Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
metodele naturale 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: metodele naturale
Lăudat fie Isus şi Maria!
anam scrie:
In sfarsit Fortunatus mai vii pe acasa. Din postarile anterioare nu reiesea ceea ce ai scris in ultimul mesaj.Eu intuiam cam ce vrei tu sa spui (si sunt perfect de acord cu acest punct de vedere) insa nu am apucat sa formulez.
Punctul dvs de vedere este diferit pentru că, iată, sunteţi perfect de acord(?!) cu mesaje similare formulate altfel, cel puţin eu aşa le percep.

23 Noi 2008, 07:02
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Adica 25 de zile pe luna, iubirea conjugala e alterata?

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

23 Noi 2008, 14:56
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Nicu scrie:
Punctul dvs de vedere este diferit pentru că, iată, sunteţi perfect de acord(?!) cu mesaje similare formulate altfel, cel puţin eu aşa le percep.

Iata ce consider eu fundamental cand se predau si recomanda metodele naturale:
Fortunatus scrie:
De aceea, părerea mea este că a promova orice "metodă naturală", neavertizând oamenii şi lăsându-i să creadă că acestea sunt permise de regulă de Biserică şi nu interzise de regulă de Biserică este un păcat străin, adică un păcat care constă în a-i încuraja pe alţii, în mod parşiv, spre păcat.

Deci dl.Nicu :
Nu sunt de acord cu catalogarea metodelor naturale ca altfel de metode de contaceptie si nici cu faptul ca Biserica incurajeaza in mod fatarnic contraceptie in timp ce pretinde ca este impotriva ei.
Asadar daca cititi mai cu atentie o sa vedeti ca nu toate mesajele domnului Fortunatus pe aceasta tema sunt identice cu ultimul.

23 Noi 2008, 16:45
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
"Ratiunea ultima a fiecarei metode naturale nu consta in mod simplu, in eficacitatea si siguranta biologica, dar in coerenta cu viziunea crestina asupra sexualitatii ca expresie a dragostei conjugale". Ioan Paul II

Citatul este din salutul Sf. Parinte catre participantii la Congresul International pentru Familie din Africa si din Europa: "Procreatia Responsabila: care este realitatea familiei azi?", 9 iunie 1984.

Dl Fortunatus ati pus intrebarea:
în cazul unui cuplu care, fără motive grave, practică aceste metode naturale vreme de câteva decenii, adică abstinenţa periodică în speranţa că nu vor avea o belea pe cap şi vor putea, la 50 de ani, să-şi scrie pe maşină "No baby on board", vorbim sau nu vorbim de atitudine contraceptivă şi de închidere faţă de viaţă ?
Ati remarcat bine si pentru asta v-as strange mana, cei care folosesc metodele naturale doar pentru a nu avea copii au o atitudine contraceptiva si personal, cand vorbesc de aceste metoda amintesc si lucrul acesta, cum de asemenea spun ca sunt permise folosirea unor tratamente pentru vindecarea unor boli (care conduc la moarte in timp), chiar daca induc o stare de infertilitate temporara sau totala. Din punctul d-voastra de vedere este bine cum spun?
Am toata stima pentru medicii care, in ceea ce fac pentru pacientii lor, se conduc dupa invatatura Bisericii. Am vazut intr-un cabinet medical un afis care mi-a placut, de genul "Dumnezeu este cel care vindeca. Eu sunt instrumentul de care El se foloseste". Si cred ca toti suntem instrumente de care Dumnezeu se foloseste pentru binele tuturor, toti suntem gresitori, pe cale ... si in cautarea Adevarului care este Dumnezeu. Sa ne lumineze Duhul Sfant!

Dl Florin Ardeleanu, va voi raspunde pe e-mail.

24 Noi 2008, 13:20
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
iuliana P scrie:
Dl Florin Ardeleanu, va voi raspunde pe e-mail.
Nu fiti egoisti! :wink:

24 Noi 2008, 13:42
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
iuliana P scrie:
cum de asemenea spun ca sunt permise folosirea unor tratamente pentru vindecarea unor boli (care conduc la moarte in timp), chiar daca induc o stare de infertilitate temporara sau totala. Din punctul d-voastra de vedere este bine cum spun?

Neavând eu însumi o opinie clară asupra acestui lucru, am deschis subiectul "Folosirea contraceptivelor pentru indicaţie non-contraceptivă", care m-a ajutat să mă lămuresc. În rezumat, iată cum văd lucrurile acum:
-dacă tratamentele respective induc NUMAI o stare de infertilitate, ele pot fi aplicate din punct de vedere moral, potrivit principiului dublului efect. Aceasta este, de exemplu, situaţia unei femei care necesită histerectomie (=exereza uterului), ori a unui bărbat care, pentru motive medicale juste, necesită orhiectomie (castraţie)
-dacă tratamentele respective nu numai că induc o stare de infertilitate, dar sunt potenţial avortive, atunci ele pot fi aplicate, cu condiţia ca pe tot timpul efectelor lor potenţial avortive, cuplul să trăiască în stare de castitate. Aceasta este, de exemplu, situaţia unei femei care ar avea nevoie de contraceptive orale combinate.

http://www.catehism.ro

24 Noi 2008, 13:51
Profil WWW
Membru activ

Locaţie: Piatra Neamt
Multumesc! dl Fortunatus

Regulile forumului nu-mi permit sa dau detalii care pot fi interpretate ca reclama, asa ca va rog sa ma lasati de data aceasta sa fiu egoista.

24 Noi 2008, 14:04
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Problema principală a contracepţiei cu metode naturale este aceeaşi care se pune şi în alte practici. Exact apologeţii conciliului Vatican-2 nesocotesc cel mai mult actele părinţilor conciliari, dintre care, desigur, papa Paul al VI-lea a fost cel mai proeminent. Aşa cum conciliul recomandă folosirea în liturghie a limbii latine şi permite uzul limbilor vernaculare numai ca excepţie, rezultatul practic fiind acela pe care îl ştim, şi anume că vernacularul a devenit regula, iar latina excepţia, tot aşa s-au petrecut lucrurile şi cu Evanghelia Vieţii. Din excepţionale, măsurile zise de "maternitate / paternitate responsabilă" (de ale căror ecart faţă de intenţia contraceptivă nu mă convinge nimeni, din moment ce vorbim de cupluri care ar dori şi care acţionează ca fecundaţia să nu se producă), au devenit regula. Aşa cum doctrina tradiţională a Bisericii despre mântuire, doctrină menţinută de conciliul Vatican-2 (doar mai vaporos exprimată decât în trecut) prevede ca regulă general valabilă că numai catolicii se pot mântui, iar ceilalţi numai ca excepţie, în împrejurări pe care consensul teologic le-a clarificat de mult, pentru ca în final să ajungă unele catolice cu studii superioare de specialitate în mod eronat să creadă că toţi se pot mântui la fel de bine, tot aşa se petrec lucrurile şi aici. E vorba de pericolul deschiderii cutiei Pandorei. De aceea eu nu recomand nimănui metodele naturale ca fiind în mod cert morale, ci aş prefera ca enorma răspundere a unui cuplu de a şti dacă se califică sau nu pentru utilizarea lor, fără a-l jigni pe Dumnezeu, să fie împărţită cu duhovnicul sau, măcar, cu naşii. Aşa cum, dacă un tânăr m-ar întreba ce trebuie să facă pentru a obţine mântuirea, i-aş răspunde că e mai sigur să îmbrăţişeze credinţa cea adevărată şi viaţa regulată în Biserică, decât să umble pe drumuri ocolite şi periculoase, tot aşa l-aş sfătui ca, mai degrabă, să se încredinţeze în chestiunea numărului de urmaşi voiei Dătătorului de Viaţă.

Poate că vajnicele mele preopinente, anam şi k3na, care muşcă precum nişte urzici, dar sunt sensibile la observaţii precum Reginele Nopţii, s-au obişnuit mai mult cu critici din "partea stângă", adică din direcţie hedonist-modernist-atee în chestiuni care ţin de planificarea familială. De aceea, se poate să-şi spună: "uite, domne, vine şi ăsta pe invers, orice facem ne zic toţi din toate direcţiile că nu e bine". La urma urmei, contează ceea ce le spune Cristos. Dacă lor, după rugăciuni pentru discernământ, le-a spus să meargă pe acest drum, atunci să meargă. Mie mi-a spus să fiu precaut şi să-i las pe alţii să dea asigurări de viaţă cu ştampila "morally passed".

http://www.catehism.ro

25 Noi 2008, 01:16
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
1. Eu am o parere mult mai buna despre dvs. decat dvs despre mine :D. Salutari si sa auzim numai de bine.
2. Daca exista ceva pentru care sa ma rog zilnic, acela este discernamantul, chiar asa cum ati zis. Intentie buna poti sa ai si sa te straduiesti, dar cand vine vorba de discernamant, straduinta nu prea te ajuta, poate doar intelepciunea.
3. Urzicile nu musca, ci ustura.
4. Mai exista si sfatul duhovnicului. Oricum la mine e "morally passed" ca nu impedic absolut nimic. NU sunt casatorita si deci nu exista nici o sansa (Doamne feri de alte rele!) de a ramane insarcinata cu sau fara metode naturale.

Pentru ca tare crez eu, ca nici moartea, nici vieata, nici ingerii, nici capeteniile, nici puterile, nici cele de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancul, nici orice alta faptura nu ne va putea desparti de dragostea lui Dumnezeu.

25 Noi 2008, 18:52
Profil YIM
Membru nou

laudat sa fie isus si maria !
am o intrebare: sa presupunem ca un sot si o sotie se iubesc, fac dragoste folosind mijloace contraceptive, iar sotul realizeaza la un moment dat ca acest lucru e impotriva vointei lui Dumnezeu si incearca sa o faca si pe sotie sa inteleaga acest lucru. sotul stie ca e impotriva vietii... ce ii sugerezi sa faca ? sa o tina pe a lui, si sa ajunga la divort, sau sa continue sa faca dragoste impotriva legii lui Dumnezeu, ramanand astfel impreuna si nedistrugand Casatoria ? sint curios ce raspunsuri as putea primi... dar as vrea raspunsuri pertinente.
va multumesc !
adrian - iasi

09 Feb 2009, 15:16
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul