Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Despre relatiile sexuale din timpul sarcinii 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Despre...
Lăudat fie Iisus şi Maria!

1-Am citit în S.N.Lazarev că înainte de concepere, pe baza trăsăturilor părinteşti(şi nu numai) se configurează, iar în primele trei luni din sarcină se stabilesc, caracterul, personalitea şi a destinul viitorului copil, autorul dând de asemenea mai mult directive decât sfaturi de cumpătare. În mod cu totul special primele trei luni de sarcină sunt extrem de importante şi de aici analogia cu faptul că

2-Sf. Maria, imediat după zămislire, a stat trei luni la Elisabeta.

Ar fi bine să acceptăm că Dumnezeu este atotputernic şi, prin urmare, să înţelegem că:

a)-lichidul seminal, "livrat" prin contactul sexual, este destinat (de acelaşi Atotputernic Dumnezeu) la (pro)crearea de supuşi ai Împărăţiei Sale; nu contactul sexual este pentru creaţie, ci lichidul. Pentru un credincios, sterilitatea este un blestem, pentru altul este binecuvântare, doar impotenţa(incapacitatea erecţiei) este blestem.
b)-cercetările medicinii moderne sunt foarte "direcţionate" spre trup numai, spre lut, care se pare că nu reprezintă mai mult 15% din ceea ce este un om.
c)-omul încă nu cunoaşte toate ştiinţele naturii înconjurătoare si, deci, pentru că nu poate explica ştiinţific lucruri care se petrec în faţa lui, refuză să creadă explicaţia cunoscută prin credinţă sau revelaţie; la aceasta, are o contribuţie serioasă şi secularizarea veacului acestuia, pe care medicina tradiţională nu a cunocut-o.
d)-credeţi că întâmplător a rămas Sf Maria pururea fecioară? Nu credeţi că veşnica sa neprihănire era absolut necesară misiunii lui Cristos şi că ea a ştiut asta? Cum era percepută azi Biserica lui Cristos dacă mama Lui era contabilă, sau dacă El mai avea fraţi?Ar mai fi fost Iisus... Cristosul promis dacă Maica Domnului meu avea şi alte preocupări? Ar mai fi refuzat El pe diavol, sau ar fi stăpânit lumea? Că, deh(!), maică-Sa contabilă, fraţii... mulţi, iar datina evreiască...

Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!

P.S.Sper că se poate înţelege că apreciez pozitiv postarea lui Angevidy, iar pe păr. Arsenie Boca şi mai mult.

11 Noi 2007, 07:41
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Despre...
Nicu scrie:
a)-lichidul seminal, "livrat" prin contactul sexual, este destinat (de acelaşi Atotputernic Dumnezeu) la (pro)crearea de supuşi ai Împărăţiei Sale; nu contactul sexual este pentru creaţie, ci lichidul.

:shock: :lol: Wow!!! Cum vine asta??? O astfel de separatie nu am mai auzit pana acum! De fapt, daca stam sa ne gandim bine, nu lichidul ci doar spermatozoidul!
Daca contactul sexual nu este pentru creatie, atunci pentru ce este??? De ce ni l-a lasat Dumnezeu

Nicu scrie:
Pentru un credincios, sterilitatea este un blestem, pentru altul este binecuvântare, doar impotenţa(incapacitatea erecţiei) este blestem.

De ce sterilitatea este pentru un credincios blestem si pentru altul binecuvantare? Cum poate primi un blestem un credincios? De ce impotenta este blestem? De la o varsta mai inaintata incolo toti barbatii inseamna ca sunt blestemati?

Nicu scrie:
b)-cercetările medicinii moderne sunt foarte "direcţionate" spre trup numai, spre lut, care se pare că nu reprezintă mai mult 15% din ceea ce este un om.

De unde este acest procent? Ca omul este si trup si suflet asta o stim cu totii, cum stim si ca sufletul e cel important, dar in ce procent e trup si in ce procent e suflet cine stie ...

12 Noi 2007, 01:48
Profil YIM
Membru Senior

cristina2012 scrie:
Nicu scrie:
a)-lichidul seminal, "livrat" prin contactul sexual, este destinat (de acelaşi Atotputernic Dumnezeu) la (pro)crearea de supuşi ai Împărăţiei Sale; nu contactul sexual este pentru creaţie, ci lichidul.

:shock: :lol: Wow!!! Cum vine asta??? O astfel de separatie nu am mai auzit pana acum! De fapt, daca stam sa ne gandim bine, nu lichidul ci doar spermatozoidul!
Daca contactul sexual nu este pentru creatie, atunci pentru ce este??? De ce ni l-a lasat Dumnezeu

Pentru a nu lungi mesajele cred că fac greşeala de a le prea-condensa.

Spermatozoidul nu poate trăi fără lichidul seminal care-i este mediul de viaţă.
Omul este disperat după plăcerea contactului sexual care-l orbeşte (şi "robeşte") de cele mai multe ori. Disperat şi orbit, dar şi robit, inventeză orice metode de a opri concepţia, de a o întrerupe, abandon, crimă...
Ca să vorbim doar despre căsătoriţi:
câţi dintre noii căsătoriţi iau în calcul că dacă vor să aibă doar doi copii, sau trei, ar fi de ajuns două sau trei contacte sexuale? Dar oare noi am putea înţelege că poate Dumnezeu asta ar aprecia foarte mult? Cu cât suntem mai puţin dispuşi să înţelegem şi să acceptăm asta, cu atât suntem mai plini de noi. Am înţeles (nu demult) că omul nu-şi aparţine sieşi, ci lui Dumnezeu, dar dacă are deja (măcar) un copil, deja el este al aceluia, de ex. Sf.Iosif şi Sf Maria.
Ce se urmăreşte printr-un contact sexual? Plăcerea sau urmaşul? Prima îl exclude totdeauna pe Dumnezeu. De ce a "lipit" Dumnezeu concepţia de orgasm dacă la Sf. Maria a făcut altfel?
1-Sf. Maria e un caz special pentru că avea inima plină de dumnezeire. 2-Cred că Pământul ar fi pustiu dacă omul n-ar fi implicat şi emoţional, afectiv, în administrarea rezultatelor implicării sale sentimentale. De obicei implicaţiile sentimentale nu apar după "întâlnirea de gradul trei" ci înainte, dar de cele mai multe ori le cimentează în special dacă "Capul unghiului" n-a fost uitat.
De ce spunea oare Iisus Cristos că
"Bine este pentru om să nu se atingă de femeie."
când oricine poate constata că e foarte plăcut să se atingă? Cred că a spus-o pentru a nu ne închina orgasmului şi pentru a nu dispera şi a orbi.

Ultima oară modificat de Nicu pe 12 Noi 2007, 06:10, modificat de 3 ori în total.

12 Noi 2007, 05:09
Membru Senior

Mesaj despre

cristina2012 scrie:
Nicu scrie:
Pentru un credincios, sterilitatea este un blestem, pentru altul este binecuvântare, doar impotenţa(incapacitatea erecţiei) este blestem.

De ce sterilitatea este pentru un credincios blestem si pentru altul binecuvantare? Cum poate primi un blestem un credincios? De ce impotenta este blestem? De la o varsta mai inaintata incolo toti barbatii inseamna ca sunt blestemati?

Aici am pus în plus primul "un", dar rescriu:
Pentru credincios sterilitatea este un blestem, pentru alţii(necredincioşi) este binecuvântare pentru că oferă o anticoncepţie "naturală", gratuită, dar din acelaşi punct de vedere necredincios, impotenţa este un blestem, pentru că aduce privarea de orgasm. E nelalocul ei afirmaţia că Dumnezeu îi dă oricui ceea ce-i dă si doar credinţa în El poate demonstra că nimeni nu e blestemat? Tot aşa, Iisus Cristos lepădat, vândut, biciuit, umilit, scuipat şi răstignit, n-a fost blestemat deşi avea puterea să evite acestea:
"Sau crezi că nu pot chema acum 12 legiuni de îngeri?"

P.S.Pablo Picasso nu s-a considerat blestemat nici în ultima zi a vieţii sale de 90 de ani(nu-i aşa?)! Fără argumente!

12 Noi 2007, 05:24
Membru Senior

Mesaj despre relaţii...

cristina2012 scrie:
Nicu scrie:

De unde este acest procent? Ca omul este si trup si suflet asta o stim cu totii, cum stim si ca sufletul e cel important, dar in ce procent e trup si in ce procent e suflet cine stie ...

Poate am pus prea mult 15%. O mare parte a omului îi este necunoscută lui însuşi. Cred că acest procent este destul de apropiat la persoane ca noi; noi însă, ne spunem nouă creştini, iar pentru Cristos, trupul Său a fost aşa de neînsemnat...
Am citit că aşa este şi cred.

12 Noi 2007, 05:27
Membru Senior

Nicu scrie:
cristina2012 scrie:
Nicu scrie:

Pentru a nu lungi mesajele cred că fac greşeala de a le prea-condensa.

Spermatozoidul nu poate trăi fără lichidul seminal care-i este mediul de viaţă.
Tot asa cum nu poate trai si nu poate deveni fecundant fara mucusul cervical din corpul femeii.
Nicu scrie:
Omul este disperat după plăcerea contactului sexual care-l orbeşte (şi "robeşte") de cele mai multe ori. Disperat şi orbit, dar şi robit, inventeză orice metode de a opri concepţia, de a o întrerupe, abandon, crimă...
Ca să vorbim doar despre căsătoriţi:
câţi dintre noii căsătoriţi iau în calcul că dacă vor să aibă doar doi copii, sau trei, ar fi de ajuns două sau trei contacte sexuale? Dar oare noi am putea înţelege că poate Dumnezeu asta ar aprecia foarte mult?

Cel mai mult si mai mult cred ca este de apreciat realizarea unitatii in casnicie, de obicei la inceput tindem sa fim mai mult un singur trup, pentru ca apoi, pe masura cresterii spirituale sa devenim un singur suflet. Atata timp cat in slujba cununiei se fac rugaciuni pentru buna intelegere sufleteasca si trupeasca, se spune "sa te veselesti cu barbatul tau, pentru ca asa a binevoit Dumnezeu", tind sa cred ca Dumnezeu nu ne cere atat restrictionarea la cateva contacte sexuale cu scop strict reproductiv ci realizarea bucuriei de a fi impreuna (nu ma refer la orgasm, ci la trairea unitatii si la disponibilitatea de a primi o noua viata). Fireste in dragoste suntem 3 adica mirii si impreuna cu ei Hristos capul familiei care e chemata sa devina biserica.

Nicu scrie:
Cu cât suntem mai puţin dispuşi să înţelegem şi să acceptăm asta, cu atât suntem mai plini de noi. Am înţeles (nu demult) că omul nu-şi aparţine sieşi, ci lui Dumnezeu, dar dacă are deja (măcar) un copil, deja el este al aceluia, de ex. Sf.Iosif şi Sf Maria.

In orice conditii omul apartine Lui Dumnezeu,singur sau impreuna cu sotul si cu copiii ("pe noi insine si unii pe altii si toata viata nostra Lui Hristos Dumenzeu sa o dam"). E adevarat ca daruirea totala o pot avea doar cei care sunt morti cu totul pentru lumea aceasta, dar si noi, cei casatoriti, care participam astfel la Creatia suntem ai Lui.
Iubirea dintre doi oameni, curata si binecuvantata de Dumnezeu in biserica, nu desparte de Dumnezeu, ci ne ajuta sa invatam IUBIREA, JERTIFREA, iar daruirea catre acel aproape al nostru (in acest caz copilul sau parintele bolanv, sau altii de care ne ingrijim) ne mantuieste. JERFIREA FATA DE APROAPELE (ala mic, care urla, ii curge nasul, e incapatanat, nu ne lasa sa stam in biserica la slujba, nu-si face temele, etc, etc) ESTE MANTUIREA NOASTRA.
Casatoria este o cale de a merge spre Dumnezeu, o cale pe care Biserica o binecuvanteaza printr-o TAINA. Noua ne ramane sa ne ridicam la inaltimea aceste taine, sa ne asemanam iconei iubirii dintre Hristos si Biserica sa.

Nicu scrie:
Ce se urmăreşte printr-un contact sexual? Plăcerea sau urmaşul? Prima îl exclude totdeauna pe Dumnezeu.

Depinde de situatie. Unii cauta doar placerea, altii doar uramsul. Am auzit odata afirmatia: "daca nu ar exista ei (copilasii) care sunt bucuria noastra, nu stiu daca ar fi supravietuit acest comportament uman" :roll: Asa ca fiecare urmareste ceva, dar de regula se cauta doar placerea. Exista insa si o alta cale, cand se cauta doar bucuria de a fi impreuna, de a fi atat de aproape, de a trai pentru un timp rupt de lume, doar langa cel iubit . Nu placerea este scopul, dar nu este nici exclusa. Nu copilul este tinta in acest caz, dar nu mai este nici dusmanul... Este un mijloc de realizare a unitatii intre cei doi, un mijloc care e de dorit ca la un anumit moment sa ramana in urma ca o unealta veche...

Nicu scrie:
De ce spunea oare Iisus Cristos că
"Bine este pentru om să nu se atingă de femeie."
când oricine poate constata că e foarte plăcut să se atingă?

Era un indemn catre celibat si calugarie. Nemaifiind legat de nimic din lume (asta e scopul) omul se poate avanta spre cunoasterea Lui Dumnezeu.
Nicu scrie:
Cred că a spus-o pentru a nu ne închina orgasmului şi pentru a nu dispera şi a orbi.
Asa cred si eu.

12 Noi 2007, 21:39
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
cristina2012 scrie:
Atata timp cat in slujba cununiei se fac rugaciuni pentru buna intelegere sufleteasca si trupeasca, se spune "sa te veselesti cu barbatul tau, pentru ca asa a binevoit Dumnezeu", tind sa cred ca Dumnezeu nu ne cere atat restrictionarea la cateva contacte sexuale cu scop strict reproductiv ci realizarea bucuriei de a fi impreuna (nu ma refer la orgasm, ci la trairea unitatii si la disponibilitatea de a primi o noua viata).

Sunt cu totul de acord cu aceasta idee.

Si tot in acest sens sunt si scrierile Papei IPII.

cristina2012 scrie:
Iubirea dintre doi oameni, curata si binecuvantata de Dumnezeu in biserica, nu desparte de Dumnezeu, ci ne ajuta sa invatam IUBIREA, JERTIFREA, iar daruirea catre acel aproape al nostru (in acest caz copilul sau parintele bolanv, sau altii de care ne ingrijim) ne mantuieste. JERFIREA FATA DE APROAPELE (ala mic, care urla, ii curge nasul, e incapatanat, nu ne lasa sa stam in biserica la slujba, nu-si face temele, etc, etc) ESTE MANTUIREA NOASTRA.
Casatoria este o cale de a merge spre Dumnezeu, o cale pe care Biserica o binecuvanteaza printr-o TAINA. Noua ne ramane sa ne ridicam la inaltimea aceste taine, sa ne asemanam iconei iubirii dintre Hristos si Biserica sa.

Asta este locul si rolul date de Dumnezeu familiei.

12 Noi 2007, 22:24
Profil WWW
Membru Junior

Animalele NU FAC SEX IN TIMPUL SARCINII. De exemplu pisicile sunt niste mame cum ar trebui sa fie multe dintre femelele umane, care-si arunca copii.
Este cazul sa ne incadram macar in legile naturii daca legile lui Dumnezeu
si ale bunului simt s-au uitat.

09 Mar 2008, 22:51
Profil YIM
Membru Senior

Animalele NU FAC SEX IN TIMPUL SARCINII. De exemplu pisicile sunt niste mame cum ar trebui sa fie multe dintre femelele umane, care-si arunca copii.
Este cazul sa ne incadram macar in legile naturii daca legile lui Dumnezeu
si ale bunului simt s-au uitat.

in general (se poate sa fie si exceptii), animalele au chef de sex doar cand intra in calduri
si nu mai au pe urma
chiar daca sunt, chiar daca nu sunt insarcinate
in plus, fac sex in toata perioada in care sunt in calduri, chiar daca sunt, chiar daca nu sunt insarcinate
asa se face ca unii pisoi "gemeni" provin evident de la motani diferiti - asa a fost in cazul pisicii noastre primavara trecuta (a "primit" doi motani pe care i-am identificat...)

revenind la oameni, cum propuneti?
ar trebui ca dupa o partida de sex sa asteptam vreo doua luni ca sa fie femeia sigura ca nu este insarcinata...
adica femeia sa faca sex cam de cinci ori pe an
insa intrebarea mea este ce face barbatul in restul timpului?!?

trebuie totusi sa tinem cont ca legile naturii sunt altele pentru om decat pentru animale, in general

10 Mar 2008, 10:23
Membru Junior

Mesaj Re: Despre relatiile sexuale din timpul sarcinii
Pt. Doamna Maria B

Este normal si firesc ca femeia dupa ce este vizibil insarcinata sau chiar mai devreme (dupa ce testele ies pozitive iar ecograful arata ca e sarcina) sa se preocupe exclusiv de noua viata. De asemenea dupa nastere este asa zisa frigiditate postpartum care dureaza pana la ovulatie (in mod normal 6-7 luni. Sexul fortat impotriva instictului sexual al femeii (ca in perioada sus numita femela umana nu prea mai are chef) nu este o placere pentru nici un partener. Astea asa ar trebui sa decurga in mod normal. Totusi o educatie proasta sexuala induce o sexualitate contra naturii si placerii si la un moment dat totul se intoarce impotriva, totul devine automat si monoton si in final se soldeaza cu esecul total al cuplului. Este stiut ca dupa un numar de ani (relativ scurt) in secolul asta relatia dintre cupluri se raceste f.mult. Iata cum se soldeaza incalcarea legilor lui Dumnezeu si ale naturii. Viata de cuplu nu este numai sex mai este si dragoste.

11 Mar 2009, 01:35
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul