Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Copiii nostri; Provocarile care apar si cum le facem fata! 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Copiii nostri; Provocarile care apar si cum le facem fata!
Asa este si stiu caz real cand un roman inventiv a reusit sa salveze un front care ramanea fara munitie pe frontul de est daca repara camionul respectiv dupa canoanele germane pe care le cunoastem (fapt pt. care a fost decorat) caz povestit pe un alt topic.
Insa voriam sa scot alt aspect, in general neascultarea conduce la moarte. Mai ales cand nu ascultam ce zice Cuvantul Domnului.

21 Feb 2010, 16:50
Profil YIM
Membru

din nefericire dle fortunatus, cel mai des copiii urmeaza parintilor lor. puterea exemplului - tata alcoolic- copilul ajunge alcoolic, sunt rare cazurile opuse, mama abuzata de tata alcoolic - fiica predispusa sa repete acelasi model familial.

daca vrem ca ai nostri copii sa fie buni, generosi, credinciosi practicanti - cea mai sigura cale este sa fim noi asa in fiecare zi, sa le dam exemplul nostru, sa le dam modele de urmat. vrem ca ei sa ne asculte - dar noi ascultam de superiorii nostri? vrem ca ei sa fie generosi - noi ajutam saracii, bolnavii? vrem ca ei sa nu fie violenti - dar noi practicam violenta chiar asupra lor?

din pacate e mai usor sa le dam o palma

e adevarat ca din frica se poate sa faca ce vrem noi de la ei. si sa fim multumiti ca uite, ne-am atins scopul. dar frica nu te face bun pe termen lung. fie vor ajunge supusi si fricosi in toate aspectele vietii, fie vor ajunge razvratiti si nesupusi odata scapati de acasa, de la parintele palmuitor. si cel mai adesea vor repeta modelul parental, lovindu-si copiii, plecand de la fraza pe care o urasc din tot sufletul - eu asa am crescut si uite ce bine am ajuns- si iata un cerc vicios din care nu putem scapa decat daca luam decizia sa fim noi veriga care rupe lantul

ca si crestinii - daca nu pacatuiesti de frica pedepsei e ok, e bine. scopul pe termen scurt e atins. dar idealul nu este oare sa nu pacatuim pentru ca asa e bine, pentru ca asa alegem fara frica, din pura convingere?

22 Feb 2010, 10:09
Membru Senior

Locaţie: in Ecclesia Dei
cristi_2003 scrie:
ca si crestinii - daca nu pacatuiesti de frica pedepsei e ok, e bine. scopul pe termen scurt e atins. dar idealul nu este oare sa nu pacatuim pentru ca asa e bine, pentru ca asa alegem fara frica, din pura convingere?

Nu numai scopul pe termen scurt e atins, ci şi cel pe termen lung: mântuirea. Desigur, ascultarea perfectă (dintr-o putere de tip vis a fronta cum e iubirea) e superioară ascultării imperfecte (dintr-o putere de tip vis a tergo, aşa cum e teama de pedeapsă). Numai că rareori se ajunge la ultima fără a trece prin prima. Mai întâi mă tem de El, pentru ca apoi să Îl iubesc, după cum explic mai pe larg aici.

Tocmai am plătit o amendă de 25 de RON pentru faptul că locuiesc într-un imobil în faţa căruia nimeni dintre noi nu a fost să dea zăpada la o parte. Amenda mi se pare OK, ader la pedeapsa adminsitrată mie. Fapta a existat, eroarea e evidentă, primăria este competentă în asemenea materie, pedeapsa nu e disproporţionată faţă de faptă. Toţi am greşit zicând că vecinul să dea zăpada din faţa casei, toţi trebuie să plătim. E OK.
V-am spus asta ca să înţelegeţi că nu trebuie să îi urâm pe cei care, având autoritate asupra noastră, folosesc mecanismul pedepsei.

http://www.catehism.ro
http://studentiecatolica.ro/

22 Feb 2010, 17:40
Profil WWW
Membru

dar daca in loc de amenda va dadea politistul/functionarul o palma la fund mai erati de acord?

am zis ca e absolut normal sa ii invatam pe copii ca faptele au consecinte si trebuie sa le suporte.

dar lovitul copilului nu e consecinta directa a unei fapte, e doar un mod gasit de oameni sa umileasca pe cel mic si slab si sa profite de puterea si marimea lor

22 Feb 2010, 17:42
Membru Senior

Este diferenta intre educatie sau dresaj. Copilul mic cel mai mult se refugiaza la tatal el fiind cel bun atunci cand il cearta mama sa (repet cand il cearta ca este suficient ca sa inceapa sa planga). Eu sunt un idol pt. cel mic al meu. Nu am cum sa dau in asemenea fiinta care ma iubeste cel mai mult de pe sol. Cel care da intr-un copil sau intr-o femeie nu este barbat ci carpa. Daca are chef de lupta sa practice un sport de lupta. Ma gandeam odata sa deschid o sala de antrenament special pentru femeile agresate atat acasa cat si uneori pe strada.

22 Feb 2010, 17:57
Profil YIM
Membru Senior

Ce parere aveti de cuplurile tinere, sau mai putin tinere, care , dupa mai noul obicei ,obisnuiesc sa convietuiasca ani dearanul fara casatorie?Cum ati reusit sa va opriti copii de la un astfel de mod de viata?Sau ,credeti ca nu-i vom mai putea opri?

01 Mar 2010, 08:58
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
elenacomsa22 scrie:
Ce parere aveti de cuplurile tinere, sau mai putin tinere, care , dupa mai noul obicei ,obisnuiesc sa convietuiasca ani dearanul fara casatorie?Cum ati reusit sa va opriti copii de la un astfel de mod de viata?Sau ,credeti ca nu-i vom mai putea opri?

Eu am copii inca relativ mici (cel mai mare are 14 ani) insa nu cred ca vor convietui inainte de casatorie deoarece eu le-am insuflat inca de mici o mare teama de a trai cu pacate de moarte pe suflet. Ei stiu ca omul e gresitor insa Dumnezeu te asteapta intotdeauna in scaunul de spovada.
Am discutat cu ei adesea despre rai, iad si purgator - si le-am citit si ceea ce i s-a revelat Sf. Faustina si copiilor de la Fatima despre iad.Nu cred ca ar trai foarte confortabil stiindu-se in stare de pacat de moarte.

01 Mar 2010, 09:45
Membru Senior

Trebuie explicat copiilor că păcatul curviei duce la ruperea legăturii cu Dumnezeu şi la căderea din starea de har, fără de care mântuirea nu este cu putinţă.
În plan spiritual, ca orice păcat, curvia ne face să comitem mai uşor alte păcate, cum ar fi contracepţia şi uciderea de prunci nenăscuţi.
În plan psihologic duce la tulbărări de afect şi, până la urmă, de gândire: este urmarea instabilităţii unei case clădite pe nisip mişcător.
În plan temporal, consecinţele cele mai frecvente ale relaţiilor sexuale premaritale sunt: bolile venerice şi sarcinile nedorite.

01 Mar 2010, 09:51
Profil WWW
Membru Senior

Trebuie inlocuinta dorinta de pacat cu virtuti. Sportul e o solutie buna. Abtinerea este o conditie necesara insa suficienta vine din anihilarea dorintei pacatoase. Isus pe acesta marseaza toata invatatura Sa pe anihilarea dorintei pacatoase. Nu e suficient sa te abtii de la omor ci trebuie inclusiv sa nu urasti. Altfel ramane un pacat neralizat in plan fizic/vizibil dar tot boala sufleteasca este.

02 Mar 2010, 01:46
Profil YIM
Membru Senior

cristi_2003 scrie:
din pacate e mai usor sa le dam o palma
e adevarat ca din frica se poate sa faca ce vrem noi de la ei. si sa fim multumiti ca uite, ne-am atins scopul. dar frica nu te face bun pe termen lung. fie vor ajunge supusi si fricosi in toate aspectele vietii, fie vor ajunge razvratiti si nesupusi odata scapati de acasa, de la parintele palmuitor. si cel mai adesea vor repeta modelul parental, lovindu-si copiii, plecand de la fraza pe care o urasc din tot sufletul - eu asa am crescut si uite ce bine am ajuns- si iata un cerc vicios din care nu putem scapa decat daca luam decizia sa fim noi veriga care rupe lantul

Trimiteţi opinia dv despre cum trebuie creştinii să îi crească pe cei mici fratelui papei, Pr Georg Ratzinger, care, nefind la curent cu Noua Teologie, ca şi cu Noua Psihologie, a îndrăznit în mod necaritabil să îi altoiască pe copii:
http://news.yahoo.com/s/ap/20100310/ap_ ... urch_abuse

10 Mar 2010, 08:20
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul