Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Este posibila aceasta casatorie?Urgent 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Cu asemenea delimitare ajungem la "iubirismul" de care vorbea Fortunatus.De ce sa ne cramponam de morala (pentru unii restrictiva a Bisericii) cand Dumnezeu oricum ne iubeste...
"Cine poate pune piedici "libertatii" de a iubi?"

Nu, nu in acest sens cred eu ca trebuie interpretata varianta Catrinei.

Am observat de multe ori ca opiniile noastre, ca si catolici ce incearca sa se incadreze in invatatura Bisericii, sunt mai putin 'intelegatoare' decat solutiile pe care un preot (responsabil, evident) le da atunci cand i se cere sfatul intr-o problema concreta.

Sa nu uitam ca Biserica, insusi Mantuirea, se adreseaza oamenilor. Nu exista o invatatura Dumnezeiasca in sine, ci doar in raport cu Omul. Mantuirea nu este 'treaba' lui Dumnezeu, ci obiectivul (de realizat practic! - al) oamenilor. Biserica a fost lasata pentru oameni.

Asta nu inseamna ca trebuie 'coborate' criteriile Bisericii (ale lui Dumnezeu) ci ca judecata si balanta trebuie sa tina seama (si) de nevoile si putintele credinciosului. Iar Cristos a aratat aceasta 'echilibrare' in mai multe cazuri in care noi am fi aruncat (repede) piatra.

Din aceasta perspectiva cred ca ar trebui sa privim mai des.

14 Mar 2008, 18:55
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
MariaB scrie:
chiar e grav cand catolic fiind te simti pacatuind ortodox sau cand ortodox fiind te simti pacatuind catolic!!!
:shock:
Nu exista pacat catolic si pacat ortodox! Pacatul e pacat, e indepartarea de Dumnezeu. Atunci cand credem ca noi suntem masura si stim mai bine decat Biserica si chiar decat Dumnezeu, inseamna ca am ratacit drumul.
am spus ca un catolic trebuie sa tina regulile BC, iar un ortodox, regulile BO
si eu ma intreb de ce considera unii catolici ca "stiu mai bine decat" BO ce trebuie sa faca sau sa nu faca ortodocsii...

Valeriu Domuta scrie:
Daca cineva ar spune ca vrea sa se casatoreasca cu o persoana de acelasi sex i-ati spune sa caute o secta care accepta astfel de casatorii, ca daca trec la respectiva secta e ok din punct de vedere moral?
nu am spus nimanui sa caute altceva
in cazul despre care am vorbit este vorba de un ortodox si o catolica
eu am spus ca sunt liberi sa aleaga cultul lui...
iar libertatea aceata le-o da BC, nu eu

mariana scrie:
la fel si cu bisericile, sint tot felul de reguli peste tot. depinde unde apartinem. regulile nu le creem noi si nici preotii. ne-au fost trimise de Dumnezeu.
corect
asa ca, fratilor, tineti regulile Bisericii de care apartineti si lasati si pe ceilalti sa faca la fel! (adica sa tina regulile Bisericii de care apartin, chiar daca in BC este un pic altfel)

andrees scrie:
Vi se pare firesc ca cineva sa-i recomande unei persoane sa paraseasca comuniunea cu Roma doar pentru o relatie de iubire?
si unii preoti fac asta (sunt si preoti catolici care impun trecerea la Catolicism pentru casatoria catolica, dupa cum mai toti preotii ortodocsi impun trecerea la Ortodoxie...)
banuiesc ca o fac "regulamentar"

Ioan scrie:
Am observat de multe ori ca opiniile noastre, ca si catolici ce incearca sa se incadreze in invatatura Bisericii, sunt mai putin 'intelegatoare' decat solutiile pe care un preot (responsabil, evident) le da atunci cand i se cere sfatul intr-o problema concreta.
cam asa e
de ce oare unii vor sa fie mai catolici decat preotii catolici?!?!

14 Mar 2008, 19:56
Membru Senior

cam asa e de ce oare unii vor sa fie mai catolici decat preotii catolici?!?!

Inreb doar de curiozitate nimic mai mult. Vreti sa spuneti ca un preot catolic ii sugereaza unui catolic divortat sa se casatoreasca in BO?

15 Mar 2008, 00:35
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Valeriu Domuta scrie:
MariaB scrie:
chiar e grav cand catolic fiind te simti pacatuind ortodox sau cand ortodox fiind te simti pacatuind catolic!!!
:shock:
Nu exista pacat catolic si pacat ortodox! Pacatul e pacat, e indepartarea de Dumnezeu. Atunci cand credem ca noi suntem masura si stim mai bine decat Biserica si chiar decat Dumnezeu, inseamna ca am ratacit drumul.
am spus ca un catolic trebuie sa tina regulile BC, iar un ortodox, regulile BO
si eu ma intreb de ce considera unii catolici ca "stiu mai bine decat" BO ce trebuie sa faca sau sa nu faca ortodocsii...

Valeriu Domuta scrie:
Daca cineva ar spune ca vrea sa se casatoreasca cu o persoana de acelasi sex i-ati spune sa caute o secta care accepta astfel de casatorii, ca daca trec la respectiva secta e ok din punct de vedere moral?
nu am spus nimanui sa caute altceva
in cazul despre care am vorbit este vorba de un ortodox si o catolica
eu am spus ca sunt liberi sa aleaga cultul lui...
iar libertatea aceata le-o da BC, nu eu

D-na Maria eu chiar nu reusesc sa inteleg rationamentul dumneavoastra! O catolica nu poate sa se casatoreasca cu o persoana divortata. Asta este invatatura Bisericii Catolice, deci ignorarea acestei invataturi duce la nulitatea unei eventuale casatorii. Aceasta in ceea ce priceste partea catolica, partea ortodoxa poate crede ce vrea.
Nu stiu despre ce libertate de alegere vorbiti. Chiar daca un catolic se casatoreste in BO el ramane catolic deci in probleme de morala si credinta respecta invatatura BC. Biserica Catolica spune ca este valid sacramentul casatoriei in BO, dar asta nu inseamna ca este valida si recasatoria persoanelor divortate. Din punctul de vedere al BC aceasta casatorie indiferent in ce biserica sau rit ar fi celebrata este nula.

15 Mar 2008, 23:23
Membru

Aici nu este vorba de reguli diferite. Refuzul de a recasatori nu este o simpla regula a bisericii catolice, ci este consecinta imediata a unui adevar de credinta cu privire la natura sacramentului matrimonial instituit de Dumnezeu.

Casatoria ramane invalida, indiferent unde e oficiata, si indiferent de confesiunea lor, chiar daca ar fi fost amandoi ortodocsi de la bun inceput. Constiinta ramane incarcata. In caz de (re)venire in BC casatoria devine o mare problema, nefiind recunoscuta.

In schimb, mi se pare ca pentru o casatorie de forma, neconsumata (cf codului canonic, consumata = the spouses have performed between themselves in a human fashion a conjugal act which is suitable in itself for the procreation of offspring, to which marriage is ordered by its nature and by which the spouses become one flesh) sunt sanse mari de a se constata nulitatea.

Eu zic ca o casatorie din interes poate fi valida. Dar cred ca o casatorie de forma nu poate.

17 Mar 2008, 01:08
Membru Junior

eu nu inteleg afirmatia ca unii preoti iti impun sa treci la o anumita religie. religia este un crez si cum poate cineva sa ma forteze pe mine sa cred in ceva daca eu nu vreau sau minte mea nu poate intelege acel crez? bineinteles nu m-ar durea gura sa spun ca "da cred in religia voastra", dar asta ar semana mai mult a dictatura si la noi la catolici nu se practica asa ceva. dupa cum am mai spus, Dumnezeu ne-a lasat vointa libera sa alegem cum vrem, dar sa te numesti catolic sau ortodocs sau altceva, numai pentru ca vrea sotul sau sotia sau parintii sau mai stiu eu cine, este gresit. apartinem la o religie pentru crezul nostru in invataturile acelei religii, de dragul lui Dumnezeu si nici intr-un caz de dragul sotului sau preotului sau cantorului sau mai stiu eu cine.

in orice caz, vad ca noi toti dezbatem problema asta atit de controversata in ziua de azi si se pare ca pe andrea n-o prea intereseaza "sfaturile" noastre. se pare ca ea a luat hotarirea care a vrut-o si care i-a placut.

17 Mar 2008, 04:37
Membru Junior

Locaţie: Iasi
Va inselati d-na Mariana, daca am deschis un subiect si v-am cerut parerea pe acest forum inseamna ca ma intereseaza acest lucru. Nu am luat nicio hotarare, pentru ca inca nu stiu ce voi face in vara cand voi termina facultatea, (daca voi merge sa traiesc cu prietenul meu sau nu)pana atunci credeti-ma ca..ma macina gandul asta, si in fiecare zi imi pun intrebarea ce voi face. Sunt intr-adevar disperata, pentru ca nu credeam niciodata ca voi ajunge intr-o asemenea situatie, si poate daca eram mai indiferenta in ceea ce priveste credinta si educatia pe care am primit-o de la parinti, nu ma interesa "imi ziceam ca e ce a fost a fost..acum e liber sa mearga mai departe cu mine".Insa nu,..e vorba de faptul ca am stiut intotdeauna ce inseamna sa te rogi, ce inseamna sa mergi in fiecare duminica la Biserica, o spovada buna si frica de Dumnezeu. Vom vorbi atat cu preotul Catolic cat si cu cel Ortodox, vom vedea ce este de facut si daca se poate rezolva cumva problema. M-am simtit oarecum mai linistita cand mi-ati zis ca se poate declara casatorie nula, pt ca asa a si fost, a fost o casatorie pt acte, pentru cetatenie, constrans fiind el, dar daca si in acest caz casatoria mea cu el va fi tot nula in fata lui Dumnezeu cu siguranta nu voi putea trai cu acest gand...si oricat mi-ar fi de greu va trebui sa incerc sa depasesc situatia si sa renunt la gandul de a forma o familie cu el. Va multumesc pentru sfaturi.

17 Mar 2008, 12:57
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
a fost o casatorie pt acte, pentru cetatenie, constrans fiind el
atunci, chiar poate fi declarata nula
vorbiti cu preotul catolic cat mai curand!

17 Mar 2008, 13:26
Membru Junior

draga andrea, te rog sa ma scuzi pentru comentariul facut la adresa ta. a fost bazat doar pe aparente.

in legatura cu anularea casatoriei de catre papa, vreau sa-ti spun ca nu este chiar asa usor. sint o multime de formulare de completat si interviuri si in multe cazuri dureaza pina la 2ani.

daca a fost o casatorie din interes facuta cu acordul ambelor parti, de ce nu s-au multumit doar cu casatoria civila? din cite stiu eu ca sa te poti casatori in BC trebuie sa mergi la un curs la biserica unde inveti mai mult despre acest sacrament si prima intrebare este "de ce vreti sa va casatoriti?"

daca lui i-a fost asa usor sa spuna DA in fata lui Dumnezeu doar pentru motivul cetateniei, ma itreb cum poti avea incredere ca povestea nu se va repeta? el s-a folosit de oameni si de Dumnezeu ca sa isi atinga scopul lui. imi pare rau ca sint cam dura si inteleg ca vorbele mele te ranesc si la toata situatia ta numai de mine nu mai ai nevoie.

ma intereseaza situatia ta pentru ca vad ca intr-adevar iti pasa de credinta ta si sint convinsa ca Dumnezeu nu te va lasa sa te pierzi. noi ne rugam pentru tine.

as prefera ca lumea sa mi se adreseze mie cu "Mariana", "Doamna" ma face sa ma simt indepartata (in timp :) )

17 Mar 2008, 17:34
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
in legatura cu anularea casatoriei de catre papa, vreau sa-ti spun ca nu este chiar asa usor. sint o multime de formulare de completat si interviuri si in multe cazuri dureaza pina la 2ani.

Un Tribunal al Bisericii Catolice trebuie sa constate nulitatea casatoriei. Acest tribunal poate fi din dieceza in care s-a incheiat casatoria sau din dieceza in care locuiesc partile. In mod normal procesul nu trebuie sa dureze mai mult de un an.

17 Mar 2008, 23:37
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul