Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
masturbarea la baieti 
Autor Mesaj
Membru

Mesaj Re: masturbarea la baieti
Fortunatus scrie:
Masturbarea, sau onania, cum îi mai spun creştinii (după numele lui Onan, cel despre care citim în Biblie că avea acest nărav) ....

Onan cel din biblie nu se autoexcita ci avea relatie sexuala cu femeia lui ( vaduva fratelui sau) dar "varsa samanta pe pamant" ( dupa exprimarea biblica ) ca sa nu aiba urmasi.
Masturbarea presupune lipsa contactului sexual , nu inteleg cine si de ce a hotarat ca cei doi termeni sunt sinonimi.

29 Apr 2009, 00:50
Membru nou

Bun, as dori sa marturisesc si eu cateva din pacatele/viciile mele, si sa vedeti unde am ajuns savarsind aceste pacate.Am 20 de ani si am inceput a ma masturba la varsta de vreo 13 ani.A fost ca un drog imi dadea cateva fractiuni de secunda de placere urmate de sentimentul de vinovatie si rusine.Asemeni unui drog nu am reusit sa ma las definitiv niciodata:incetam cateva zile si pe urma o luam de la capat.In principiu ma masturbam o data pe zi.Si acum sa va spun ce efecte tragice au urmat:in primul rand durere si usturime in zona inghinala, m-am indepartat de prieteni, niciodata nu eram multumit cu ce aveam si imi uram viata, mi-a scazut sistemul imunitar, ani de zile m-a durut capul, am inceput sa nu vad bine si sa am probleme cu ochii, eram mereu slabit si sleit de puteri....mi-am pierdut ambitia de a invata si am pierdut primul an de facultate...pe urma am facut o alergie in urma careia am ajuns la spital in stare foarte grava si in momentul de fata sunt alergic la mai multi factori de mediu.Alergia mea nu este din nastere si este una dobandita in urma practicilor pacatoase.Acum nu pot iesi din casa si sunt nevoit sa iau medicamente in fiecare zi.Am omis a va spune ca mi-am pierdut si servicul unul foarte bun care imi aducea atat satisfactii personale cat si beneficii banesti.
Si fumatul a fost o problema, un pacat, care m-a adus in starea aceasta....am renuntat sper eu definitiv la aceste vicii si sper sa mai existe sanse sa ma vindec si sa traiesc ca un om normal!

04 Mai 2009, 16:38
Membru Senior

Cristos a înviat!
asterixxx scrie:
...sper sa mai existe sanse sa ma vindec si sa traiesc ca un om normal!
Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

Prin binecuvântarea Lui ai ajuns să descoperi cauza dramelor din viaţa ta şi asta înseamnă că eşti mai puternic decât acea cauză; nu ţi s-ar fi dat să depistezi sursa neplăcerilor dacă n-ar fi în puterea ta să lupţi şi s-o învingi, ci ţi-ar fi plăcut acel "nimic". De aceea vei înţelege că nu e un drog, ci a fost o slăbiciune, căci folosirea termenului de drog implică un fel de acceptare a unei puteri superioare, o recunoaştere a incapacităţii de a lupta cu ea, dar tu ai puterea să lupţi şi vei izbuti, căci altfel nu ţi s-ar fi dat. Doar ai crezut că e un drog pentru că erai slab, dar mărturisirea ta arată că eşti puternic.
Adevărat îţi spun că în curând vei combate la alţii asemenea vicii(chiar şi fără să mărturisească ei aşa cum ai făcut tu) devenind mulţumit că eşti un om normal.

Mă rog Domnului nostru Isus să te susţină!

P.S. Deja am început să mă rog.

04 Mai 2009, 18:00
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3