Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Cateva intrebari despre obiceiurile catolice 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj Cateva intrebari despre obiceiurile catolice
Buna tuturor fratilor si surorilor de pe acest forum. Ma bucur ca v-am gasit

Eu sunt noua aici, sunt cam noua si in "lumea catolica", in sensul ca, atat eu cat si sotul, suntem botezati ortodox, dar, intrucat ne simtim mult mai apropiati sufleteste de biserica catolica, ne-am casatorit intr-o biserica catolica si ne dorim sa traim si sa respectam obiceiurile credintei catolice. Tocmai pe aceasta idee, apelez cu sufletul deschis la raspunsurile voastre, "cersind" niste lectii despre cum sa facem acest lucru mai bine. Speram ca Dumnezeu sa ne dea intr-o zi un copilas, care as vrea din tot sufletul sa creasca ca un catolic adevarat, sa creasca in aceste obiceiuri, traditii. Iar noi, din pacate, nu stim prea multe despre ele.

Asadar, ii rog din suflet pe toti cei care din cand in cand au cateva minutele libere, sa-mi povesteasca despre ce se obisnuieste sa se faca in diversele momente ale vietii crestine si sa-mi scuze intrebarile, poate aparent puerile, insa v-as ruga sa intelegeti si punctul meu de vedere. De ex (ca sa incep cu inceputul) - la ce varsta are loc botezul (ortodocsii boteaza la 40 de zile)? Copilului i se taie motul, cum este obiceiul ortodox? Ce alte lucruri se mai fac?
Dar ptr sarbatorile de peste an, exista anumite lucruri care tb facute?
Exista Mos Nicolae si pentru copiii catolici, sau acestia primesc daruri de Epifanie?
Cum se desfasoara o inmormantare? Din cate stiu, nu exista pomenile atat de des intalnite la ortodocsi. Se poarta doliu?

Deocamdata acestea sunt intrebarile mele - cu siguranta mai sunt si altele, doar ca e mai complex sa vina toate deodata.
Va multumesc enorm de mult anticipat si, inca o data, iertare [-o< dc vi se par puerile.

Domnul sa fie cu voi.

12 Noi 2008, 11:14
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: Cateva intrebari despre obiceiurile catolice
Bine aţi venit, surioară, suntem mai mulţi pe aici care, fiind catolici prin convertire, ne-am pus aceleaşi întrebări şi am avut acelaşi gen de greutăţi de acomodare.
1. Botezul poate avea loc la orice vârstă. Fiind însă esenţial pentru salvarea sufletului, este înţelept să aibă loc cât mai devreme.
2. Tăierea moţului (sau ruperea turtei, la fetiţe) nu este un obicei ortodox, ci un obicei popular fără legătură cu Biserica. Nu are nici o importanţă pentru salvarea sufletului, puteţi să-l faceţi sau nu. E un prilej ca să se mai întâlnească neamurile şi să petreacă împreună.
3. Există două posturi pe an, cel dinainte de Crăciun (Adventul) şi cel dinainte de Paşti. Regula minimă care trebuie respectată este să nu mâncaţi carne în zilele de miercuri şi vineri (în afara postului trebuie să nu mâncaţi carne doar vinerea). Este necesar ca în fiecare duminică, precum şi la sărbătorile de poruncă (acelea marcate cu roşu în calendar) să mergeţi la Sf Liturghie, preferabil de la începutul ei. Este necesar să vă spovediţi o dată pe an, preferabil în perioada timpului pascal (care începe cu 6 săptămâni înainte de Paşti şi se termină după Paşti), precum şi ori de câte ori examenul de conştiinţă vă dictează acest lucru.
4. Pentru cei morţi, cel mai bun ajutor pe care îl putem oferi este rugăciunea. Mai ajută: faptele de milostenie (inclusiv pomenile), indulgenţele, devoţiunile (de exemplu Rozariul), mici sacrificii pe care le facem şi pe care le putem dărui lui Dumnezeu pentru cei din Purgatoriu.
5. Darurile pentru copii sunt oricând binevenite, dar mai ales de Crăciun.

Nu uitaţi să mergeţi la preot, dacă nu aţi fost până acum, şi să intraţi în ritmul vieţii de credinţă din parohia respectivă. Cele de la punctul 3 sunt porunci care vin de la Domnul, nu sunt simple recomandări. Dacă aţi fost ortodoxă practicantă, este necesar să vă integraţi într-o parohie greco-catolică, spre a vă menţine ritul răsăritean. Dumnezeu vă va arăta ce trebuie să faceţi, El îndrumă ca un părinte paşii celor care se lasă îndrumaţi.

Lăudat fie Isus !

http://www.catehism.ro

12 Noi 2008, 12:10
Profil WWW
Membru Junior

Multumesc f mult ptr raspunsul prompt.

Nu am fost practicanta, multe din obiceiurile si practicile ortodoxe le-am deprins copilarind alaturi de bunica, care, ca mai toate batranelele, tinea f mult la fiecare sarbatoare in care se megea la biserica cu noaptea in cap, cu pomelnice, colive si mai stiu eu ce in cosul cel mare si mult prea greu ptr anii ei. Colive parca nu se fac la catolici, nu? Dar cu pomelnicele si acatistele cum se procedeaza? Mentionez ca frecventam biserica romano-catolica.
Cand am intrebat de pomeni, m-am referit cu precadere la cele de "7 zile, 9 zile, 40 de zile, n si n luni sau ani", cu lume chemata la masa, sau, minin, mers la cimitir cu pachetele de impartit, tamaiat mormantul, etc (mie personal mi s-au parut intotdeauna excesive, mai ales ptr batranelele cu 50 lei pensie lunara, care pur si simplu simt obligatia acestor pomeni si nu ceea ce ar trebui de fapt sa pastreze vie memoria celui care nu mai e) Se intampla la fel si la catolici? Aceasta discutie este, intr-adevar, mai delicata, dar as vrea sa stiu totusi cum se desfasoara o inmormantare.

Din cate stiu, exista o taxa care se plateste la biserica. Imi puteti spune cum se procedeaza cu aceasta?

Si apropo de sarbatorile din calendar, cele cu negru dar cu * sau ** ce presupun?

Va remultumesc

12 Noi 2008, 12:57
Membru Senior

1. Dacă nu aţi fost ortodoxă practicantă, nu sunteţi legată de nici un rit răsăritean sau apusean, aşa că puteţi foarte bine să adoptaţi ritul catolic latin.
2. Pomenile de la ortodocşi de 3,6,9 zile etc se bazează, din cîte am înţeles, pe teoria "vămilor văzduhului", care nu este dogmă, ci pleacă de la unele revelaţii particulare asupra cărora am anumite îndoieli. Noi credem că judecata are loc imediat după moarte, într-un timp de ordinul secundelor, nu există "porţi intermediare". Cum spuneam, de cel mai mare ajutor pentru cei dragi repausaţi sunt: rugăciunile, liturghiile, devoţiunile, indulgenţele, postul şi alte sacrificii care nu sunt obligatorii şi pe care le dedicăm lor (de exemplu, postim vinerea fiindcă e obligatoriu şi nu putem dedica acest post altui suflet decât al nostru, dar putem posti şi joia, pentru cineva drag).

Taxa pentru biserică este obligatorie şi reprezintă 1 la sută din venit. Se plăteşte de regulă o dată pe an, în multe parohii cu ocazia stropirii cu apă sfinţită din preajma Botezului Domnului. Cheta de la liturghia de duminică sau alte contribuţii (cutia milei de ex) sau cumpărarea lumânărilor de la biserică şi nu de la supermarket nu sunt lucruri obligatorii, dar sunt recomandate.

12 Noi 2008, 19:36
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Fortunatus scrie:
Taxa pentru biserică este obligatorie şi reprezintă 1 la sută din venit.
Puteti sa precizati de unde stiti despre aceasta obligatie?

12 Noi 2008, 19:49
Profil WWW
Membru Senior

Ioan scrie:

De la cateheză. Porunca a 5-a a Bisericii.

De exemplu: http://www.profamilia.ro/catehism.asp?copii=5

12 Noi 2008, 22:17
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Fortunatus scrie:
Ioan scrie:

De la cateheză. Porunca a 5-a a Bisericii.

De exemplu: http://www.profamilia.ro/catehism.asp?copii=5

Deci, conform referintei date:
Citat:
5) Să plăteşti Bisericii simbria şi celelalte datorii către ea după legi şi obiceiuri.

de unde rezulta, ca regula generala, ca simbria Bisericii este 1%? Asta vroiam sa stiu.

12 Noi 2008, 23:09
Profil WWW
Membru Senior

Nu ştiu dacă este generală regula aceasta cu 1 %. Aşa e în Bucureşti, în unele parohii e afişat la vedere (de exemplu, la Cioplea). În alte părţi poate fi altfel, adică 2 % sau 0.5 %, dar ideea este aceeaşi.
Pe vremuri, era 10 % (zeciuiala, obicei abrahamic, zakkat la musulmani, la care e una dintre cele 5 obligaţii ale credinciosului), dar când era 10 % Biserica se ocupa şi de învăţământ, spitale etc. Acuma, având în vedere că statului plătim 35 % din start (16 % impozit pe venit şi 19 % TVA), impozitul de 1 % pentru Dumnezeu chiar nu mi se pare mare. Dealtfel, nu este interzis să dăm şi mai mult. În cazul celor care nu au nici acest obol al văduvei, se poate contribui prin muncă pentru parohie: de la măturat curtea la răspuns la telefoane, mereu e ceva de făcut.
La cabinetul meu, acord ajutor medical gratuit pacienţilor catolici în ziua în care lucrez pentru Dumnezeu (vinerea, de la ora 13 la ora 15), dovada calităţii de catolic se face fie cu chitanţa de plată a simbriei pe anul trecut, fie cu adeverinţă de la parohii că a fost îndeplinită condiţia simbriei altfel (muncă, contribuţie în natură sau scutire).

12 Noi 2008, 23:54
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj Decima, Kirchensteuer
Ioan scrie:
de unde rezulta, ca regula generala, ca simbria Bisericii este 1%? Asta vroiam sa stiu.

In Evul Mediu, BC reglementa situatia, nu puterea seculara. Impozitul catre BC se numea decima, era 10%. Reglementarile de pe vremea Evulul Mediu, chiar daca au supravietuit formal in BC, sunt sigur demodate.

Romanii din Ardeal de dinainte de Reforma, desi ortodocsi, plateau decima catre BC. In perioada Reformei Dieta a schimbat situatia.

In Statele Unite bisericile recunoscute sunt scutite de impozit, asta e tot.

In zilele noastre multe tari Europene colecteaza impozite separate pentru biserica. Eu sunt familiar cu cazul Germaniei unde am platit si eu. Se numeste Kirchensteuer, procentajul e mult mai mare decat 1% si variaza de la land la land. Cred ca in Bayern si Baden Württemberg am platit 8%, iar in NRW si Hessen 9%. A fost in urma cu 17-18 s-ar putea sa nu tin minte cifrele exacte, in orice caz e mult mai mult decat 1% insa sub 10%. Statul face serviciul de colector pentru bisericile mai importante, atat la evanghelici si la catolici. Contributia e voluntara, cand semnezi contractul de angajare specifici pentru ce biserica platesti.

Nu e ceva aplicabil in context romanesc, unde bisericile recunoscute primesc direct bani de la buget, proportional cu numarul oficial de adepti (ceea ce indirect duce la tentatia falsificarii recensamintelor)

13 Noi 2008, 00:06
Membru Senior

Locaţie: România
Ioan scrie:

Din câte ştiu, aceasta este taxa ce se practică în Arhidieceza de Bucureşti (1%).

13 Noi 2008, 07:15
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul