Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Calculatorul-principalul mijloc de divertisment pentru copii 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Calculatorul-principalul mijloc de divertisment pentru copii
Domnule Gigi Becali din mai multe mesaje ale dvs. reiese cu claritate ca: fie pescuiti, fie vanati, pentru ca prea aveti tolba plina de povestiri vanatoresti.

25 Apr 2009, 17:28
Membru Senior

.

Ultima oară modificat de Gigi Becali pe 11 Mai 2009, 01:14, modificat 1 dată în total.

27 Apr 2009, 15:26
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Eu cred ca exista efecte nefaste importante in a utiliza calculatorul pentru educatie si divertisment la copii (sau chiar adulti):
- dezvoltarea fizica, in special afecteaza vederii, incurajeaza sedentarismul
- copiii devein tot mai putin sociabili
- riscul de a avea acces la materiale slabe, gresite etc
Normal, ca un user activ de computer, nu recomand eliminarea ci folosirea lor temperata.
Ar trebui in acelasi timp incurajate valori fata de care un computer nu poate face nimic (sau ca sa nu dau axiome ... poate face putin pentru) - rabdarea, creativitatea, conversatia.

omnis terra veneratur

27 Apr 2009, 19:09
Profil YIM
Membru Senior

sdcristian scrie:
Eu cred ca exista efecte nefaste importante in a utiliza calculatorul pentru educatie si divertisment la copii (sau chiar adulti):
- dezvoltarea fizica, in special afecteaza vederii, incurajeaza sedentarismul
- copiii devein tot mai putin sociabili
- riscul de a avea acces la materiale slabe, gresite etc
Normal, ca un user activ de computer, nu recomand eliminarea ci folosirea lor temperata.
Ar trebui in acelasi timp incurajate valori fata de care un computer nu poate face nimic (sau ca sa nu dau axiome ... poate face putin pentru) - rabdarea, creativitatea, conversatia.
corect

dar sa ne amintim ca in trecutul oarecum indepartat (anii '80), la fel se spunea despre televizor

"efecte nefaste importante" pot exista si la calculator, si la televizor, dar si in spatiul de joaca pentru copii, si in lectura cartilor pe suport clasic...

28 Apr 2009, 07:50
Membru Senior

Din proprie experienta pot sa spun care sunt efectele excesului de calculator (messenger, jocuri etc.) asupra mintilor odihnite ale studentilor:
- au probleme de concentrare
- nu mai citesc nimic
- nu mai sunt in stare sa redacteze un text in care sa exprime niste idei, presupunand ca le au
- ortografia limbii romane (de alea straine nu are rost sa vorbim) tinde sa devina istorie

Sigur, nu se poate chiar generaliza, dar fenomenul este totusi tot mai vizibil. Uneori, cand citesc lucrari scrise, am senzatia ca s-ar descurca mult mai bine (unii) daca in loc de cuvinte ar putea folosi emoticoane.

28 Apr 2009, 09:59
Membru Senior

claracomsa scrie:
Uneori, cand citesc lucrari scrise, am senzatia ca s-ar descurca mult mai bine (unii) daca in loc de cuvinte ar putea folosi emoticoane.

Excelent!

28 Apr 2009, 18:15
Membru Senior

MariaB scrie:
dar sa ne amintim ca in trecutul oarecum indepartat (anii '80), la fel se spunea despre televizor
"efecte nefaste importante" pot exista si la calculator, si la televizor, dar si in spatiul de joaca pentru copii, si in lectura cartilor pe suport clasic...

Cand am scris mesajul m-am gandit si la televizor. Nu ma gandesc ca solutia ar fi eliminarea lor. Cei lipsiti de aceste aparate au un real dezavantaj fata de ceilalti. Dar e necesara partajarea timpului intre real si artificial. Sa nu eliminam nimic, nici natura, nici televizorul, nici spectacolele, nici jocurile pe calculator - greu de gasit echilibrul.

omnis terra veneratur

28 Apr 2009, 18:31
Profil YIM
Membru Senior

Cristos a înviat!
sdcristian scrie:
MariaB scrie:

Cand am scris mesajul m-am gandit si la televizor. Nu ma gandesc ca solutia ar fi eliminarea lor. Cei lipsiti de aceste aparate au un real dezavantaj fata de ceilalti. Dar e necesara partajarea timpului intre real si artificial. Sa nu eliminam nimic, nici natura, nici televizorul, nici spectacolele, nici jocurile pe calculator - greu de gasit echilibrul.
Este perfect echilibrat un om eliberat de patimi, de dorinţe, de plăceri, astfel că o admir pe sora mea care de mulţi ani nu are televizor şi refuză să-şi ia.
Faţă de "trecutul oarecum îndepărtat (anii '80)" televizorul şi-a depăşit cu brio "planul" de decădere sufletească; la fel şi calculatorul.
Spectacole? Manele? De plajă(estivale)? Big brother? Care... spectacole?

28 Apr 2009, 20:08
Membru Senior

Nicu scrie:
Spectacole? Manele? De plajă(estivale)? Big brother? Care... spectacole?
Sincer, primul lucru la care m-am gandit a fost teatrul.

omnis terra veneratur

28 Apr 2009, 21:29
Profil YIM
Membru Senior

Un articol interesant din BusinessWeek despre o carte cred foarte interesanta Nicholas Carr - The Shallows: What the Internet is Doing to Our Brains.
http://www.businessweek.com/magazine/content/10_24/b4182000596077.htm
Pe mine m-a pus pe ganduri deoarece consider din proprie experienta ca are dreptate. Mi-ar place sa citesc si cartea.

09 Noi 2010, 12:14
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul