Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Vreau sa ma casatoresc in Biserica Catolica 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Mesaj Re: Vreau sa ma casatoresc in Biserica Catolica
SmK scrie:
Oricum zilele ce urmează voi ajunge să iau legătura cu un preot.
Perfect, asta trebuie sa faceti.

In acelasi timp, eu va recomand sa discutati si aspectele pe care le-ati postat mai sus:
SmK scrie:
...am ajuns în contact direct cu lumea spirituală. Începusem să am acces la . . . cum să spun, control spiritual manifestat în lumea materială (telekinezie, autovindecare, un control deosebit asupra corpului și nu doar, puteam trece printr-un grup de oameni fără ca cineva sa ma vadă, luptam legat la ochi dar îmi vedeam adversarul (mai precis spiritul lui, după cum am făcut legătura mai târziu), puteam face interlocutorul să facă ce doream, etc)...
...............
Oricum, cu cât continuam, cu atât mă simțeam mai înlănțuit, și treaba cu liberu' arbitru nu prea mai funcționa...
.......
...pot modela . . hai să-i zic mediul înconjurător...
Toate acestea (modul cum le vedeti), mie nu-mi suna prea... catolic, inclusiv interpretarea pe care ati dat-o. Nu va judec eu, dar ca sa stiti sigur unde vreti sa ajungeti.

07 Ian 2009, 15:56
Profil WWW
Membru Junior

Ioan scrie:
In acelasi timp, eu va recomand sa discutati si aspectele pe care le-ati postat mai sus:
SmK scrie:
...am ajuns în contact direct cu lumea spirituală. Începusem să am acces la . . . cum să spun, control spiritual manifestat în lumea materială (telekinezie, autovindecare, un control deosebit asupra corpului și nu doar, puteam trece printr-un grup de oameni fără ca cineva sa ma vadă, luptam legat la ochi dar îmi vedeam adversarul (mai precis spiritul lui, după cum am făcut legătura mai târziu), puteam face interlocutorul să facă ce doream, etc)...
...............
Oricum, cu cât continuam, cu atât mă simțeam mai înlănțuit, și treaba cu liberu' arbitru nu prea mai funcționa...
.......
...pot modela . . hai să-i zic mediul înconjurător...
Toate acestea (modul cum le vedeti), mie nu-mi suna prea... catolic, inclusiv interpretarea pe care ati dat-o. Nu va judec eu, dar ca sa stiti sigur unde vreti sa ajungeti.

Cu siguranță voi discuta și această problema. Cât despre interpretare, hmm . . . sincer, nu prea m-am gândit la interpretare în ultimii 20 de ani, ci am rămas cu , hai să zic învățătura desprinsă din acele timpuri: o credință de nestrămutat în Dumnezeu, fără de Care noi nu suntem nimic.
Sigur, am multe probleme de pus la punct, pe care le voi rezolva, sub îndrumarea unui preot

07 Ian 2009, 17:41
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Ioan scrie:
MariaB scrie:
exista insa posibilitatea anularii casatoriei religioase - idiferent de starea civila a persoanelor in cauza (aduca fara implicatii civile)
Cred ca exprimarea corecta (si realitatea) este altfel:

Exista posibilitatea (ca urmare a unei judecati) sa se considere nula casatoria precedenta. Pe baza dovezilor prezentate sa se poata considera ca pur si simplu nu a fost o casatorie in intelesul catolic.
Altfel, o casatorie valabila nu poate fi nicicum anulata.
da, asa este
m-am exprimat gresit din punct de vedere canonic, dar am vrut sa fie pe intelesul celui care a ridicat problema

in fond, si cand spunem ca "rasare soarele" facem o greseala, dar (oarecum) toti intelegem ca a inceput sa se iveasca soarele, datorita miscarii de rotatie a pamantului, nu-i asa!?!

08 Ian 2009, 09:04
Membru Junior

Buna seara!
Noi vom avea cununie catolica, cu toate ca eu sunt ortodoxa,...imi place mai mult, e mai emotionanta cea catolica...oricum, problema mea nu e asta, ci limba.
Viitorul meu sot e maghiar, iar biserica la care va avea loc ceremonia nu face slujbe in limba romana. Preotul ne-a spus ca vor fi doar cateva cuvinte romanesti...si mie mi-ar parea fff rau sa nu inteleaga si rudele mele slujba, de aceea apelez la d-voastra. As vrea sa printez textul slujbei (in lb romana) pe mai multe foi pe care sa le impart, astfel toata lumea va sti "despre ce se vorbeste"....numai ca..de unde sa iau textul slujbei? ma puteti ajuta? (preotul bisericii nu e prea..accesibil sa spun asha, deci nu-mi permit sa-i cer asemenea lucru).

Va multumesc anticipat!
Oana

21 Ian 2009, 19:14
Membru Senior

wanna scrie:
Buna seara!
Noi vom avea cununie catolica, cu toate ca eu sunt ortodoxa,...imi place mai mult, e mai emotionanta cea catolica...oricum, problema mea nu e asta, ci limba.
Viitorul meu sot e maghiar, iar biserica la care va avea loc ceremonia nu face slujbe in limba romana. Preotul ne-a spus ca vor fi doar cateva cuvinte romanesti...si mie mi-ar parea fff rau sa nu inteleaga si rudele mele slujba, de aceea apelez la d-voastra. As vrea sa printez textul slujbei (in lb romana) pe mai multe foi pe care sa le impart, astfel toata lumea va sti "despre ce se vorbeste"....numai ca..de unde sa iau textul slujbei? ma puteti ajuta? (preotul bisericii nu e prea..accesibil sa spun asha, deci nu-mi permit sa-i cer asemenea lucru).

Va multumesc anticipat!
Oana
daca vrei ca si nuntasii romani sa inteleaga ceva din Liturghie, e necesar sa vorbesti pe aceasta tema cu preotul, oricat de refractar ar parea acesta - poate ca va fi intelegator, cine stie?
chiar daca nuntasii vor avea textul romanesc, daca nu le da preotul oarece indicatii, nu vor sti despre ce punct din test este vorba
in plus, trebuie sa afli ce texte biblice vor fi citite cu ocazia nuntii - nu e necesar sa fie cele ale zilei, e chiar recomandat sa fie alese special (pot fi propuse chiar de miri...)

un text al Liturghiei as putea posta eu aici - daca nu gaseste altcineva o adresa de net...

22 Ian 2009, 20:50
Membru Junior

Cu preotul nu cred ca pot rezolva...dar macar sa aiba o idee rudele ortodoxe despre ce se vb la o slujba de cununie catolica....deci daca puteti posta textul, mi-ati fi de mare ajutor...sau imi puteti trimite mail la oana_kay.arond yahoo.com

Multumesc

22 Ian 2009, 21:05
Membru Senior

http://www.ercis.ro/liturgie/liturghia.asp

la "LITURGIA CUVÂNTULUI"
1. Lectura I
2. Psalm
3. Lectura II (la sarbatori - in text: "când este prescris")
4. Evanghelia

dupa "rugăciunea credincioşilor"
(scurte rugaciuni citite de preot sau un participant, la fiecare raspunzandu-se: "Te rugam, asculta-ne!")

Sacramentul Casatoriei
apoi "LITURGIA EUHARISTICĂ"

ar fi bine sa participi tu la o Liturghie cu Casatorie inainte de propria ta Casatorie
o sa-ti fie mai usor sa intelegi ce se intampla si sa explici si rudelor tale

in timpul Liturghiei, sunt momente in care credinciosii stau in picioare sau in rugaciune
in aceste momente, este bina ca toti sa faca aceleasi gesturi, chiar daca nu stiu de ce

22 Ian 2009, 22:42
Membru Junior

Mersi tare mult!!!!
Da, m-am gandit ca ar fi bine sa particip inainte la o slujba de cununie, macar sa stiu la ce sa ma astept.. :)

22 Ian 2009, 23:14
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4