Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
In convietuire nu este bun Nici abuzul, nici refuzul! 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: In convietuire nu este bun Nici abuzul, nici refuzul!
Nicu scrie:
Annamarria scrie:
Si atunci cum sa ma lamuresc?
Cum crezi că s-a lămurit Sfânta Fecioară?
bun exemplu!

ideea nu este "cum", ci "cand"
"cand" va fi sa fie, te vei lamuri "cum"

ce simti ca este presant in acest moment?

23 Iun 2009, 07:59
Membru activ

Este presant faptul ca nu pot accepta lumea asta in care traiesc si imi fura bucuria. As vrea sa nu mai judec pe nimeni. Imi e tare greu sa vad toate cate vad si sa nu judec. Imi e greu si sa nu ma judec pe mine. Imi e greu sa convietuiesc cu sexualitatea, uneori as sterge-o de pe fata pamantului. As vrea sa ajung la situatia in care sa nu-mi mai doresc s-o sterg de pe fata pamantului, atat.
Dar sunteti culmea, orice ar intreba omul ati putea spune: Sf Fecioara cum s-a lamurit? Incercati, veti vedea ca la orice intrebare e valabil raspunsul asta, dar acest raspuns e din nou o intrebare si la asta cum raspund?

23 Iun 2009, 22:37
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Annamarria scrie:
Este presant faptul ca nu pot accepta lumea asta in care traiesc si imi fura bucuria. As vrea sa nu mai judec pe nimeni. Imi e tare greu sa vad toate cate vad si sa nu judec. Imi e greu si sa nu ma judec pe mine. Imi e greu sa convietuiesc cu sexualitatea, uneori as sterge-o de pe fata pamantului. As vrea sa ajung la situatia in care sa nu-mi mai doresc s-o sterg de pe fata pamantului, atat.

Aţi ascultat bine dacă nu cumva Dumnezeu vă cheamă spre o viaţă consacrată ?

http://www.catehism.ro

23 Iun 2009, 22:41
Profil WWW
Membru activ

Nu stiu...:( Intr-o vreme asa credeam, in ultimul an am visat doar familie. In adolescenta admiram calugarii, acum ma uit cu jind la prietenii mei casatoriti sau cu copii...Chiar nu stiu...

23 Iun 2009, 22:49
Membru Senior

Lăudat fie Isus!
Annamarria scrie:
Dar sunteti culmea, orice ar intreba omul ati putea spune: Sf Fecioara cum s-a lamurit? Incercati, veti vedea ca la orice intrebare e valabil raspunsul asta, dar acest raspuns e din nou o intrebare si la asta cum raspund?
Răspunsul acesta, Sf Maria, pur şi simplu anulează orice întrebare(precum cea pe care ai pus-o); numai gândul la Sf Fecioară nu admite nici una.

Faptul că întrebarea o postezi pe acest forum :!: , dar aştepţi răspuns ca pe "scara blocului", te poate păcăli să nu-ţi spovedeşti gândurile(care au generat întrebarea), ba chiar să te feliciţi că ai căutat sfaturi aşa-zis avizate, manifestându-ţi, culmea(!), nemulţumirea în faţa Maicii Domnului.
Hm, scuze!

24 Iun 2009, 04:27
Membru activ

Nu stiu de unde ati dedus tot ce ati spus...dar n-am de gand sa va contrazic acum ca asa se ajunge la contraziceri infinite si la devieri de la intrebari pe forum. Asa ca raman la postarile initiale, cine va vrea sa raspunda bine, cine nu, iarasi bine...

24 Iun 2009, 06:18
Membru Senior

Annamarria scrie:
Nu stiu...:( Intr-o vreme asa credeam, in ultimul an am visat doar familie. In adolescenta admiram calugarii, acum ma uit cu jind la prietenii mei casatoriti sau cu copii...Chiar nu stiu...

E normal sa fie asa . Ati tot amanat ori casatoria , ori viata consacrata . De unde si balansul intre libertate spirituala si deznadejde a credintei care vine din starea dv. in afara locului potrivit . Tb sa va hotarati intr-una din directii . Repede si fara regrete . Ca unul care sunt inclinat catre stilul de viata pratic as incerca sa vad daca mi se potriveste viata consacrata . Daca nu , directia e clara . Familia . Copiii . Ruga la Sf.Fecioara pt. a va duce catre alegerea corecta in viata de familie . Nu trebuie sa psihanalizati prea mult lucrurile . Ca la servici . Merg, vad despre ce e vorba . Daca e pt. mine voi simti rezultatele . Daca nu e , voi simti neimplinire .

24 Iun 2009, 07:33
Membru Senior

Annamarria scrie:
Imi e greu sa convietuiesc cu sexualitatea, uneori as sterge-o de pe fata pamantului. As vrea sa ajung la situatia in care sa nu-mi mai doresc s-o sterg de pe fata pamantului, atat.
ce intelegi de fapt prin sexualitate?
(ce ai vrea sa stergi...?)

Annamarria scrie:
nu pot accepta lumea asta in care traiesc
accept-o!
pentru ca Dumnezeu ti-a dat sa traiesti in ea, asa cum este acum
poate pentru ca tu poti sa o faci mai buna...

Annamarria scrie:
As vrea sa nu mai judec pe nimeni.
nu mai judeca!

Annamarria scrie:
Imi e tare greu sa vad toate cate vad si sa nu judec.
cine spune ca traim ca sa ne fie usor?!?

Annamarria scrie:
Imi e greu si sa nu ma judec pe mine.
nu te mai judeca!

24 Iun 2009, 07:43
Membru Senior

Visarion scrie:
Annamarria scrie:

E normal sa fie asa . Ati tot amanat ori casatoria , ori viata consacrata . De unde si balansul intre libertate spirituala si deznadejde a credintei care vine din starea dv. in afara locului potrivit . Tb sa va hotarati intr-una din directii . Repede si fara regrete . Ca unul care sunt inclinat catre stilul de viata pratic as incerca sa vad daca mi se potriveste viata consacrata . Daca nu , directia e clara . Familia . Copiii . Ruga la Sf.Fecioara pt. a va duce catre alegerea corecta in viata de familie . Nu trebuie sa psihanalizati prea mult lucrurile . Ca la servici . Merg, vad despre ce e vorba . Daca e pt. mine voi simti rezultatele . Daca nu e , voi simti neimplinire .

E corect, calugaria poti sa o testezi, viata de familie mai greu, sexualitatea deloc. Ca urmare iti iei frumusel traistuta cu haine si te duci la o manastire de maici sa stai vreo saptamana la ascultare. Foarte multi tineri fac asta, chiar fara sa aibe vreun gand de calugarie. Unii stau chiar toata vacanta. Daca nu stii unde sa te duci, cel mai bine iti intrebi duhovnicul si faci cum te indruma el. Eu am fost la Govora asa si m-am prins destul de repede ca e mai bine pentru mine sa ma casatoresc. In timp am inteles din ce in ce mai bine de ce a fost buna alegerea facuta. Probabil ca acum as fi mai pregatita pentru o viata consacrata decat atunci. Aveam si am inca de invatat niste lucruri care se invata mult mai bine in familie... cu alte cuvinte, cred ca am ales scoala buna.
Din spusele pr. Coman: "un calugar bun, ar fi intotdeauna un sot minunat".

25 Iun 2009, 08:53
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
cristina2012 scrie:
(...) Eu am fost la Govora (...). (...)

Cum? doar ai aparut la manastire si le-ai spus "Iacata-ma. O sa ma aveti aici pentru o saptamana!"?

25 Iun 2009, 18:32
Profil YIM WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul