Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Calculatorul-principalul mijloc de divertisment pentru copii 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Cluj
Mesaj Calculatorul-principalul mijloc de divertisment pentru copii
http://www.adevarul.ro/index.php?sectio ... wsletter=1

Elevii consideră calculatorul principalul mijloc de divertisment, arată un studiu intitulat „Vacanţa mare, vacanţa mea preferată", realizat în luna august 2007 de Intuitext, divizia de software educaţional a Grupului Softwin.

Întrebaţi despre activitatea din timpul vacanţei, 13% din elevii din ciclul gimnazial au apreciat tabăra la munte, 14% au considerat tabăra la mare cea mai importantă, 17% au declarat că s-au distrat făcând sport, 21% au spus că activitatea favorită din timpul vacanţei de vară a fost cititul, în timp ce 22% au menţionat că s-au distrat jucându-se pe calculator.

Cei mai mulţi, aproximativ 30%, au declarat că au citit în vacanţă „Harry Potter", 20% au răspuns că au citit „Baltagul" de Mihail Sadoveanu, urmat îndeaproape de Mark Twain, „Tom Sawyer", cu circa 19% din opţiunile copiilor. Printre cărţile favorite s-au mai numărat „Cireşarii", a lui Constantin Chiriţă, şi „La Medeleni", de Ionel Teodoreanu.

Potrivit studiului, Mihai Eminescu rămâne autorul român favorit al elevilor, cu aproape 36% din opţiuni, urmat de Ion Creangă, cu 23%, I.L. Caragiale, cu 13%, şi Mihail Sadoveanu, cu 9%. Personajul istoric favorit al copiilor este Ştefan cel Mare, cu 48% din răspunsuri, urmat la mare distanţă de Mihai Viteazul, cu 18%, şi Napoleon, cu 12%.Studiul a fost realizat în august 2007, pe un eşantion de 500 de elevi din ciclul gimnazial. (Rompres)

13 Sep 2007, 09:24
Profil YIM WWW
Membru Senior

Mesaj Linux pentru copii
radukn scrie:
http://www.adevarul.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=325482&newsletter=1

Elevii consideră calculatorul principalul mijloc de divertisment, arată un studiu intitulat „Vacanţa mare, vacanţa mea preferată", realizat în luna august 2007 de Intuitext, divizia de software educaţional a Grupului Softwin.

Un prieten al meu, medic internist expert in computere, a inceput sa-l familiarizeze pa baiatul sau cu linux cu circa un an in urma la 4 ani. Baiatul inca nu a invatat bine sa scrie insa este familiar cu linia de comanda.

O metoda buna de a distruge Microsoft si sclavia Windows-ului, e da-i familiarizam pe copii de la 4-5 ani cu linux. Daca avem noroc, vom face ca in 10 ani Microsoft sa dea faliment si Windows sa dispara.

24 Noi 2007, 10:24
Membru Senior

Mesaj Linux laptop fentru copii de Craciun
Asus a introdus un linux laptop special pentru copii, cu jocuri, etc, care in acelasi timp e foarte ieftin:

http://www.smartnews.ro/Hardware/9980.html

http://alextorex.wordpress.com/2007/11/ ... n-romania/

24 Noi 2007, 10:28
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
E doar o impresie, ori aveţi ceva personal cu Windows şi cu tot ce ţine de MS ? Mi-ar părea rău, nenea Bill este o confirmare vie a faptului că visul american este încă posibil.
Dacă însă vă deranjează faptul că Windows a ajuns să practice un cvasi-monopol, atunci înţeleg. Din aceleaşi motive sunt rapidist şi am un cui împotriva echipelor Steaua şi, mai ales, Dinamo. Ce ziceţi de o paralelă între Dinamo şi Microsoft ?

http://www.catehism.ro

24 Noi 2007, 10:36
Profil WWW
Membru Senior

Mesaj American Dream, Bill Gates, Windows ,USW
Fortunatus scrie:
E doar o impresie, ori aveţi ceva personal cu Windows şi cu tot ce ţine de MS ? Mi-ar părea rău, nenea Bill este o confirmare vie a faptului că visul american este încă posibil.
Dacă însă vă deranjează faptul că Windows a ajuns să practice un cvasi-monopol, atunci înţeleg.

Nu prea are legatura cu forumul, totusi raspund

1) Desi a facut un progeres fantastic, Windows este foarte limitat tehnologic, Linux, diferite Unix-uri sunt mult mai bune tehnologic, desi mai greu de invatat. Pe de alta parte Windows nu e sistemul cel mai usor de folosit, pentru amatori MacOS sau chiar raposatul BeOS sunt mult simple decat Windows. Unele distributii de linux proiectate direct pentru amatori sunt si ele foarte usor de folosit.
2) Desi nu e exceptional in nici un fel (exista alegeri mai bune atat pentru profesionisti cat si pentru amatori) Windows a ajuns sa fie fie dominant prin TERTIPURI NEGUSTORESTI SI INSELACIUNE. Practica in afaceri a Microsoft-ului include tot felul de actiuni chestionabile din punct de vedere etic, amenintari, hostile takeovers, buyout, bullying.
3) O Medoda tpica prin care Microsoft distruge competitia este 'Embrace and Extinct". Adopta un standard deschis care poate fi folosit de toata lumea, pe care chipurile il imbunatatesc, adaugand modificari proprietare facandu-l in cele din urma compatibil doar cu Windows. Incearca sa faca tot timpul treaba asta, insa nu totdeauna au succes. De exemplu, TCP/IP e un networking protocol din UNIX pe baza caruia functioneaza internetul. Fara succes in anii 70-80 au incercat sa-l inlocuiasaca prin NetBeui. Au incercat sa distruga Java chipurile imbunatatind-o, etc.
4) Darea de mita e o actiune standard pentru Microsoft, in special in lumea a treia. Tot mereu auzim in news despre chestia asta, ultima data acum vreo doua saptamani in Nigeria.
5) Guvernul USA si dupa aceea EU au dat in judecata Microsoft pentru practici monopoliste necinstite (e drept cu rezultate nu prea grozave). In USA procesul mergea binisor, insa cand administratia a trecut de la Democrati la Republicanii in 2000 totul s-a topit in ceata ( cred ca va dati seama de ce). Asteptam cu speranta ca Democratii da revina la putere. In EU povestea nu s-a terminat inca.
6) Nu-i de mirare ca lumea numeste pe Microsoft 'Evilsoft" sau 'Micro$soft'.

24 Noi 2007, 21:43
Membru Senior

Mesaj Emigrarea, Visul American si Bill Gates
Fortunatus scrie:
nenea Bill este o confirmare vie a faptului că visul american este încă posibil.

Daca visul american inseamna a te imbogati la fel ca Bill Gates, prin tertipuri negustoresti si inselaciune, nu e(ra) necesar sa se emigreze in USA, Romania anilor 90 era tara ideala pt asa ceva. Majoritatea imbogatitilor din Romania anilor 90 au aplicat metodele lui Bill Gates.

Poate eu sunt un exemplu atipic, de fapt nu consider ca am emigrat vreodata. In 1990 am avut cateva granturi si stipendii (Humboldt, Nato, ARDV, etc) si am plecat sa fac 4-5 ani cercetari stiintifice in occident. Pe nesimtite cei cativa ani au devenit 17, fara sa am o idee clara cand se vor termina, m-am impotmolit in USA. Nu am urmarit visul american, sunt sarac, nu am incercat sa ma imbogatesc, ci sa fac stiinta.

24 Noi 2007, 22:17
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Emigrarea, Visul American si Bill Gates
marcelulul scrie:
Nu am urmarit visul american, sunt sarac, nu am incercat sa ma imbogatesc, ci sa fac stiinta.

Aş fi tare curios ce înseamnă să fii sărac pe acolo...

25 Noi 2007, 00:21
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Mesaj Re: Linux pentru copii
marcelulul scrie:
O metoda buna de a distruge Microsoft si sclavia Windows-ului, e da-i familiarizam pe copii de la 4-5 ani cu linux. Daca avem noroc, vom face ca in 10 ani Microsoft sa dea faliment si Windows sa dispara.

mie mi se pare ca exista lucruri mai importante de facut la 4-5 ani decat sa ne familiarizam cu linuxul. sincer. computerul, sistemele de operare sunt doar niste unelte, sunt exact ca o sapa, ca un topor, ca un ac de cusut. la 4 ani nu stie nimeni sa le foloseasca cu responsabilitate. cred ca la varsta asta copiii ar trebui sa se bucure de alte lucruri, mai putin de calculator.
eu inteleg din postarea dvs. ca urati windows/ul, iar copii reprezinta un mijloc care poate fi folosit eficient pentru a/l distruge.

25 Noi 2007, 15:23
Profil YIM
Membru Senior

Mesaj Metoda Iezuita, copii, linux si computere
k3na scrie:
computerul, sistemele de operare sunt doar niste unelte, sunt exact ca o sapa, ca un topor, ca un ac de cusut. la 4 ani nu stie nimeni sa le foloseasca cu responsabilitate. cred ca la varsta asta copiii ar trebui sa se bucure de alte lucruri, mai putin de calculator.
eu inteleg din postarea dvs. ca urati windows/ul, iar copii reprezinta un mijloc care poate fi folosit eficient pentru a/l distruge.

1) Sigur, computerul este un fel de stilou mai sofisticat, simplu de folosit pentru operatii elementare. Multe din persoanele din clasa mea de varsta (50+) se fac de ras refuzand sa le foloseasca, numeni nu le cere sa invete assembler sau sa rezolve ecuatiile sistemului solar, ci sa le foloseaeca asa cum le folosete un copil care nici macar nu stie sa scrie bine. E ridicol ca pusti de 10 ani sa fie solicitati ca 'experti in computere' (lucru care se intampla peste tot).

2) Din nefericire 'The Genie is out of the bottle', in zilele noastre toata lumea are unul sau mai multe computere acasa, si prescolarii le vor folosi fie ca noua ne place sau nu. Nu vad nimic rau in asta, multi copii invata sa innoate inainte ca sa stie sa umble bine.

3) Daca prescolarii tot folosesc computere, de ce sa nu faca o alegere mai buna decat Windows? La varsta lor ei invata usor absolut orice, linie de comanda sau interfata grafica.

4) Este metoda Iezuita, anume ei se preocupa ca propage catolicismul prin educatie, se ocupa in special de tineri, generatiile viitoare sunt mai importante decat batranii. De ce sa nu aplicam aceeasi metoda si la computere?

25 Noi 2007, 17:53
Membru Senior

Mesaj Sarac in USA
Luciantodoran scrie:
Aş fi tare curios ce înseamnă să fii sărac pe acolo...

No comment.

25 Noi 2007, 17:58
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul