Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
masturbarea la baieti 
Autor Mesaj
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Mesaj Re: masturbarea la baieti
Cateva informatii din cursul pt seminaristi de etica sexuala...

Prin autoerotism sau masturbare se înţelege provocarea voluntară a unei excitaţii sexuale pe care persoana o face ea însăşi în diferite moduri şi de obicei în contextul imaginilor şi fanteziilor erotice.
Poate să se refere atât la bărbaţi, cât şi la femei, să se manifeste la diferite vârste, să fie legat de stări patologice, poate avea loc în vederea examenelor seminologice şi este foarte răspândit mai ales printre adolescenţi.
Există o tendinţă a psihologiei contemporane de a considera autoerotismul un proces normal în dezvoltarea persoanei.
Autoerotismul anulează caracterul relaţional interpersonal al sexualităţii, iar imoralitatea nu este fundamentată doar pe lipsa finalităţii biologice, cât mai ales pe absenţa unui partener în iubire, pe căutarea şi trăirea plăcerii fără referinţă la o persoană iubită, este un act egoist, comportament singuratic, lipsit de orice deschidere spre comuniune.
Cauzele care determină recurgerea la autoerotism trebuie căutate în pubertate, când există un proces de creştere rapidă, care duce la trasnformarea întregului organism spre forme ale vârstei adulte. Dezvoltarea psiho-somatică, ce irupe pe neaşteptate, provoacă tulburări profunde şi tensiuni dureroase, interes deosebit pentru propria viaţă sexuală, pentru senzaţiile noi din zonele erogene care trezesc sentimente ambivalente de curiozitate şi ruşine, de plăcere şi de închidere în sine. Această situaţie conflictuală, de dezechilibru, tipică adolescenţei, face ca băiatul sau fata (într-o măsura mai mică) să aibă condiţia unei slabe stăpâniri a propriei sexualităţi.
Se mai adaugă la acestea şi factorii ambientali şi carenţele în educaţie: neînţelegerile familiale, insuccesul şcolar, teama de lumea adulţilor, lipsa unei educaţii sexuale serioase şi senine, absenţa unui ambient familial care să asigure un climat de spijin şi siguranţă, dificultăţi de socializare, conflictele de vinovăţie, toate acestea marchează formarea personalităţii şi alimentează tulburările comportamentului sexual.
Pentru o evaluare morală a autoerotismului trebuie să se ţină seama de momentul în care apare în dinamica evoluţiei psiho-sociale a persoanei. De exemplu, are o semnificaţie diferită autoerotismul unui adolescent de cel al unui adult. În cazul unui adolescent dacă are dorinţa sinceră de autoposedare şi de o matură integrare a propriei sexualităţi, în ciuda căderilor, chiar repetate, este vorba de un comportament datorat condiţionărilor interioare şi de ambient, decât unei voinţe rele. Diferit este cazul celui care se complace într-o atitudine egoistă, de închidere în sine. Pentru depăşirea atitudinii autoerotice este necesar ca problema să nu fie dramatizată şi amplificată, să nu se ia o atitudine represivă directă, ci să se descopere cauzele deviaţiei.

sau
http://www.familiasiviata.ro/intrebari- ... barea.html

23 Ian 2009, 12:26
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
MariaB scrie:
Annamarria scrie:
Vreau pur si simplu sa-l conving ca nu i s-ar intampla nimic fizic sau n-ar avea nici incomoditati daca ar renunta la acest obicei.
nu-l vei putea convinge
trebuie sa se convinga singur

este adevarat ca sperma se produce, dar la fel de adevarat este ca ea se si elimina prin urina, fara a fi necesara ejacularea cu excitatie

daca ejacualrea se resimte ca necesara este pentru ca a existat o excitatie, nu pentru ca s-a produs sperma
numai ca la anumite varste (depinzand strict de persoana in cauza) excitarea se produce mai mult fara vointa decat cu vointa
fiecare barbat trece prin aceasta perioada - cum trece, depinde de el
Splendid, MariaB!

MariaB scrie:
ma gandesc ca este ca la femei la menopauza (nici asta nu stiu personal, dar am observat in jurul meu...)
unele resimt bufeuri, stari neplacute, iritabilitate..., altele nu
Cred că schimbările datorate menopauzei sunt (relativ) obiective, pe când neînfrânarea e o problemă de voinţă.

MariaB scrie:
la fel, unii barbati se excita mai mult, altii mai putin, altii deloc...

faptul ca baiatul despre care vorbesti este convins ca "e imposibil pentru un barbat sa fie abstinent total" dovedeste ca el nu face parte dintre cei care pot fi abstinenti total
dar nu inseamna ca e damnat

eu ma intreb, in ce calitate ati vorbit voi doi pe aceasta tema
(daca e fratele tau, se mai poate intelege, daca nu...)
Cred că el face parte dintre cei care nu vor să se abţină.

Exact asta am vrut să întreb şi eu în postul anterior..., dar am şters.
Iuliana P scrie:
Cateva informatii din cursul pt seminaristi de etica sexuala...
Informaţii foarte utile şi mai puţin subiective.

23 Ian 2009, 17:12
Membru activ

Am pus topicul pentru a ma informa, nu pentru a-l judeca pe el. De unde stiti voi daca el vrea sau nu sa se lase? Nici macar nu vreau sa-l conving sa se lase, asta nu sta in puterea mea. Voiam sa-l conving ca nu este o necesitate fiziologica, o convingere pur rationala, intelectuala care nu neaparat implica si schimbarea comportamentului sau. Probabil ca voiam sa ma conving si pe mine insami ca nu este o necesitate a barbatului.
Nu cred ca are vreo importanta in ce calitate am vorbit cu el despre asta. Este o persoana apropiata dar nu vreau sa spun cine este, nici macar pe un forum unde nu ma cunoaste nimeni. Chiar si asa parca ma doare putin ca am deschis acest subiect, deoarece se judeca usor si el imi este apropiat, imi pare rau ca am vorbit despre el aici chiar si in anonimat.

23 Ian 2009, 19:16
Membru activ

Ah, si inca doua nelamuriri pentru domnul Fortunatus.
Cand am intrebat daca este ceva patologic ma refeream la senzatia de incomoditate, nu la masturbare.
Si ati spus ca sperma se elibereaza prin polutii. Ce sunt polutiile si cum se produc? Asa, pur si simplu?

23 Ian 2009, 19:20
Membru Senior

Annamarria scrie:
De unde stiti voi daca el vrea sau nu sa se lase?
Cine spune nu pot, spune de fapt nu vreau.

23. Iar Iisus i-a zis: De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede.(Mc9,23)

El nu crede că se poate lăsa; cum să se lase dacă nu vrea?
Nu crede pentru că nu vrea şi nu vrea pentru că nu crede.

23 Ian 2009, 19:29
Membru Senior

Mesaj Polutiile, pacat sau nu ?
Annamarria scrie:
Ah, si inca doua nelamuriri pentru domnul Fortunatus.
Cand am intrebat daca este ceva patologic ma refeream la senzatia de incomoditate, nu la masturbare.
Si ati spus ca sperma se elibereaza prin polutii. Ce sunt polutiile si cum se produc? Asa, pur si simplu?

Polutiile sunt ejaculari spontane, in general in cursul somnului, provocate de vise erotice. Din punct de vedere crestin ar putea si ele sa fie considerate un pacat, deoarece sunt produse de ganduri impure; eu am cunoscut persoane religioase care isi faceau mari probleme de constiinta din cauza viselor erotice care produceau polutii, Din punct de vedere laic sunt o expresie a sexualitatii umane, ca oricare alta. Imensa majoritate a barbatilor au avut polutii in adolescenta, e un femomen absolut normal. Cum am precizat in alt mesaj, eliminarea lichidului seminal la persoane fara activitate sexuala, (nu polutii, nu masturbare, nu intercourse), se face prin urina.

In privinta posibilelor cauze patologice ale presupusei incomodari produse de acumularea lichidului seminal, sugerez sa consultati un medic de specialitate, androlog. Sunt mult mai putini numerosi decat ginecologii; in Bucuresti exista la Spitalul Universitar, poate si in alte parti.

23 Ian 2009, 19:40
Membru activ

Nicu scrie:
Annamarria scrie:
De unde stiti voi daca el vrea sau nu sa se lase?
Cine spune nu pot, spune de fapt nu vreau.

23. Iar Iisus i-a zis: De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede.(Mc9,23)

El nu crede că se poate lăsa; cum să se lase dacă nu vrea?
Nu crede pentru că nu vrea şi nu vrea pentru că nu crede.

Credeam ca numai Dumnezeu cunoaste cu adevarat inima omului

23 Ian 2009, 19:53
Membru Senior

Prin secolul XIX medicii erau de parere ca acest viciu provoaca dereglari fizice si comportamentale destul de serioase. In schimb in zilele noastre e vazut ca ceva normal, chiar ca un factor de imbunatatire a sanatatii. Sunt doua extreme complet opuse, unde e adevarul?

23 Ian 2009, 22:58
Membru Senior

Mesaj Adevarul e la mijloc
cata scrie:
Prin secolul XIX medicii erau de parere ca acest viciu provoaca dereglari fizice si comportamentale destul de serioase. In schimb in zilele noastre e vazut ca ceva normal, chiar ca un factor de imbunatatire a sanatatii. Sunt doua extreme complet opuse, unde e adevarul?

Adevarul e la mijloc, exista efecte medicale atat pozitive cat si negative, insa nimic spectaculos. De exemplu scade tensiunea arteriala. Masturbarea fluseheza spermatozoizii vechi, ii mentine pe cei noi, ceea ce creste fertilitatea masculina. Pe de alta pentru bolnavi de inima, poate produce infarct, la fel ca si alte activitati sexuale, mai mult sau mai putin excentrice.

24 Ian 2009, 00:00
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Pe fondul unei insuficiente educatii religioase (sau mai degarba morala), aceasta practica este aproape un "must have" al varstei adolescente si chiar tinere. Exista medici care sustin si recomanda practicarea acestui obicei, pentru detensionare fizica si relaxare. In cercurile baietilor exista o "pseudo-initiere" in arta de a fi cel mai bun barbat in pat. Se discuta despre chestii "apetisante" (gagici si instrumentarul lor) si despre "cum sa obtii satisfactie maxima". Fiind un obicei larg raspandit si fara sa ai educatia morala solida, ajungi sa crezi ca e un lucru normal si sanatos de facut. Cei care practica nu sunt de acuzat, dar pot fi avertizati. Nu cred ca e asa important cine e respectivul, lucrul asta a ajuns sa fie discutat si in parc, deci cred ca si discutia despre combaterea lui ar putea fi discutata indiferent de apropiere. Si eu ma gandesc la argumente impotriva masturbarii, relatiilor sexuale premaritale, lipsei de la Biserica Duminica, injuraturilor..., argumente care sa convinga sau macar sa dea de gandit unor persoane needucate in acest sens.

Cred ca e mai usor de motivat si recomandat autocontrolul. Iti da incredere in tine, putere. Ma gandesc ca poate fi schimbata satisfactia in urma unui act masturbator cu satisfactia obtinuta in urma autocontrolului. Nu stiu daca merge, dar eu as miza pe asta. "Te tine sa nu faci asta o saptamana? Esti suficient de barbat, crezi ca poti sa nu depinzi de acest obicei?" Daca e o persoana apropiata, un frate sau un prieten (gen viitor sot), poti sa intri si tu in joc ca sa omori un viciu sau un obicei nesanatos.("Uite, eu incerc saptamana asta sa nu fac asta, sa vedem daca si pe mine ma tine - de ex: nu/ti dai cu oja pe unghii, nu tipi daca te enervezi, nu intarzii) Asta daca te tine. Poate fi un exemplu si o sustinere din partea ta.

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

24 Ian 2009, 23:03
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul