Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Vreau sa ma casatoresc in Biserica Catolica 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Vreau sa ma casatoresc in Biserica Catolica
Eu sunt ortodoxa iar logodnicul meu a fost baptist. Spun "a fost" deoarece s-a casatorit la baptisti si a divortat in urma cu cativa ani, si din cauza asta a fost exclus din biserica lor. La momentul acesta el considera ca este crestin fara a fi in vreo religie. Eu sunt nascuta in religia ortodoxa si nu am fost casatorita niciodata. Dar acum vrem sa ne casatorim la catolici pentru ca simtim o chemare, pot zice, catre religia aceasta. Dar am auzit mai multe variante despre recasatorie si despre trecerea de la o religie la alta, va rog sa ma ajutati cu detalii valide.

03 Ian 2009, 02:57
Membru Senior

Mesaj Re: Vreau sa ma casatoresc in Biserica Catolica
Lăudat fie Isus şi Maria!
azada scrie:
va rog sa ma ajutati cu detalii valide.
Bine ai venit, azada!

Cu detalii valide te poate ajuta numai un preot; catolic, dacă aşa vreţi.
Căutaţi-l la biserica cea mai apropiată de voi.

Aici unde pui acest mesaj este un fel de târg, unde, din când în când mai intervin şi preoţi.

Găsesc foarte interesantă :wink: această "bruscă" chemare a voastră către catolicism condiţionată, cred, de dorinţa voastră de căsătorie. Nu-i aşa că nu s-a manifestat nicicum această chemare "catolică" până acum?

Crezi oare că alte religii(rituri) nu ţin seama că un om face legământ sufletului său în faţa lui Dumnezeu? Cea care nu ţine, înseamnă că nu se ocupă de suflet.

03 Ian 2009, 06:02
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Intru Multi Ani ! Ne bucurăm că aţi venit în forum. Şi că simţiţi chemare spre Biserică, cu atât mai mult. În sfârşit, ne bucurăm că oamenii se mai gândesc să se şi căsătorească. Ca unul cu ceva experienţă de căsătorit, pot să vă spun că nu e chiar aşa de rău să fii căsătorit (sper să fie şi nevastă-mea de acord :D ). Într-adevăr, eu simt că bucuriile sunt de două ori mai multe, iar necazurile se împart la doi. Singura mea părere de rău e că nu m-am căsătorit mai devreme, ci am mai ars gazul câţiva ani. În altă ordine de idei, cu experienţa de acum, m-aş mai gândi dacă să mă mai căsătoresc şi civil, sau numai religios.

Situaţia dv e mai simplă decât pare la prima vedere: trebuie mai întâi să treceţi la catolici, apoi să vă căsătoriţi. Concret, pentru asta, aşa cum spunea şi dl nicu, trebuie să vorbiţi cu un preot. Dacă sunteţi din Bucureşti, vă pot ajuta. Dacă sunteţi din altă parte, căutaţi cel mai apropiat aşezământ catolic sau un preot catolic. Pe aceştia îi puteţi recunoaşte după un fel de guler alb pe care îl poartă mai mereu, care seamănă cu gulerele acelea de carton cu care se vând cămăşile mai cu pretenţii şi care ranforsează gulerul propriu-zis al cămăşii.
În cazul dv, dacă v-aţi practicat credinţa ortodoxă, adică dacă aţi fost cu oarecare regularitate la biserică, va trebui, cel puţin iniţial, să vă păstraţi ritul bizantin, adică să treceţi la greco-catolici. În schimb, nu există nici un act formal de trecere de la ortodoxie la catolicism, afară de o profesiune de credinţă (adică o declaraţie) pe care uneori o solicită preotul (mie nu mi-a solicitat-o). Dacă nu mai aveţi certificatul de botez, se poate să vă pună să aduceţi o dovadă de la locul în care aţi fost botezată, ca să vă treacă în matricola botezaţilor (un cărţoi mare cât catalogul de la şcoală, doar că mult mai gros).
În cazul soţului, dacă a fost baptist, poate să treacă la orice rit. În schimb, va trebui (teoretic) să abjure (adică să jure că renunţă la eresurile protestante), apoi să primească Confirmaţiunea, adică să fie uns cu un ulei sfinţit, Taină care marchează intrarea în Biserică. Sf Confirmaţiune se poate face imediat înainte de căsătorie.
În sfârşit, căsătoria presupune o anumită pregătire pentru acest sacrament. În cazul catolicilor practicanţi, pregătirea constă, de obicei, în două sesiuni de pregătire, dar s-ar putea ca, în cazul dv, ca "novici întru laicat" ca să zic aşa, să fie un pic mai multe. În orice caz, ideea principală de la pregătire este că taina căsătoriei este de nedesfăcut. Spre deosebire de felul în care este văzută căsătoria la ortodocşi, la catolici nimeni şi nimic nu poate desface o căsătorie valabil încheiată, afară de moartea unuia dintre soţi. Preotul va dori să se asigure că aţi priceput bine asta, precum şi alte câteva lucruri, ca să nu cereţi mai târziu anularea pe motiv că aţi dat un consimţământ neinformat.
Să vă ajute Dumnezeu şi să vă îndrepte paşii spre o viaţă plăcută Lui !

http://www.catehism.ro

03 Ian 2009, 06:59
Profil WWW
Membru Junior

Noi suntem din Timisoara nu din Bucuresti,oricum va multumesc pentru ajutor, o sa vorbim si cu un preot catolic (sper sa fie la fel de explicit si intelegator ca si dv [-o< ), dar informatiile de baza mi le-ati dat. :D

04 Ian 2009, 11:34
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
azada scrie:
Eu sunt ortodoxa iar logodnicul meu a fost baptist. Spun "a fost" deoarece s-a casatorit la baptisti si a divortat in urma cu cativa ani...

Se mai poate discuta de casatorie in BC?

omnis terra veneratur

04 Ian 2009, 23:09
Profil YIM
Membru Senior

sdcristian scrie:

Da, după părerea mea, deoarece nu există căsătorie baptistă validă.

Dar, să aşteptăm părerea calificată a lui padre Cory, care probabil că adesea se loveşte de asemenea chestiuni, fiind vicar judecătoresc.

04 Ian 2009, 23:16
Profil WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
Fortunatus scrie:
sdcristian scrie:

Dar, să aşteptăm părerea calificată a lui padre Cory, care probabil că adesea se loveşte de asemenea chestiuni, fiind vicar judecătoresc.
Mă îndoiesc serios.

23. Iar Iisus i-a zis: De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede.(Mc9,23)

Aşadar, pentru că în faţa celei mari mari autorităţi conform religiei lor, baptiştii îşi deschid sufletul, prin aceasta ei fac un legământ la fel de curat în sufletul lor cum face orice catolic.

05 Ian 2009, 02:04
Preot

Locaţie: Ploiesti
Fortunatus scrie:
sdcristian scrie:

In linia de principiu, daca un barbat si o femeie se casatoresc intr-o comunitate baptista, si indeplinesc toate cerintele comunitatii pentru o asemenea celebrare, casatoria este considerata valida.

Avand in vedere si faptul ca teologia romano-catolica subliniaza faptul ca "ministrii casatoriei sunt mirii", o casatorie religioasa incheiata la baptisti, ramane casatorie atata timp cat nu se exprima dubii serioase asupra corectitudinii unei asemenea celebrari (adica a unei iesiri din normal; din normalul casatoriilor baptiste, in acest caz), situatie in care, daca fostii membrii ai comunitatii baptiste sunt actualmente credinciosi catolici, se va initia un proces canonic care sa exprime sentinta in cazul respectiv.

05 Ian 2009, 07:34
Membru Senior

Locaţie: România
Fortunatus scrie:
În cazul dv, dacă v-aţi practicat credinţa ortodoxă, adică dacă aţi fost cu oarecare regularitate la biserică, va trebui, cel puţin iniţial, să vă păstraţi ritul bizantin, adică să treceţi la greco-catolici.

La mulţi ani tuturor!

Domnule Fortunatus, ca de obicei citesc cu multă încântare şi admiraţie mesajele Dvs. O întrebare totuşi! Reveniţi în mod constant cu recomandarea ca ortodocşii convertiţi la catolicism (scuzaţi licenţa, n-am găsit altă rimă) să îmbrăţişeze 'cel puţin iniţial' ritul bizantin. Bănuiesc motivul, totuşi cunosc persoane 'convertite' care s-au regăsit şi s-au simţit mult mai confortabil în ritul latin, deşi merseseră cu regularitate în BO.

Aşadar: 1- aveţi ceva împotriva înlocuirii rapide a ritului? 2 - De ce consideraţi invalidă cununia baptistă? Mulţumesc.

Personal cred cu toată convingerea în validitatea căsătoriilor religioase încheiate în alte biserici (denominaţiuni) decât BC!!!

05 Ian 2009, 08:30
Membru Senior

Catalin Aldea scrie:

Aşadar: 1- aveţi ceva împotriva înlocuirii rapide a ritului?

Sentimentele de apreciere a conţinutului mesjelor sunt reciproce. Admir nu numai poziţia dv în varii intervenţii, poziţie în care mă recunosc, ci şi stilul concis şi limpede. "Le style est l'homme".

Eu nu am nimic personal împotriva înlocuirii rapide a ritului. Dar, să citim ce spune canonul 35 din CCEO:

Can. 35 - Botezatii necatolici care intra în deplina comuniune cu Biserica catolica trebuie sa îsi pastreze ritul propriu, sa îl onoreze si, în masura în care le sta în putinta, sa-l respecte pretutindeni; de aceea trebuie sa fie înscrisi în Biserica sui iuris de acelasi rit, ramânând intact dreptul de a se recurge la Scaunul Apostolic în cazuri speciale privind persoane, comunitati sau regiuni.
Sursa: http://www.profamilia.ro/intrebi.asp?id=23

Citat:
2 - De ce consideraţi invalidă cununia baptistă? Mulţumesc.

Raţionamentul meu se bazează pe premiza că pentru ca o căsătorie să fie validă, este nevoie de preot. Or, preoţi baptişti nu există (în sens de sacerdoţi). Desigur, dacă plecăm de la altă premiză, anume că cei care ministrează căsătoria sunt mirii înşişi, ajungem la altă concluzie.

05 Ian 2009, 12:05
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul