Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
metodele naturale 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: metodele naturale
În veci, Amin!

Bine ai venit, adrian79!

Bănuiesc că acesta este un caz deosebit pentru că e singurul tău mesaj şi nu ai început prin prezentarea ta la Scurte Prezentări.
Citat:
sa presupunem ca un sot si o sotie se iubesc
Dacă rămânem la presupuneri atunci spunem poveşti, dacă se iubesc într-adevăr, adică în Cristos, care i-a cununat, atunci Îl vor urma cu încredere.
"Fac dragoste" sună aşa de romantic, vai, ce frumos!, dar nu există în realitate, doar fac sex(după părerea mea).
Citat:
fac dragoste folosind mijloace contraceptive, iar sotul realizeaza la un moment dat ca acest lucru e impotriva vointei lui Dumnezeu
Asta-i o minune!
Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

Deci, întreb la rândul meu: de fapt, care e alegerea? Vreţi să-L urmaţi pe Dumnezeu sau vreţi să "faceţi dragoste"? Şi una şi alta nu se potrivesc.

09 Feb 2009, 16:44
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Cred ca in numele lui Dumnezeu orice merita incercat. Presupun ca respectivul sot incearca sa o faca pe sotie constienta ca si a face dragoste este o chestiune de comun acord si ca nu se poate pronunta si actiona singura in ceea ce priveste actul sexual, deci merita macar sa asculte si sa "compileze" argumentele sotului. Presupunand ca acest lucru s/a facut deja, imi dau seama ca sotia a refuzat si a amenintat cu divortul in cazul in care sotul nu face cum crede dansa. In orice caz, cred ca trebuie sa existe o perioada de argumentare a sprijinirii vietii. In timpul acesta, cel mai bine, modalitatea de desfasurare a relatiilor intime, trebuie discutate cu un spiritual/duhovnic, personal sau chiar in cadrul unor discutii deschise (preot, sot, sotie).
Consider ca orice persoana poate fi sensibilizata in ceea ce priveste problema vietii. Pe fondul unei insufieciente pregatiri religioase si sanatoase de privire a vietii, multe persoane, fara a fi rau intentionate, nu vad viata dintr/o perspectiva normala (as zice eu). Cu argumente inteligente, si bazandu/ne pe anumite convingeri sanatoase ale celuilalt (pe care sotul le cunoaste destul de bine) cred ca pot avea loc ameliorari sau convertiri. De multe ori si Dumnezeu lucreaza acolo unde este vointa.
De exemplu, acum cateva saptamani, alaturi de o persoana apropiata care sustinea beneficiile pilulei, cautam un tratament/regim pentru cainele meu bolnav de cancer hepatic. Uitandu/ne atente la posibilele evenimente ce favorizeaza aceasta afectiune, era un punct care amintea de contraceptivele orale. Cand persoana respectiva si/a dat seama ca aceeasi doctori care umpleau internetul de beneficiile acestei metode, il aminteau in cauzele favorizante pentru cancer am simtit ca teama a schimbat ceva in atitudine. Faptul ca Alma (cainele) a murit curand, a accentuat sperietura si a pus/o serios pe ganduri persoana respectiva in defavoarea folosirii pilulei.
Studierea argumentelor serioase in ceea ce privesc metodele contraceptive (mai ales cele care atrag atentia asupra sanatatii femeii) pot modifica atitudinea si deschiderea catre viata, mai ales cumulate cu avantajele procrearii si armoniei neintrerupte intre soti.

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

09 Feb 2009, 22:41
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
adrian79 scrie:
un sot si o sotie se iubesc, fac dragoste folosind mijloace contraceptive, iar sotul realizeaza la un moment dat ca acest lucru e impotriva vointei lui Dumnezeu si incearca sa o faca si pe sotie sa inteleaga acest lucru. sotul stie ca e impotriva vietii... ce ii sugerezi sa faca ? sa o tina pe a lui, si sa ajunga la divort, sau sa continue sa faca dragoste impotriva legii lui Dumnezeu, ramanand astfel impreuna si nedistrugand Casatoria ?

precum cu orice "realizeaza" sotia/sotul ca nu e bine si o spune si celuilalt
nu e usor, dar posibil
de exemplu, cand sotia "realizeaza" ca sotul o inseala, ce sa faca?

totul tine de comunicarea din cuplu

cand sotul ajunge la intelegerea ca mijloacele contraceptive sunt impotriva vointei lui Dumnezeu, si daca nu reuseste sa comunice acesata sotiei, solutia cu divortul nu este o solutie pentru ca si divortul este impotriva vointei lui Dumnezeu (v-ati casatorit pentru a fi impreuna la bine si la rau, pana la moarte, nu-i asa?)

10 Feb 2009, 08:51
Membru Senior

Este usor de gasit solutii logice din afara, dar in interiorul unei familii cu astfel de probleme este intotdeauna crunt. Abstinenta in familie se poate tine doar in doi...
Uneori putem transa problema, asumandu-ne riscul de a-l pierde pe celalat... uneori putem castiga si asa, cel mai adesea insa astfel de situatii se pot rezolva cu pasi mici. E nevoie de pasi mici, nu numai pentru ca putem ajunge la divort, situatie deloc convenabila, cat mai ales pentru ca odata casatoriti, suntem datori sa nu-l pierdem pe celalalt de langa noi, ci sa ne mantuim impreuna. Daca eu o iau pieptis dar cel cu care fac echipa schiopateaza, niciodata nu vom atinge telul propus, dar daca il sustin, il mai incant sa mai faca cativa pasi, il astept, incet-incet avem mari sanse sa ajungem acolo unde ne-am propus...

Daca este o situatie reala cea pe care ai adus-o in discutie, ma voi grabi sa scriu cum ma duce pe mine mintea ca se poate rezolva o astfel de situatie (concret). Chiar daca nu este problema reala a lui adrian79, oricum merita dezbatuta, sigur exista si persoane care sunt intr-o astfel de situatie si care candva vor da un serch cu google si carora sfaturile noastre le-ar putea da vreo idee cum sa incerce sa-si salveze si sufletul si casnicia.

Deci va urma continuarea mesajului...

10 Feb 2009, 13:55
Profil YIM
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
In veci!

Datele problemei (in cazul in care este ceva real, daca este doar o presupunere, raman valabile informatiile date) nu sunt complete, de aceea te intreb:
Sotii sunt amandoi catolici, sau numai el? Pentru ca daca ea nu este catolica si in confesiunea/religia ei este un lucru permis contraceptia (sau un anume tip de contraceptie) atunci problema se pune altfel.
Au deja copiii pe care si-i doresc?
Au discutat impreuna problema? Si impreuna cu un preot?
Ce obiectii are sotia fata de metodele naturale?
Care sunt motivele pentru care ea prefera mijloacele contraceptive?
Sunt acestea reversibile? (I s-au legat trompele?)
Sotia pomeneste de divort? Sau sotul se gandeste ca ar fi solutia la problema lor?

Daca sotul a ajuns la cunoasterea adevarului treptat, trebuie sa aiba rabdare ca si sotie sa ajunga sa inteleaga si accepte adevarul. Nu trebuie abandonata lupta pentru a o face pe sotie sa inteleaga si sa accepte punctul lui de vedere. Adevarul merge mana in mana cu iubirea. Trebuie ca el de fiecare data cand are ocazia sa-si spuna pozitia pe care o are fata de viata, dar cu iubire. Daca ea tine cu adevarat la el, si ii respecta optiunea, la un moment dat va renunta. Decizia de a avea sau nu copii este o decizie de cuplu, daca unul din soti ia o decizie de unul singur, fara a tine cont de parerea celuilalt atunci, cu regret, este o persoana egoista. Sotul ar putea sa-si arate disponibilitatea de a o ajuta sa cunoasca/invete impreuna o metoda naturala. Divortul nu este o rezolvare...

10 Feb 2009, 14:05
Membru Senior

Este o problema dificila si banuiesc ca foarte des intalnita.
In mesajul lui Adrian se observa un naduf: de ce oare nu pot lucrurile sa mearga bine atunci cand vrei sa il urmezi pe Dumnezeu... De ce trebuie sa alegi intre pacea cu sotia si pacea cu Dumnezeu? Eu cred ca este doar o ispita ( si o spun din proprie experienta) gandul ca pacea sau chiar familia se vor ruina daca se ia hotararea chiar si unilateral de a nu mai pacatui.
Contraceptia este un pacat de moarte nu doar pentru ca asa zice BC ci insasi bunul simt crestinesc spune ca un act sexual contraceput este un mare NU spus vointei lui Dumnezeu." Nu am incredere in Tine - ai fi in stare sa ne distrugi viata daca nu ne-am lua masurile necesare de precautie!" Asta spunem de fiecare data cand luam pilula, punem prezervativul, steriletul, etc.
Deci dupa o spovada buna, sotul constient de gravitatea contraceptiei, la o discutie serioasa cu sotia ii explica punctul sau de vedere si decizia FERMA de a nu mai pacatui, apoi ii explica ca daca , din motive obiective familia hotaraste amanarea unei sarcini se pot folosi metodele naturale.
Asadar nu cred ca exista pasi mici, cu pacatul e ca si cu fumatul nu tine metoda de maine fumez mai putin... Trebuie renuntat o data pentru totdeauna ( daca cazi iar in pacat te ridici si mergi inainte dar nu iti propui sa pacatuiesti din ce in ce mai putin).
Si supararea sotiei se poate compensa prin multe mici si mari dragalasenii...Vorbe frumoase, masaj cand e obosita, ajutor in gospodarie, excursii in tara , strainatate... Ma rog ce stim ca ii place mai mult. Un sot indragostit lulea care nu stie ce sa mai faca sa te faca fericita nu se paraseste asa usor.

13 Feb 2009, 17:08
Membru Senior

Fortunatus scrie:
De altfel, în curând metoda Billings nu va mai prezenta decât interes istoric între metodele contraceptive. Un kit de depistare a iminenţei ovulaţiei din salivă costă acum doar 200 de Euro şi poate fi folosit de un număr nelimitat de ori.

Ce este acest kit de depistare a ovulatiei? Cumva este testerul de saliva, acel mic microscop la care se vede cristalizarea in frunza de feriga??? Ce-i drept pretul nu concorda, testerul este in jur de 150 RON.

04 Iun 2009, 11:43
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Da, tehnologia se ieftineşte cu repeziciune. De exemplu, laptopul de pe care scriu, pe care am dat 28 de milioane acum un an, se vinde acuma cu 14 milioane.

La inceputul anului, un tester de ovulatie din saliva, brand-name, se vindea cam cu 200 de Euro. E foarte posibil să fi apărut vreo chinezărie care se vinde acum cu 150 de RON. Probabil că în China se dă gratis de la Partid.

În mod evident, deşi se bazează pe un aparat, aceasta face parte din metodele naturale de planificare familială, alături de calendar, Billings, termometrie, etc. În felul acesta, apologeţii contracepţiei catolice pe care ei o numesc "maternitate şi paternitate responsabilă" beneficiază de un nou mijloc şi de un nou subiect de inclus în "programele Cana", sau cum le spun acelor ore de educaţie sexuală şi contraceptivă care se fac la biserică, înainte de căsătorie.

http://www.catehism.ro

04 Iun 2009, 14:09
Profil WWW
Membru Senior

Eu l-am cumparat de un an si jumatate. Sincer, nu am incredere in el. Impreuna cu Roetzer, poate fi de folos, dar singur in niciun caz. Am si facut fotografii aproape zilnic de-a lungul unor cicluri. Mi se pare ca saliva este mai sensibila decat mucusul la consumul de lapte. Priviti aici niste imagini: http://s98.photobucket.com/albums/l245/ ... xemple.jpg

Spre deosebire de metodele naturale care ofera o cunoastere fascinanta asupra propriului corp si prin asta o stare de bine, de impacare cu el, aceste determinari artificiale cu testere de saliva, determinari de estrogeni in urina, computere care pe baza temperaturii si unor calcule gen calendar iti spun clar daca azi e sigur fertil sau infertil... par doar o trista conformare la niste cerinte anacronice. Am intalnit persoane care ar da oricati bani, numai sa nu le ceri sa-si inteleaga organismul...

04 Iun 2009, 20:13
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
În medicină se observă cel mai bine cum oamenii ajung să creadă că aparatele pun un diagnostic. Mai apoi, ei cred că îşi rezolvă problemele cu o tabletă. Te doare capul ? Faci un computer-tomograf la cap, apoi iei o pastilă de cap. Te doare burta ? Faci o ecografie 4D, apoi iei o pastilă de burtă. O teribilă minciună şi o deformare modernă, ca atâtea altele.
De aceea, eu pariez că aceste kituri de ovulaţie vor avea un succes deosebit. Un pic de reclamă trebuie, cel mai bine la televizor. Ce ziceţi de Andreea Marin punându-şi un deget arătător în gură, apoi ducându-l la aparat şi zicând, cu un surâs aducând a double meaning: În seara asta sunt sigură că nu rămân însărcinată!

Persoane care dau bani mulţi ca să nu-şi înţeleagă organismul întâlnesc zilnic. Chiar azi m-a sunat cineva care voia acupunctură pentru insomnie. După ce terminase cu electromiogramele, RMN-urile etc, a declarat că nu mai suportă să ia Stilnox degeaba şi vrea acupunctură. Repede, imediat. I-am spus că mai întâi e nevoie de o consultaţie. Replica m-a stupefiat: "dar nu puteţi să-mi puneţi acele întâi şi să mă consultaţi pe urmă?". Asta, da, filozofie deformată! Nu mai vorbesc că o optică eronată e şi în ideea că medicul îşi consultă pacientul, când, în realitate, este (sau ar trebui să fie) invers.

http://www.catehism.ro

04 Iun 2009, 20:52
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul