Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
infidelitate 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj infidelitate
Citat:
Spre exemplu, eu simt o puternică înclinaţie de a opri maşina seara, când trec pe strada C.A.Rossetti şi văd un grup de "domnişoare" în mini şi farduri intense că îmi fac cu mâna. Mă străduiesc să mă opun acestei înclinaţii natural masculine pe care o descopăr de fiecare dată cu părere de rău. Nu consider nici că Biserica ar trebui să-şi revizuiască doctrina mezozoică potrivit înclinaţiilor mele concupiscente, nici că statul ar trebui să-mi ocrotească dreptul de a beneficia de prostituţie.
Ce-i drept, nu m-am gândit să mă înregistrez într-o asociaţie a celor cu înclinaţii naturale spre viaţa extraconjugală (s-ar putea să descopăr că nu suntem o minoritate, ci o majoritate :wink: ). De fapt, acuma, scriind, realizez ce curios este că statul permite deja avortul şi sodomia, dar nu permite existenţa serviciilor sexuale plătite.

inclinatiile natural-masculine sunt de a profita de orice ocazie
Crestinismul indeamna la pastrarea fidelitatii fata de femeia personala
Islamul indeamna la pastrarea fidelitatii fata de femeile personale
alte religii sunt mai laxe in aceaste privinta

daca esti crestin, si vrei sa fii crestin, respecti regulile crestinesti
daca nu vrei sa te consideri crestin, resprecti alte reguli - ale statului, de exemplu
statul nostru nu este crestin prin definitie, ci doar prin prisma unei presupuse majoritati (cei mai multi fiind indiferent religios, chiar daca botezati)
asa incat regulile statului pot fi considerate a-crestine (adica indiferente din punctul de vedere al moralei crestine) - cum nu poti pretinde leului sa fie vegetarian si sa mai fie si leu

cat despre "o asociaţie a celor cu înclinaţii naturale spre viaţa extraconjugală", care asociatie ar fi, evident, bine populata, cati crestini s-ar putea inscrie aici? evident niciunul!
dar cati botezati (eventual si casatoriti) crestineste s-ar inscrie aici? cei mai multi!
pentru acestia, statul ar cam trebui sa "ocrotească dreptul de a beneficia de prostituţie"
pentru ca statul este un ansamblu de astfel de asociatii si asemanatoare asocieri, si este a-crestin

trecand in spatiul crestin:
suntem tentati sa ne inselam sotia/sotul
De unde provine aceasta tentatie?
- din indiferenta sotiei/sotului
- din propriile fantezii erotice
- din exemplele pe care le-am avut in copilarie
- din exemplele pe care le avem la maturitate
ce s-ar mai putea adauga la aceasta lista?
daca imi spun ca este ceva neexplicabil, de fapt nu vreau sa imi explic

17 Oct 2008, 08:13
Membru

Locaţie: Romania
Mesaj Re: infidelitate
Cred ca problema nu se pune in a se defini pacatul infidelitatii cat a intelege ce presupune dragostea(vezi 1 Corinteni, 13).
Dragostea intruneste trupul, psihicul si emotionalul, intr-un angajament deschis efortului personal, tolerantei si indelungii rabdari, daca aceasa deschidere exista si inspre al treilea Membru al familiei(Dumnezeu) se poate spune ca problema infideltatii nici nu se ridica. Acesti oameni iubesc frumos, pentru ca nu pot altfel!

Infidelitatea, incepe sa isi gasesca "refugiul" in sanul aceluia care defineste casnicia ca 'impreuna vietuire' si nu 'impreuna cladire'.
Norkis,

27 Oct 2008, 16:02
Membru activ

De ce sunt barbatii mai inclinati spre infidelitate? Vorbesc de cea cu fapta, caci fidelitatea inimii mi-am pierdut si speranata de a o gasi vreodata la un barbat. Dumnezeu nu cred ca l-a facut asa si atunci?...e mai cazut barbatul decat femeia dupa primul pacat? E mai pacatos barbatul decat femeia? Eu refuz sa accept asa ceva. Ar fi prea tragic pentru femeie. Tot caut o explicatie si nu gasesc si mi se pare tare trist sa fii femeie intr-o astfel de lume...

07 Dec 2008, 23:15
Membru Senior

Annamarria scrie:
De ce sunt barbatii mai inclinati spre infidelitate? Vorbesc de cea cu fapta, caci fidelitatea inimii mi-am pierdut si speranata de a o gasi vreodata la un barbat. Dumnezeu nu cred ca l-a facut asa si atunci?...e mai cazut barbatul decat femeia dupa primul pacat? E mai pacatos barbatul decat femeia? Eu refuz sa accept asa ceva. Ar fi prea tragic pentru femeie. Tot caut o explicatie si nu gasesc si mi se pare tare trist sa fii femeie intr-o astfel de lume...
de fapt, barbatii sunt mai fideli decat femeile
daca toate femeile ar fi fidele (lor insile si sotilor lor), barbatii toti ar fi fideli!

cat depre fidelitatea inimii barbatilor, acesta este muuult mai sigura decat fideilitatea in fapta
(spre deosebire de femei, barbatii pot fi infideli in fapta, ramanand totusi fideli in inima lor - divortul este cerut de femeie, nu de barbat)
intelegand acestea, viata femeii devine mult mai simpla, mai usoara, mai fericita

si ar mai trebui sa faca femeia ceva (pentru ca este femeie): sa ierte
iertand infidelitatile barbatului, ea se iarta si pe sine insasi pentru vina de a-l fi banuit pe barbat de indifidelitate - de cele mai multe ori, barbatul ajunge sa fie infidel pentru ca a fost prea mult banuit pe nedrept de infidelitate

desigur ca pentru unii barbati este prea tarziu sa merite iertarea
dar acest fapt nici macar nu este din vina lor, ci a femeilor care au trecut deja prin viata lor (incepand bineinteles cu mama si sora si terminand cu iubita din noaptea precedenta)

in plus, menirea femeii este cu atat mai dificila cu cat un barbat "stricat" cu greu poate fi "reconditionat"
iar daca tu, ca femeie, nu te simti atat de puternica incat sa-ti reuseasca "reconditionarea" unuia, mai bine pentru amandoi este sa nu incepi procesul de reconditionare
"reconditionarea" presupune o munca atenta, migaloasa... iar pentru credincios, presupune si multa rugaciune si deschidere spre harul lui Dumnezeu
(eu nu m-am simtit in stare sa reconditionez, asa ca am asteptat sa intalnesc un tip care sa nu aiba nevoie de reconditionare - adica nu fusese "stricat" cand l-am intalnit eu, si am grija continuu sa-l pastrez...)

sfat:
sa ni-i crestem frumos si sa-i pastram "frumos-crescuti" pe cei pe care ii avem (soti sau fii)!
de noi, femeile, depinde "fidelitatea" viitorului barbat

08 Dec 2008, 10:01
Membru Senior

Locaţie: România
MariaB scrie:
de cele mai multe ori, barbatul ajunge sa fie infidel pentru ca a fost prea mult banuit pe nedrept de infidelitate

=D>

08 Dec 2008, 10:12
Membru activ

"cat depre fidelitatea inimii barbatilor, acesta este muuult mai sigura decat fideilitatea in fapta"

Prin fidelitatea inimii ma refeream la ce a spus Isus, ca "oricine va privi la femeie poftind-o a si savarsit adulter cu ea in inima sa" La asta ma refeream.

09 Dec 2008, 21:55
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Annamarria scrie:

Prin fidelitatea inimii ma refeream la ce a spus Isus, ca "oricine va privi la femeie poftind-o a si savarsit adulter cu ea in inima sa" La asta ma refeream.

Păi, dacă e aşa, atunci nimeni nu este vrednic, decât Unul Isus. De aceea cuvântul "fecioară" pare defectiv de masculin. E suficient să ne uităm în calendar şi vom vedea, de exemplu: "Sf. cuv Paraschiva, fecioară", dar în nici un caz "Sf Francisc, fecior". Deşi, din punct de vedere sexual, Sf Francisc şi destui alţii au trăit în castitate, dacă e să vorbim de feciorie spirituală, adică absenţa oricărui gând concupiscent de-a lungul întregii vieţi, atunci părerea mea e aceea cu care am început: nimeni nu este vrednic.

Într-un recent interviu, un tânăr şi bogat broker de bursă, care a optat pentru viaţa consacrată, spunea că totul e minunat de când e călugăr, cu o excepţie: lipsa femeilor. Omul s-a adaptat rapid la următoarele lipsuri: bani, jocuri de noroc, discuţii uşurele cu prieteni, păpică la restaurante de lux, etc; atâta problemă îl mai încerca: lipsa femeilor. Sf. Augustin, care avea o sexualitate debordantă, cel care a spus "Târziu Te-am descoperit, Doamne !" încă mai avea serios de furcă după această descoperire cu biologicul din el. De aceea, mereu am susţinut că drumul călugăriei este o variantă excepţională, bună pentru oameni excepţionali, hotărâţi să atingă starea îngerească încă din vremea vieţii în trup. Pentru noi, ceilalţi, există un remediu al concupiscenţei: căsătoria.

http://www.catehism.ro

09 Dec 2008, 23:45
Profil WWW
Membru Senior

Fortunatus scrie:
Pentru noi, ceilalţi, există un remediu al concupiscenţei: căsătoria.

Totusi, sa nu bagatelizam casatoria ca fiind doar un ... remediu al concupiscentei!

10 Dec 2008, 05:08
Membru Senior

Mihai Petrescu scrie:
Fortunatus scrie:
Pentru noi, ceilalţi, există un remediu al concupiscenţei: căsătoria.
Totusi, sa nu bagatelizam casatoria ca fiind doar un ... remediu al concupiscentei!
mai ales ca nu e cazul sa te casatoresti doar ca sa iti rezolvi fizic infidelitatile inimii... (astfel nepacatuind in fapt, pacatuiesti spiritual...)

iar daca prin fidelitatea inimii ne referim la a nu avea tentatii nici in gand, vorba lui Fortunatus "dacă e aşa, atunci nimeni nu este vrednic, decât Unul Isus"
iar cand spun nimeni nu ma refer doar la barbati

10 Dec 2008, 08:47
Membru Junior

Salutare.Sunt nou pe acest forum si ma gandeam sa scriu si eu ceva la acest topic.In primul rand,eu ca abarbat eram adeptul strict al unicitatii femeii ca dragoste pentru barbat.In consecinta,am trait si actionat in acest "domeniu" ca atare.Insa,realiatea mi-a demonstrat multe,printre care faptul ca de multe ori,barbatul nu atat ca este nevoit sa aiba mai multe femei,dar femeile,cel putin in orasul meu si cred in tara asta sunt aproepe de 2 ori mai multe decat barbatii.Asa ca am fost pus in situatii de-a dreptul ridicole,dupa credinta mea,in care mai multe femei sa ma doreasca,ba chiar sa ma iubeasca.
Ce sa fac in aceste conditii?Pe cine sa refuz si pe cine nu?Poate pare ciudat ce spun,dar cred ca multi barbati se confrunta cu aceste probleme.In plus,care sa fie un criteriu d refuz al unora si acceptare a alteia?Ce as putea spune unei femei care declara ca ma iubeste,cand si alta declara acelasi lucru?
De aceea am ajuns la concluzia simpla ca nu pot refuza dragostea nici unei femei,cu conditaia sa fie sincera.Si cand spun dragsote,nu ma refer neaparat si la implinirea ei trupeasca,dar am observat ca contrar a ceea ce cred multi,de fapt femeie este mult mai inclinata spre apropiere trupeasca decat barbatul.Si credeti-ma,nu sunt musulman,dar realitatea m-a invatat ca nu este bine a refuza dragostea nici unei femei,pentru ca oricum,daca nu voi fii eu,va fii altul,care la- randul lui va avea aceleasi probleme cu unicitatea femeii.
Bine,doctrinar,este clar ca nu puteti fii de acord cu mine,dar in practica veti vedea ca nu se poate altfel.De fapt,ma-m gandit ca acest lucru se datoreaza in primul rand faptului ca ,asa cum am spus,la noi in tara barbatii sunt mai putini ca numar decat femeile,iar acest lucru se datoreaza cred eu,in primul rand numarului enorm de avorturi facute in aceasta tara,de la Revolutie incoace.Si acest lucru este si vina barbatuui si a femeii,insa cea care sufera mai mult,ca cea care a avut decizai finala in a curma o viata ce nu se putea apara este femeia.
De aici cred ca apare si intr-un fel umilinta acceptata de femeie de a imparti barbatul ei cu alte femei,pentru ca acest tragic pacat al avortului aproape ca a afectat 100% femeia romanaca,de aici si imposibilitatea de a pune in practica fiodelitatea si unicitatea relatiei barbat femeie.
Sa nu se supere femeile de pe acest forum pe mine,este o concluzie trasa din realitaea,cacai aproape toate femeield e varsta medie din Romaniarecunosc ca au tot facut avorturi.Asa ca dragelor,pt a va pastra barbatii,nasteti barbati si nu-i mai omorati,ca altfel se va ajunge practic la un barbat la 4 femei in tara asta.

10 Dec 2008, 09:07
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul