Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
punctul culminant.. 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: punctul culminant..
Lăudat fie Isus!
furtuna dragos scrie:
Nicu scrie:
Lăudat fie Isus!
furtuna dragos scrie:
cred ca 2 soti pot fii oameni consacrati,dedicati.

cum adică consacraţi? Dedicaţi unul altuia, sau cum?

nu,consacrati si dedicati lui Dumnezeu..
credeti ca este imposibil daca sunt casatoriti?
Din câte înţeleg eu consacrat înseamnă dedicat; mai mult , în teologie, am înţeles că termenul consacrat are sensul de legat, promis: un călugăr, un preot, un episcop...

19. Dacă aţi fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteţi din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăşte.(In15,19)

Una este să mă consacru prin Cristos veşniciei, alta să mă dedic (prin căsătorie) lumii.
Tocmai de aceea, sacramentul căsătoriei sau sacramentul preoţiei sunt alegeri unice(de obicei); nu (prea) merge şi unul şi altul.

22 Feb 2009, 06:06
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nicu scrie:
Una este să mă consacru prin Cristos veşniciei, alta să mă dedic (prin căsătorie) lumii.
Tocmai de aceea, sacramentul căsătoriei sau sacramentul preoţiei sunt alegeri unice(de obicei); nu (prea) merge şi unul şi altul.

:shock: Doar in ritul latin nu merge sacramentul casatoriei si cel al preotiei. In celelalte rituri catolice, in ortodoxie merg foarte bine impreuna. Doar si in Scriptura, Sf Ap Pavel scrie ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei...
Orice om e cazul sa se consacre vesniciei. Unii o iau de-a dreptul, pieptis, acestia sunt calugarii, cei care au ales calea extraordinara. Majoritatea oamenilor merg in aceeasi directie, dar pe drumul comun, al casatoriei.

22 Feb 2009, 20:21
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
cristina2012 scrie:
Majoritatea oamenilor merg in aceeasi directie, dar pe drumul comun, al casatoriei.
Care nu este, totdeauna, mai usor.

22 Feb 2009, 20:27
Profil WWW
Membru

aici cred ca depinde de fiecare in parte,nu cred ca se poate generaliza..
pentru mine singuratatea e ceva teribil,e bine ca omul sa nu fie singur..
ca si calugar nu vad ce mare ajutor poti fii pentru cei din jur..

22 Feb 2009, 22:03
Membru Senior

Laudat fie Isus!
cristina2012 scrie:
Nicu scrie:
Unii o iau de-a dreptul, pieptis, acestia sunt calugarii, cei care au ales calea extraordinara. Majoritatea oamenilor merg in aceeasi directie, dar pe drumul comun, al casatoriei.
Calugarii care o iau de-a dreptul, pieptis, au ales Calea, care-i identica cu directia. Ceilalti, adica majoritatea oamenilor(ca sa nu zic toti) aleg rute ocolitoare(se amagesc ei), adica alte directii(zic eu); cea mai buna dovada este ca nu-si iau crucea fiindca nu sunt dispusi sa se lepede de sine, de ceea ce simt cand se indragostesc si, deci, sa-L urmeze pe Cristos, Care este un model si prin faptul ca nu S-a casatorit
furtuna dragos scrie:
pentru mine singuratatea e ceva teribil,e bine ca omul sa nu fie singur..
Cine nu e singur, nu e liber sa-L urmeze pe Cristos, cu atat mai mult cu cat nu se vede disponibil a se oferi, a se jertfi, celor din jur. Puterea (oricui) de a-L urma si de a se jertfi este direct proportionala cu libertatea(a nu se confunda cu libertatea cetateneasca).

22 Feb 2009, 22:53
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Nicu scrie:
Ceilalti, adica majoritatea oamenilor(ca sa nu zic toti) aleg rute ocolitoare(se amagesc ei), adica alte directii(zic eu); cea mai buna dovada este ca nu-si iau crucea fiindca nu sunt dispusi sa se lepede de sine,
Nedreapta judecata pentru cei care, tocmai pentru ca nu sunt singuri, au de obicei o cruce mai grea. Poate de aceea si cad sub greutatea ei mai des.

Nicu scrie:
... si, deci, sa-L urmeze pe Cristos, Care este un model si prin faptul ca nu S-a casatorit
Deci toti Sfintii casatoriti, incepand cu Preacurata Fecioara si cu mirii din Cana, nu urmeaza modelul lui Cristos? Probabil ca Sf.Scaun nu stie asta caci tocmai a ridicat la cinstea altarelor anul trecut pe parintii Sfintei Tereza, ca si pe multi altii...

23 Feb 2009, 00:28
Profil WWW
Membru Senior

furtuna dragos scrie:
si casatorit, "ce mare ajutor poti fi pentru cei din jur"?!?
de fapt, casatorit sau calugarit, la fel esti de ajutor - daca esti de ajutor

starea de casatorie si starea de calugarie nu se pot trai concomitent
dar, casatorit sau calugarit, omul tot om este in fata lui Dumnezeu
ca si necasatorit si necalugarit (se poate si asa)

libertatile de care dispui calugarit sunt altele decat cele de care dispui casatorit si altele decat cele de care dispui necasatorit si necalugarit, dupa cum si limitele liberatilor sunt diferite

dar, in fata lui Dumnezeu, daca esti om bun (cu limitele si libertatile starii pe care ti-o asumi), nu conteaza in ce stare te afli
dupa cum, nici daca nu esti om bun, nu mai conteaza

23 Feb 2009, 08:51
Membru

v-a multumesc pentru rabdarea si bunavointa de a-mi explica

23 Feb 2009, 16:26
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
cristina2012 scrie:
Nicu scrie:

:shock: Doar in ritul latin nu merge sacramentul casatoriei si cel al preotiei. In celelalte rituri catolice, in ortodoxie merg foarte bine impreuna. Doar si in Scriptura, Sf Ap Pavel scrie ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei...
:? Dati-mi va rog un exemplu de episcop oriental (ortodox sau greco-catolic) casatorit.

Scrisoarea întâi a sfântului apostol Paul către Corinteni (7,32-35)
Fraţilor, eu aş vrea să vă văd fără de griji. Cel necăsătorit se îngrijeşte de cele ce sunt ale Domnului, cum să-i placă Domnului. Cel căsătorit însă se îngrijeşte de cele lumeşti, cum să-i placă femeii. Astfel el este împărţit. Tot aşa femeia nemăritată şi fecioara se îngrijesc de cele ce sunt ale Domnului, să fie sfinte cu trupul şi cu sufletul, pe când femeia căsătorită se îngrijeşte de cele lumeşti, cum să-i placă bărbatului. Aceasta o spun în interesul vostru, nu ca să vă întind o cursă, dar vă învăţ ceea ce este bine şi ca să-i puteţi sluji Domnului fără piedici.

omnis terra veneratur

23 Feb 2009, 23:46
Profil YIM
Membru Senior

In prezent nu mai sunt episcopi casatoriti, deci nu pot da exemple, dar initial au fost.
Au fost discutii pe forum pe acest subiect.

24 Feb 2009, 13:20
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul