Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Despre folosirea prezervativelor 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Re: Despre folosirea prezervativelor
Non sum dignus scrie:
Da, dacă s-ar îmbolnăvi şi ar muri aş fi nu numai împăcat, ci mândru că am o asemenea fiică. Aş avea certitudinea absolută că asemenea lucruri sunt bineplăcute Domnului, spre mai marea glorie a Sa. Nici nu aş considera necesar să mă mai rog pentru ea, ci aş vrea ca ea să se roage pentru mine şi să împartă cu mine, cel tare în teorie dar slab în practică, faptele ei suprameritorii.

In cazul concret pe care l-ati descris, sotia nu s-a imbolnavit, dupa multi ani de sex neprotejat. O varianta ar fi ca Dumnezeu o cruta pentru ca ceea ce face (ea) Ii este bineplacut. Cealalta varianta ar fi ca o cruta, dandu-i (inca) sansa sotului sa inteleaga ca greseste.

Cum faceti sa stiti ce anume vrea Domnul? Ioan (de exemplu) pare sa stie pentru ca aplica o super-regula: Asculta! - cu certitudinea ca Papa si Biserica stiu. Dar cand ne permitem sa criticam pe Cardinalul X (alt exemplu) pentru ceva ce a zis/facut, inseamna - implicit - ca nu avem certitudinea lui Ioan, altfel spus, Cardinalul X nu pare sa stie si asteptam ca cineva, la Vatican, sa-l "cuminteasca". Daca n-o face nimeni, am fi tentati sa credem ca nici ei nu stiu?!...

Eu, cu mintea mea, ma gandesc ca numai ingerii stiu din capul locului, tot ceea ce le e dat sa stie; neavand "timp" sa afle ceva nou, alegerea lor ramane definitiva. Eu cred ca noua ni s-a dat timpul, nu certitudinea.

02 Dec 2010, 04:08
Membru Senior

Locaţie: Tinuturile Loarei, Franta
Rocinante scrie:
Cealalta varianta ar fi ca o cruta, dandu-i (inca) sansa sotului sa inteleaga ca greseste.

Nu realizez în ce constă greşeala soţului. Se prea poate să fi greşit în trecut, nu cunosc exact circumstanţele în care a contractat nenorocita boală. Dar acum, în ce constă greşeala pe care ar trebui să o înţeleagă ?

Citat:
(...)o super-regula: Asculta! - cu certitudinea ca Papa si Biserica [b]stiu (...)

Eu, cu mintea mea, ma gandesc ca numai ingerii stiu din capul locului, tot ceea ce le e dat sa stie; neavand "timp" sa afle ceva nou, alegerea lor ramane definitiva. Eu cred ca noua ni s-a dat timpul, nu certitudinea.

Deci, nu numai îngerii ştiu (ceea ce li s-a dat să ştie), ci şi noi ştim, cu absoluta certitudine pe care numai credinţa o oferă. De unde ştim ? De la Cristos şi de la Biserică. Numai că, vă rog să observaţi, Biserica nu se exprimă nici prin interviuri jurnalistice, nici prin periodice catolico-demimondene. Ci prin acte ale autorităţii ecleziale, prin care cei care au misiunea de a conduce Biserica îşi exercită această misiune. Chiar autorul articolului dezbătut, Martin Ronheimer, afirmă (în prima parte a articolului) că Biserica nu s-a pronunţat în materia "prezervativele şi HIV". Dv pe ce bază credeţi că s-a pronunţat ? Puteţi produce actul magisterial care ar dovedi un asemenea lucru ? Dacă nu puteţi, atunci în ce bază îndrăzniţi să sugeraţi că nu aş asculta ? Desigur, este oricând timp să faceţi un efort spiritual de smerenie şi să observaţi că asemenea pronunţare, de fapt, nu există şi că, prin urmare, sugestia dv este o judecată temerară.

02 Dec 2010, 10:32
Membru Senior

Non sum dignus scrie:
Nu realizez în ce constă greşeala soţului. Se prea poate să fi greşit în trecut, nu cunosc exact circumstanţele în care a contractat nenorocita boală. Dar acum, în ce constă greşeala pe care ar trebui să o înţeleagă ?

Daca as fi intr-o situatie similara as avea de ales intre mai multe rele: a) abstinenta, b) prezervativul sau c) riscul (mare) de a-mi infecta sotia si eventualii copii cu HIV.
Care dintre aceste rele e mai putin rau? Cum spuneam, nu stiu cu certitudine. Dar, din cate ma cunosc nu cred ca m-as ascunde de responsabilitate invocand lipsa unei hotarari ecleziale pe tema in speta. In nici un caz n-as pasa povara alegerii pe umerii sotiei - "aproapele" pe care il iubesc.

Citat:
Deci, nu numai îngerii ştiu (ceea ce li s-a dat să ştie), ci şi noi ştim, cu absoluta certitudine pe care numai credinţa o oferă. De unde ştim ? De la Cristos şi de la Biserică.

Abraham n-a stiut de la inceput. Nici tanarul Saul, pe drumul Danascului, desi era campion la "proba" de credinta. Nici Nicodim, desi s-a intalnit cu Isus.
Daca as sti ca stiu si orice alt fel de de-venire imi este imposibila, ar cam fi timpul sa ma duc. Nu?

Citat:
Numai că, vă rog să observaţi, Biserica nu se exprimă nici prin interviuri jurnalistice, nici prin periodice catolico-demimondene. Ci prin acte ale autorităţii ecleziale, prin care cei care au misiunea de a conduce Biserica îşi exercită această misiune. Chiar autorul articolului dezbătut, Martin Ronheimer, afirmă (în prima parte a articolului) că Biserica nu s-a pronunţat în materia "prezervativele şi HIV". Dv pe ce bază credeţi că s-a pronunţat ? Puteţi produce actul magisterial care ar dovedi un asemenea lucru ? Dacă nu puteţi, atunci în ce bază îndrăzniţi să sugeraţi că nu aş asculta ? Desigur, este oricând timp să faceţi un efort spiritual de smerenie şi să observaţi că asemenea pronunţare, de fapt, nu există şi că, prin urmare, sugestia dv este o judecată temerară.

Nu am avut intentia sa sugerez ca dumneavoastra nu ati asculta. Daca persoana I-plural v-a parut ofensiva imi cer sincer scuze.

Revenind la tema "prezervative si HIV", nu stiu sa existe nici o pronuntare definitiva a autoritatii ecleziale. Stiu doar (din relatari) opinia unor episcopi, ca si parerile contrare ale altora. Am citit (traducerea in Engleza) Humanae Vitae, ca si declaratia de la Winnipeg a Episcopilor Canadieni (autoritarea locala, in cazul meu). Nu astept cu nerabdare nici o alta pronuntare a Bisericii in materie de "prezervative", cu sau fara lagatura cu HIV. Oricare ar fi, nu ar inlocui privilegiul si povara liberului arbitru ce mi s-a dat.

02 Dec 2010, 14:43
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14