ,sa nu-i lipseasca in masura in care se poate nici lucrurile materiale dar incerc sa-l faca sa inteleaga si chiar sa indrageasca munca, invatatura ,si ca pentru toate acestea trebuie sa-i multumim lui Dumnezeu!

08 Iun 2006, 11:43
Membru activ

Locaţie: Bucuresti
Cand Biblia spune , ex. : "Nu va ingrijorati de viata voastra , ce veti manca sau ce veti bea; nici de trupul vostru , cu ce va veti imbraca.Oare nu este viata mai mult decat imbracamintea ?"

Nu trebuie sa cadem in extrema cealalta !!!

25 Sep 2006, 10:11
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]