Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Vreau sa ma casatoresc in Biserica Catolica 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Vreau sa ma casatoresc in Biserica Catolica
Fortunatus scrie:
Biserica Ortodoxă a Bizanţului a revenit la Biserica Mamă în urma Conciliului de la Ferrara şi Florenţa

Si care este acea Biserica Ortodoxa a Bizantului care a revenit la Biserica Mama in urma Conciliului de la Ferrara-Florenta?

06 Ian 2009, 18:28
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
Fortunatus scrie:
În primul rând, Biserica nu este instituţie umană, ci divino-umană (teandrică), fiind călăuzită de Spiritul Sfânt. Nu cunosc nici o instituţie pur umană care să dăinuie 2000 de ani.
În al doilea rând, "recunoaşterea sacramentelor" (despre improprietatea acestei sintagme, cu altă ocazie) nu este de câţiva ani, nu ştiu de unde această idee. Când Biserica Ortodoxă a Bizanţului a revenit la Biserica Mamă în urma Conciliului de la Ferrara şi Florenţa, nu am auzit ca oamenii din spaţiul bizantin să fi fost (re)botezaţi sau să se (re)căsătorească. Nici la 1700 nu am auzit de aşa ceva.
Numai Adevărul durează.
Căsătoria fiind fondată pe iubire, din care purcede Spiritul Sfânt(deci nu e pur umană), este mai veche de 2000 de ani.

Pr Mihai din Oradea mi-a spus în urmă cu vreo şase-opt ani că BC(şi invers, BO) începuse deja de mai multă vreme(poate de vreo 20 de ani, aproximez eu!) să considere valid sacramentul căsătoriei încheiat în Biserica-Soră; de aici înţeleg eu că o căsătorie încheiată în biserica soră se consideră validă chiar dacă soţii s-au despărţit între timp şi se orientează "interesat" spre aşa zisa convertire. Cred că acest aspect este "sacramentizat" de scurt timp. Ţin minte că ceea ce a amintit aici MariaB mi-a spus pr Mihai mai demult.

06 Ian 2009, 18:31
Membru Junior

Îndrept salutul meu către dumneavoastră
Eu sunt "logodnicul" în cauză.
În primul rând aduc o oarecare rectificare la cele scrise de logodnica mea, mai precis înlocuiesc termenul de "baptist" cu cel de "penticostal", deși nu prea importă în discuția ce se vrea avută.
În al doilea rând aș dori să subliniez "vă rog să mă ajutați cu detalii valide", adică se presupune cineva care este familiarizat cu canoanele BC. (Mulțumiri Pr. Ivan O. Radu)
Întrucât s-a ajuns la a treia pagina a acestui topic, aș dori să se rămână la subiectul topicului (de preferat deschiderea unui topic nou pt o problema/discuție nouă - vezi Cătălin_Aldea, Mihai Petrescu). În aceeași idee, am ajuns pe acest forum în căutarea unor răspunsuri și nu cu dorința de a fi luați în derâdere (Nicu scrie<Găsesc foarte interesantă :wink: această "bruscă" chemare a voastră către catolicism condiţionată, cred, de dorinţa voastră de căsătorie. Nu-i aşa că nu s-a manifestat nicicum această chemare "catolică" până acum?>) Îmi permit să vă contrazic, "această chemare "catolică" s-a manifestat", la mine cel puțin, iar viitoarea mea soție mă urmează.
Legat de subiect, eu am fost crescut neoprotestant, penticostal. Am fost căsătorit în anul 1991, civil și în biserică. Cu zece ani în urmă am divorțat civil, iar pe motivul divorțului (deoarece era neacceptat de către Cult) am fost pus deoparte și retras din toate activitățile pe care le aveam în biserică (m-am ocupat de muzică, de partea de laudă și închinare, înființasem o orchestră, un cor de copii, etc.). Fosta mea soție s-a recăsătorit la scurt timp după divorț. La bisericile neoprotestante (baptiste, penticostale, etc) nu se practică, hai să-i zic "divorțul în biserică" (nu este un termen pentru așa ceva).
Întrucât îmi doresc ca mariajul pe care urmează a-l face să aibe binecuvântarea Domnului, aș prefera să o fac în Biserica spre care tinde credința mea. Adică, dacă nu vreau să o fac în BO doar pentru că logodnica mea este ortodoxă, și la neoprotestanți nu poate fi vorba.
Nu cred că se pune problema ca "bisericile sau cultele să fie refugiu pentru credincioșii altor biserici/culte în situația în care nu ne mai convine ceva."
Dacă "se mai poate discuta de căsătorie în BC" (ca urmare la Eu sunt ortodoxa iar logodnicul meu a fost baptist. Spun "a fost" deoarece s-a casatorit la baptisti si a divortat in urma cu cativa ani...) Eu aș zice că DA. Am auzit că nu e imposibilă nici varianta recăstoriei în BC, cu condiția divorțului (prezentarea motivelor ce au stat la baza divorțului civil către un tribunal de la Vatican, care rejudecă cazul, iar în cazul în care se conclude acceptarea divorțului civil, este posibilă recăsătoria în BC).
Dar, oricâte păreri aș asculta, în final rămân doar păreri, opinii, bazate mai mult sau mai puțin pe realitate. Indiferent cât de mult mi-ar place să îmi dau cu părerea vis-a-vis de ceea ce "ceea ce se aude", prefer să revin la treburi mai concrete și să aflu ce "spun" canoanele BC despre situația în care mă aflu.
Îmi cer scuze dacă am ofensat pe cineva prin intervenția mea (nu am sau avut absolut deloc această intenție).
Vă mulțumim pentru sprijinul d-voastră

A lui Dumnezeu fie Gloria,
SmK și Azada

07 Ian 2009, 02:01
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Bine aţi venit !

Domnule Smk, pesemne că aţi observat deja că "datul cu părerea" este în natura unui forum. În definitiv, noi asta facem aici şi cam asta facem de câte ori avem un dialog: ne dăm cu părerea, adică adăugăm părerea noastră la părerile altora. Luaţi în considerare primele răspunsuri de pe topic, acelea care vă orientau spre părerea calificată a preotului rânduit de Dumnezeu. Până atunci, documentaţi-vă de la sursa citind canoanele în vigoare:
-codex iuris canonici, titlul VII (online în engleză) aici: http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__P3V.HTM
-codul canoanelor bisericilor orientale, aici: http://www.intratext.com/IXT/RUM0035/_P20.HTM

Despre "devierea de la subiect": este un lucru tot în natura forumurilor, în special cele din România am văzut că au această particularitate. Sunt înscris pe mai multe forumuri catolice din lumea anglo-americană şi francofonă, acolo se deviază, dar nu chiar aşa ca la noi. Asta e, nu suntem o naţiune de elveţieni. Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu, în Elveţia, m-aş simţi îngrozitor de străin, trotuarele drepte mă obosesc.

Despre luarea în derâdere: nu e de dorit, dar se ajunge frecvent la asta. Din fericire, pe acest forum nu se ajunge la insulte aşa cum puteţi vedea pe forumurile laice (mai celebru fiind softpedia). De câte ori am fost luat în derâdere ! Reacţia normală este: fie reacţia lui Isus: întoarcerea celuilalt obraz, fie reacţia după legea Talionului: răspunderea cu aceeaşi monedă. Dar, pe forum e ca în viaţa reală: dacă am pune la inimă orice jignire, am ajunge repede la Mărcuţa. Sau la puşcărie. De aceea, avem nevoie să ne înarmăm cu seninătate ca să putem face faţă.

Eu vă doresc căsătorie cu spor şi Mulţia Ani în Cristos !

http://www.catehism.ro

07 Ian 2009, 08:36
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
SmK scrie:
Dacă "se mai poate discuta de căsătorie în BC" (ca urmare la Eu sunt ortodoxa iar logodnicul meu a fost baptist. Spun "a fost" deoarece s-a casatorit la baptisti si a divortat in urma cu cativa ani...) Eu as zice că DA. Am auzit că nu e imposibilă nici varianta recăstoriei în BC, cu conditia divortului (prezentarea motivelor ce au stat la baza divortului civil către un tribunal de la Vatican, care rejudecă cazul, iar în cazul în care se conclude acceptarea divortului civil, este posibilă recăsătoria în BC).
despre divort in BC este simplu si strict: nu exista
exista insa posibilitatea anularii casatoriei religioase - idiferent de starea civila a persoanelor in cauza (aduca fara implicatii civile)

SmK scrie:
Dar, oricâte păreri as asculta, în final rămân doar păreri, opinii, bazate mai mult sau mai putin pe realitate. Indiferent cât de mult mi-ar place să îmi dau cu părerea vis-a-vis de ceea ce "ceea ce se aude", prefer să revin la treburi mai concrete si să aflu ce "spun" canoanele BC despre situatia în care mă aflu.
in general, pe forum puteti gasi tot felul de pareri, mai mult sau mai putin "canonice"
pentru a sti cu siguranta in ce situatie va aflati, vorbiti cu preotul care ar urma sa va casatoreasca
veti afla astfel cu siguranta daca BC recunoaste sau nu casatoria dumneavostra in cultul penticostal
daca nu se ia in considerare casatoria aceea, sunteti primit sa va casatoriti catolic

07 Ian 2009, 10:08
Membru Junior

Vă mulțumesc foarte pentru direcții, într-adevăr este ceea ce căutam.

Despre "devierea de la subiect": în principiu nu sunt împotrivă, ba chiar consider că ar putea fi ceva constructiv, de multe ori ducând la o expansiune a cunoașterii, o întărire a credinței, etc. . . Totuși, în cazul de față am simțit nevoia unei readuceri la subiect întrucât nu aflasem până la momentul respectiv informațiile pentru care am intrat pe acest forum. (îmi cer iertare încă o dată dacă am ofensat pe cineva prin aceasta)

Despre "luarea în derâdere": hmm, am ridicat această problemă, probabil din dorința de a o feri pe viitoarea mea soție de un gust amar lăsat de urmașii credinței e care vreau a o îmbrățișa oficial.
În legătură cu reacția pe care o consider normală, deși sunt un adept al îngăduinței, cred că sunt unele situații în care trebuie procedat altfel; în Evanghelii (ex: Matei:21:12, Luca:19:45-46) ne este descrisă o situație în care Isus "a răsturnat mesele . . și scaunele. .", întrucât nu a fost luată în serios "Casa Lui" (Templul). Adică Christos ia atitudine atunci când Casa Lui e luată în derâdere. Într-o oarecare similitudine, atunci când problemele ridicate de viitoarea mea soție(casa mea) sunt luate în derâdere . . . dar nu e cazul să aprofundăm, sunt situații diferite, care, în cazul nostru, sper că s-au remediat.

De aceea ne înarmăm cu seninătate și putem face față. (Filipeni 4:13: "Toate le pot întru Hristos, Cel care ma întareste")
A lui Dumnezeu fie Gloria

07 Ian 2009, 11:29
Membru Senior

Locaţie: România
Domnule SmK, mi se pare foarte interesantă semnătura Dvs: dacă îmi permiteţi întrebarea, această introducere în Psalmul 115 (113:9 Vulgata) are vreo semnificaţie aparte?

07 Ian 2009, 12:06
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
MariaB scrie:
exista insa posibilitatea anularii casatoriei religioase - idiferent de starea civila a persoanelor in cauza (aduca fara implicatii civile)
Cred ca exprimarea corecta (si realitatea) este altfel:

Exista posibilitatea (ca urmare a unei judecati) sa se considere nula casatoria precedenta. Pe baza dovezilor prezentate sa se poata considera ca pur si simplu nu a fost o casatorie in intelesul catolic.
Altfel, o casatorie valabila nu poate fi nicicum anulata.

07 Ian 2009, 15:31
Profil WWW
Membru Junior

Catalin Aldea scrie<Domnule SmK, mi se pare foarte interesantă semnătura Dvs: dacă îmi permiteţi întrebarea, această introducere în Psalmul 115 (113:9 Vulgata) are vreo semnificaţie aparte?

:) În ceea ce mă privește, m-aș simți mai în largul meu dacă cei care mi se adresează renunță la pronumele de politețe (părerea mea este că respectul cont în altceva).
Eu, de felul meu sunt autodidact și, deși am fost crescut în familie de neoprotestanți, credința mea în Dumnezeu nu este o urmare a unei tradiții sau impuneri.
Acum 20 de ani am studiat arte marțiale și, încercând să prind esența în ceea făceam, am ajuns în contact direct cu lumea spirituală. Începusem să am acces la . . . cum să spun, control spiritual manifestat în lumea materială (telekinezie, autovindecare, un control deosebit asupra corpului și nu doar, puteam trece printr-un grup de oameni fără ca cineva sa ma vadă, luptam legat la ochi dar îmi vedeam adversarul (mai precis spiritul lui, după cum am făcut legătura mai târziu), puteam face interlocutorul să facă ce doream, etc). . de fapt . . cred că e vorba de credință (Marcu 11:23-24"Adevărat zic vouă că oricine va zice ... și nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.") Am ajuns să fac aceste lucruri și probabil dacă aș fi continuat, nu m-aș mai fi putut întoarce (sau mi-ar fi fost mult mai greu să iau hotărârea de întoarcere). Oricum, cu cât continuam, cu atât mă simțeam mai înlănțuit, și treaba cu liberu' arbitru nu prea mai funcționa.Atunci am reușit să iau hotărârea de a mă întoarce din drumul meu și nu aș fi reușit fără ajutorul lui Dumnezeu. 1Ioan 4:4 "caci mai mare este Cel ce e în voi, decât cel ce este în lume."
Pot spune că, după ce am văzut cum pot modela . . hai să-i zic mediul înconjurător, NU AM CUM SĂ MĂ ÎNDOIESC de "Cuvântul întrupat" și orice aș face, aleg să fac spre Slava Lui.
Adică "Nu nouă, Doamne, nu nouă, ci Numelui Tău dă slavă "

07 Ian 2009, 15:40
Membru Junior

Ioan scrie:
MariaB scrie:
Cred ca exprimarea corecta (si realitatea) este altfel:

Exista posibilitatea (ca urmare a unei judecati) sa se considere nula casatoria precedenta. Pe baza dovezilor prezentate sa se poata considera ca pur si simplu nu a fost o casatorie in intelesul catolic.
Altfel, o casatorie valabila nu poate fi nicicum anulata.

Cam asta este și concluzia mea, căsătoria nefiind validă în interesul catolic, nu poate fi anulată. Oricum zilele ce urmează voi ajunge să iau legătura cu un preot.
Vă mulțumesc

07 Ian 2009, 15:49
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul