Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Este posibila aceasta casatorie?Urgent 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Mesaj Re: in aceeasi dilema...
MariaB scrie:
chiar e grav cand catolic fiind te simti pacatuind ortodox sau cand ortodox fiind te simti pacatuind catolic!!!

:shock:
Nu exista pacat catolic si pacat ortodox! Pacatul e pacat, e indepartarea de Dumnezeu. Atunci cand credem ca noi suntem masura si stim mai bine decat Biserica si chiar decat Dumnezeu, inseamna ca am ratacit drumul.

Daca cineva ar spune ca vrea sa se casatoreasca cu o persoana de acelasi sex i-ati spune sa caute o secta care accepta astfel de casatorii, ca daca trec la respectiva secta e ok din punct de vedere moral?

13 Mar 2008, 21:46
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Nu este in puterea noastra sa judecam pe altii, ci numai Domnul cunoaste inima omului, insa Catrina, faptul ca tatal tau este un om si un tata minunat si este divortat si recasatorit nu poate schimba Cuvantul Domnului.

Ce pot sa spun de tatal meu este ca sunt absolut convinsa ca prima lui casatorie e nula, n/am neaparat probe, iar cand am auzit am avut un mare soc. Sunt iar sigura ca rodul unirii lor, toata viata de pana acum, copiii si altele demostreaza ca mama este adevarata lui sotie. Ma intreb de ce s/a pripit atunci.
Daca ati citit indemnul meu insa, poate ati observat ca ii recomand Andreei o stare de infranare, care nu e exclusiv confesionala si nici macar exclusiv religioasa. Se obisnuieste o stare de meditatie si asceza inaintea unor hotarari importante in general. Ma gandesc ca Andreea are o varsta apropiata de a mea, nu e imposibil nici pentru forta pasiunii unor tineri sa te infranezi, sa gandesti intelept. Nu e cazul sa ne pierdem capul pe drum. E mai bine sa previi decat sa vindeci (sau sa ispasesti). Si mai cred ca lucrurile se vor rezolva exact cum trebuie la timpul potrivit, nu e nevoie de fortari.
Daca ar fi sa continui indemnul as zice mergeti la biserica, practicati, mergeti la spovada, traiti curat, iubiti, zambiti, nu disperati, nu va incorsetati in acel "trebuie", fiti liberi pentru a alege adevarata cale.

14 Mar 2008, 00:34
Profil YIM
Membru Senior

1. Au luptat sa-si pastreze credinta, dovada sunt sutele de memorii adresate autoritatilor comuniste pentru legalizarea BGC in conditiile dictate de ei. Deci pentru episcopii martiri a fi greco-catolic sau ortodox nu e totuna. Memoriile adresate de PS Alexandru Todea autoritatilor comuniste pentru legalizarea BGC au fost tiparite la Editura Dacia din Cluj, Luptele mele. Un strigat in pustiu vreme de un patrar de veac - Cardinal Alexandru Todea. Ti le recomand.

Nici pentru mine a fi ortodox sau greco-catolic nu e totuna. Multumesc de recomandare, se adauga la lista. Am incercat sa citesc in aceste 2 saptamani "Lanturi si teroare" de Ep. Ploscaru. Mi s/a parut tulburatoare.

andrees scrie:
2. Fata s-a declarat credincioasa catolica si doreste sa se casatoreasca in BC, daca vroia sfatul sa se casatoreasca in BO scria pe un forum ortodox. Nu cred ca este firesc ca un catolic sa indemne un alt catolic sa renunte la uniunea cu Roma pentru o pasiune poate trecatoare, nici nu stie de cand se cunosc, cat timp au petrecut impreuna, se cunosc indeajuns. Totusi familia se bazeaza pe respectul reciproc dintre soti, iar un barbat casatorit ramane un barbat casatorit. Din pacate multe persoane au scris pe forum care sunt dispuse sa renunte la credinta lor, este un lucru grav, din pacate nu avem o indentitate catolica.

Depinde cat conteaza acest statut de crestin catolic pentru ea. Daca e f important si crede cu discernamant ca aceasta este Biserica adevarata, nu stiu de ce doreste sa/si increstineze copiii ortodox, cel mai porbabil e deja vorba de presiuni sociale sau familiale. O casatorie exprima unirea a 2 persoane sub ocrotirea Domunului, nu mai e vorba de parinti, de ce crede x sau y, de moda vremii. Implica o mare responsabilitate, pe care viitorul sot nu a reusit s/o stapaneasca atunci, deci e un motiv in plus de gandire aprofundata asupra problemei din partea ei si ar trebui sa aduca dovezi in plus care sa confirme seriozitatea lui si masura in care poate fi responsabil.

andrees scrie:
Dupa ce am citit pe site-uri sau mai multe marturii ale "marilor duhovnici ai ortodoxiei", nu cred ca ne putem numi Biserici Surori. :(

Aceasta este o ispita de care vreau sa ma tin deoparte. Nu doresc sa am idei preconcepute despre ortodocsi. Cei din Romania poate sufera inca in urma indoctrinarii cu diverse idei necrestinesti in locul unde n/ar trebui sa vorbeasca decat Dumnezeu. Din pacate la noi nu prea exista identitate religioasa dupa acesti ani, nu numai catolica, mie mi se pare ca ortodocsii romani sunt in medie mai bezmetici in credinta decat catolicii.

14 Mar 2008, 01:03
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Sunt incantat sa constat (si nu e prima data!) ca tinara Catrina se dovedeste foarte inteleapta si credincioasa.

Dar sunt mahnit sa vad ca altii, mult mai maturi si experimentati, sunt mult mai putin intelepti si mai ales ... cu mai putina credinta (dreapta!), cel putin in declaratiile postate aici.

14 Mar 2008, 03:08
Profil WWW
Membru Junior

"Eu iti zic: Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea, si portile iadului nu o vor birui. Tie îti voi da cheile împaratiei cerurilor si orice vei lega pe pamânt va fi legat si în ceruri si orice vei dezlega pe pamânt va fi dezlegat si în ceruri!".

nu sint prea grozava la sfaturi si poate comentariile mele par deplasate. vad ca parerile sint asa de diferite in privinta casatoriei dupa divort. nu stiu daca are vreo importanta pentru noi catolicii, ce se intimpla in alte religii. daca ne consideram catolici respectam invataturile din religia noastra. eu am invatat la orele de religie ca sacramentele se primesc o singura data in viata. casatoria este un sacrament si odata primit il ai si atit. pe cine incercam sa amagim cind spunem ca in alte biserici casatoria poate fi "practicata" de mai multe ori?

va dau un exemplu simplu, din viata mea: in tinerete cind mergeam in oras cu prietenii mama imi spunea sa fiu acasa la 9 cel mai tirziu. eu gaseam scuze ca pe cutare sau cutare din prietenele mele le lasa pina la 10. iar mama imi spunea, da, dar ele nu sint in casa noastra.

la fel si cu bisericile, sint tot felul de reguli peste tot. depinde unde apartinem. regulile nu le creem noi si nici preotii. ne-au fost trimise de Dumnezeu. Nu le putem schimba, dar el ne-a lasat vointa libera sa alegem.

cam atit am de spus. ma scuzati daca sint cam confuza sau stricta sau cu ochelari de cal.

va doresc la toti o zi buna si Doamne ajuta!

14 Mar 2008, 05:53
Membru Senior

Dar sunt mahnit sa vad ca altii, mult mai maturi si experimentati, sunt mult mai putin intelepti si mai ales ... cu mai putina credinta (dreapta!), cel putin in declaratiile postate aici.

Vi se pare firesc ca cineva sa-i recomande unei persoane sa paraseasca comuniunea cu Roma doar pentru o relatie de iubire? Ar fi bine sa avem mai multe pareri, poate eu gresec si credinta in BC nu este atat de importanta. La fel de bine se poate ruga, casatorii, boteza copiii, in alta parte.

14 Mar 2008, 10:44
Membru Senior

N/am indemnat pe nimeni sa paraseasca comuniunea cu Roma. Botezul este in primul rand crestin, casatoria la fel. Eu insumi am fost botezata de un preot ortodox, pe vremea aceea se putea mai putin un botez greco-catolic si asta nu consider ca ma face mai putin greco/catolica. Ar fi frumos ca Andreea sa se casatoreasca intr/o biserica catolica si chiar cu un barbat nedivortat, dar nu ar fi frumos ca aceasta sa fie un act silit, al presiunilor externe sau chiar al barbatului de langa ea. Trebuie sa fim liberi sa alegem. Si cum am citit intr/o carte, trebuie sa fim liberi sa alegem pentru, pentru a ne crea o familie frumoasa, curata, pentru a ne cinsti sotul/sotia, pentru a ne iubi si mai ales pentru a ne indeplini cu bucurie si rabdare misiunea pe acest pamant.
Mie mi s/a parut destul de ciudat ca ati sarit f indarjiti asupra MarieiB, care a inteles comuniunea cu Roma si ne bucuram ca o avem in aceasta parte, a Bisericii Catolice. In aceeasi masura ne bucuram ca exista si Cristina si nu am spune despre ea ca este neavenita fiindca este ortodoxa.
D/nul Ioan, va multumesc pentru parerea buna, sunt magulita.

14 Mar 2008, 11:56
Profil YIM
Membru Senior

k3na nu te-a acuzat nimeni de nimic si apoi andreea in mod sigur va face cum o va sfatui familia, cum se vor intelege ei doi, nu cum o vom sfatui noi pe ea. Mi se pare firesc ca noi fiind catolici sa spunem doar punctul de vedere al BC si nu al BO.

14 Mar 2008, 12:29
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Vi se pare firesc ca cineva sa-i recomande unei persoane sa paraseasca comuniunea cu Roma doar pentru o relatie de iubire?

Nu, nu mi se pare firesc si nici corect.

Opinia d-voastra este corecta, dar a Catrinei mi se pare mai... inteleapta si crestina.

14 Mar 2008, 14:05
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Opinia d-voastra este corecta, dar a Catrinei mi se pare mai... inteleapta si crestina.

Cu asemenea delimitare ajungem la "iubirismul" de care vorbea Fortunatus.De ce sa ne cramponam de morala (pentru unii restrictiva a Bisericii) cand Dumnezeu oricum ne iubeste...
"Cine poate pune piedici "libertatii" de a iubi?"

14 Mar 2008, 18:39
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul