Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
In convietuire nu este bun Nici abuzul, nici refuzul! 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
MariaB scrie:
e simplu: ascult de noul duhovnic
Asadar: putem ajunge la cati duhovnici, atatea pareri (atatea "Bisericii"), nu?

Cam interesant pt ortodoxia invataturii...
am spus duhovnic, nu guru!

in Crestinism, lucururile sunt un pic mai bine stabilite intre anumite limite
intre limitele respective, insa, lucrurile stau destul de relaxat
in sensul ca adevarul are mai multe exprimari, omeneste vorbind, chiar daca din punct de vedere divin este unul singur

revenind la duhovnic
cand primesc o recomandare din partea duhovnicului meu, o tin pana la urmatoarea recomandare care o modifica
de exemplu, in postul de anul acesta am avut recomandarea sa insist pe un anumit aspect
la anul, voi insista pe un alt aspect, care se va dovedi necesar de urmarit la momentul respectiv

in ceea ce priveste schimbarea duvhovnicului, este normal (chiar si crestineste) sa ascult de noul duhovnic, daca tot l-am schimbat (indiferent de cauzele schimbarii)

25 Iul 2008, 07:40
Membru Senior

Cand puneam intrebarea respectiva ma refeream la situatia cand schimbi un duhovnic care nu accepta metodele naturale, cu un altul foarte permisiv cu contraceptia.
Daca mergi pe o unica indrumare, aceea a duhovnicului, duhovnic care nu are criterii clare dupa care se orienteaza, exista acest pericol de a avea mai multe "Biserici", iar din afara sa para ca avem de-a face cu debandada.

Iar ceea ce ne spune Cristina este si ceea ce am constatat si eu in micul esantionaj de preoti ortodocsi cu care am putut discuta de-a lungul timpului.

Cand spun ca cea mai mare problema in refacerea unitatii ortodox-catolice este tocmai practica, pleaca tocmai din aceasta constatare:
- in BC sunt reguli bine stabilite pe care diversitatea membrilor sai le tot incalca
- in BO aceste reguli sunt lasate la latitudinea unor "induhovniciti", atat de diferiti uneori unii de altii ca nu mai stii care este calea dreapta.

Problemele ecleziologice sau dogmatice sunt usor de depasit (inclusiv primatul papal), dar dificultatea cea mai mare pe care o vom intampina va fi tocmai omogenizarea acestor reguli de practica crestina si aplicarea lor.
Dialogul cu ortodoxia va ajuta cu siguranta catolicismul intr-un anumit fel de a vedea in profunzime, iar ortodoxia va castiga prin aducere la zi si o claritate a regulilor.

25 Iul 2008, 19:45
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Problemele ecleziologice sau dogmatice sunt usor de depasit (inclusiv primatul papal), dar dificultatea cea mai mare pe care o vom intampina va fi tocmai omogenizarea acestor reguli de practica crestina si aplicarea lor.

Ai dreptate in ceea ce priveste diferentele, dar eu nu cred ca aceasta este dificultatea cea mai mare.

De sute (mii) de ani aceste practici au fost foarte diferite, indiferent de reguli. Nu spun ca este bine sau rau, este doar (cred) o constatare. Inclusiv intr-o eventuala Biserica Unica, aceste obiceiuri / traditii de practica se vor mentine atat timp cat nu incalca, explicit, reguli explicite.

Eu cred ca noi, catolicii care incercam sa respectam 'regulile oficiale', avem o perceptie gresita asupra realitatii. Ca un exemplu sunt diferitele 'particularitati' (citeste ciudatenii!) ale practicii multor catolici americani (inclusiv preoti). As avea mai multe exemple, dar as prefera sa nu le mai public daca nu este nevoie :oops: .

25 Iul 2008, 20:40
Profil WWW
Membru Senior

Vorbeam de reguli nu obiceiuri sau mentalitati.
Reguli care sa duca la un cod canonic unic al moralei crestine.
Adica, nu spune fiecare ce vrea.

Despre obiceiuri am mai discutat prin alte parti asa ca nu mai revin.

26 Iul 2008, 00:57
Membru Senior

Mesaj Re:
Florin Ardelean scrie:
cristina2012 scrie:
"calendarul"Bisericii .

Tocmai aici nu inteleg, al carei Biserici, daca Biserica nu inseamna totalitatea clerului si mirenilor si daca sunt duhovnici si duhovnici?

Dupa care "Biserica" al carui duhovnic sa ma iau?
Sau, daca din variate motive imi schimb duhovnicul si cel nou imi recomanda altfel de "calendar" al Bisericii, ce fac?

Am fost plecati in vacanta, scuze ca nu am mai raspuns.
Cand am zis "calendarul bisericii" nu m-am referit ritmurile fertilitatii ci la perioadele impuse de post si abstinenta. Era o gluma. In aceasta privinta toata BO e de acord, doar ca in cazul particular al fiecarei familii se aplica pogoraminte, la fel ca in cazul evitarii sarcinii. Daca nu ma insel si in BC e la fel. Daca toate familiile catolice ar practica doar metodele naturale, atunci instructorii ar trebui sa fie ocupati pana peste cap cu consilierea si cursurile, practic ar trebui sa-si faca o meserie din asta... daaaar, din pacate nu-i asa, de unde se deduce ca practica e diferita de reglementare... fenomen ecumenic de altfel :( .

In cazul alegerii duhovnicului, adesea duhovnicii calugari recomanda celor ce se casatoresc sau sunt casatoriti sa-si caute un duhovnic preot de mir... stiu ei de ce :roll:
Teoretic, odata ales un duhovnic, acesta este schimbat doar la moartea lui... In practica este schimbat duhovnicul la mutarea din localitate, sau la casatorie cand e bine ca cei doi sa aibe acelasi duhovnic, deci din doi va fi ales unul... si din multe alte motive. Ca sa schimbi duhovnicul este necesar sa ai acordul fostului duhovnic. Si din cate stiu, duhovnicii accepta aceste schimbari. Fireste ca vei asculta de invataturile noului duhovnic, in schimb, daca ai un canon de la primul duhovnic acesta trebuie respectat in continuare.

09 Aug 2008, 18:23
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: In convietuire nu este bun Nici abuzul, nici refuzul!
Există, din câte văd, diferenţe. La noi, pogorămintele sunt ceva neobişnuit. Eu nu am auzit ca vreun catolic să primească vreun pogorământ asupra mijloacelor artificiale de contracepţie. Faptul că există destui care nu respectă regulile se cheamă păcat, nu pogorământ. Împrejurarea că există paciente catolice care declară senin că au făcut un număr neprecizabil de avorturi ("treizeci şi ceva, nu mai ştiu exact don' doctor") nu are legătură cu nici un pogorământ. Biserica îi ajută pe oamenii de azi, în timpul şi după ultimul Conciliu s-au coborât semnificativ ştachetele regulilor minimale în privinţa posturilor, vieţii sexuale, practicării cultului etc. Cine respectă aceste reguli minimale poate fi SIGUR de mântuirea lui după dreptatea lui Dumnezeu. Cine nu respectă nici măcar aceste reguli minimale se plasează în afara Bisericii şi a legăturii cu Dumnezeu, putându-se mântui numai după mila Pantocratorului.

http://www.catehism.ro

09 Aug 2008, 20:56
Profil WWW
Membru Senior

Dar atunci cum de se impartasesc femeile care totusi folosesc mijloace contraceptive? Nu trebuie sa existe o ingaduinta a duhovnicului pentru ceea ce fac?

09 Aug 2008, 22:39
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Conditia unei impartasanii care sa fie spre mantuire, si nu spre pedeapsa, este reconcilierea prin sacramentul spovezii. Pentru ca spovada sa fie buna (valida) este necesara cainta, dupa cum spune actul penitential: "mă căiesc de toate păcatele mele, pe care le urăsc mai mult decât orice lucru pe lume(...) mă hotărăsc să nu mai păcătuiesc şi să fug de orice prilej de păcat". Nespovedirea unui păcat de care îţi aminteşti, sau spovedirea fără căinţă, care include şi hotărârea de a nu mai păcătui, antrenează nulitatea spovezii şi a cuminecării, care devin ele însele sacrilegiu. Sacrilegiul este păcat de moarte. Cel (sau cea) care a ajuns într-o asemenea situaţie de nedorit, trebuie să o ia de la capăt, făcând un nou examen de conştiinţă, căindu-se şi făcând un nou act penitenţial. În cursul acestei noi spovezi, este necesar a mărturişi din nou şi păcatele mărturisite la spovada precedentă, care a fost nulă aşa cum am spus, împreună cu mărturisirea împărtăşirii cu nevrednicie (eufemism pentru sacrilegiu).

În concluzie, o catolică nu se poate împărtăşi dacă ia contraceptive în curs, iar în cazul în care o face, crezând că îl păcăleşte pe Cristos, ar fi fost mai bine să nu se împărtăşească.

De asemenea, a sfătui pe cineva să ia contraceptive, sau a susţine că aceasta nu reprezintă un păcat grav, cade sub o categorie specială de păcate, numită "păcatele străine". Venit din partea duhovnicului ori directorului spiritual, păcatul străin este de o extremă gravitate (pentru duhovnic) chiar dacă penitenta este absolvită, în virtutea ascultării şi bunei credinţe.

http://www.catehism.ro

09 Aug 2008, 23:35
Profil WWW
Membru Senior

cristina2012 scrie:
Dar atunci cum de se impartasesc femeile care totusi folosesc mijloace contraceptive?
nu se impartasesc

11 Aug 2008, 08:11
Membru Senior

Multumesc dl Fortunatus, sunt de aceeasi parere.
MariaB scrie:
cristina2012 scrie:
Dar atunci cum de se impartasesc femeile care totusi folosesc mijloace contraceptive?
nu se impartasesc
... teoretic, ca practic... se impartasesc...

11 Aug 2008, 10:01
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul