Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
In convietuire nu este bun Nici abuzul, nici refuzul! 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
FAmiliile ortodoxe care vor sa-si traiasca credinta fara compromisuri eu cred ca intampina dificultati in a stii ce zice Biserica ca e bine si ca e rau. Un preot , la mare trecere zice una, altul tot la mare trecere zice alta...

Fortunatus scrie:
Pt anam: mie mi se pare foarte clară învăţătura ortodoxă în această privinţă. Avortul este interzis, la fel ca şi contraceptivele. Exact ca la noi. Abţinerea în perioada lactaţiei este părere monahicească, nu are, din câte ştiu, bază în Scriptură sau în Predanie.

Dl Fortunatus are dreptate. Invatatura Bisericii Ortodoxe e foarte clara: este interzis avortul, contraceptia de orice fel, inclusiv metodele naturale (nici abstinenta totala nu e buna daca e folosita ca metoda de contraceptie). Totul e limpede... ingrozitor de limpede... Problema cea mare este ca majoritatea intampina greutati serioase in a se tine de acest model si aici intervine pogoramantul duhovnicului care permite sau nu anumite metode de a evita sarcina. Parerile duhovnicilor sunt insa contradictorii, unele sunt rigoriste, altii (printre monahi) par scarbiti de trup si sexualitate asa ca orice motiv ar exista pentru abstinenta totala e binevenit, altii ingaduie metodele naturale si "cauciucul", iar altii permit orice metoda (inclusiv sterilet, pilule...).

Cu exceptia pr. Arsenie, eu nu am mai auzit de interdictii in perioada lactatiei, ba chiar pr. Paisie Aghioritul care cerea cu insistenta minim 2 ani de alaptare, mentiona intre beneficiile alaptarii faptul ca femeia ramane foarte greu insarcinata atunci,deunde deducem ca parintele considera ca in aceasta perioada au loc si relatii intime.

Familiile ortodoxe care vor sa-si traiasca credinta fara compromisuri nu au decat sa-si puna nadejdea in Domnul si in "calendarul"Bisericii, adica pot doar martea si joia daca nu e post sau sarbatoare. Ceilalti, care din diverse motive ajung sa apeleze la o metoda de a evita sarcina, si intre ei ma numar si eu, merg inainte cu povara neputintei proprii de a se conforma tuturor cerintelor.

18 Iul 2008, 19:13
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Clara, nu stiai in Biblie ai toate raspunsurile? Cum de?!

Asa-i, sola Scriptura! Si ceva sfinti Parinti (ca doar nu suntem 'pocaiti'), dar numai pe alese, dintre cei 'induhovniciti', nu un Papa! :roll:

Ultima oară modificat de Ioan pe 18 Iul 2008, 19:57, modificat 1 dată în total.

18 Iul 2008, 19:56
Profil WWW
Membru Senior

Mihai Petrescu scrie:

Asa-i, sola Scriptura! :roll:

Asta nu e de la protestanti? :shock:

18 Iul 2008, 19:57
Membru Senior

Mihai Petrescu scrie:

Asa-i, sola Scriptura! Si ceva sfinti Parinti (ca doar nu suntem 'pocaiti'), dar numai pe alese, dintre cei 'induhovniciti', nu un Papa! :roll:

Spuneti asta si dlui Nicu cu ale sale nesfarsite citate din Biblie.

18 Iul 2008, 20:02
Membru Senior

cristina2012 scrie:
(nici abstinenta totala nu e buna daca e folosita ca metoda de contraceptie)
(Deci sunteţi de părere că metoda perfectă de contracepţie nu e bună? Oare pentru că nu e plăcută?
Sunt de părere că cine-şi stăpâneşte trupul, adică poftele, îşi stăpâneşete şi "nervii" căci tot ai trupului sunt.)

18 Iul 2008, 20:13
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
cristina2012 scrie:
(nici abstinenta totala nu e buna daca e folosita ca metoda de contraceptie)
(Deci sunteţi de părere că metoda perfectă de contracepţie nu e bună?

Nu este buna daca este folosita pentru contraceptie.

Nicu scrie:
Sunt de părere că cine-şi stăpâneşte trupul, adică poftele, îşi stăpâneşete şi "nervii" căci tot ai trupului sunt.)

Dorinta sotilor este perfect legitima si mai mult, este chiar de dorit. Imaginati-va o pereche care nu se (mai) doreste! :( Impreunarea trupeasca doar in scopul procreerii ne face asemanatori animalelor. Binecuvantarea Dumnezeiasca din Taina Casatoriei nu ne este data doar sa facem copii, ci ca sa ne iubim, sa ne dorim, sa 'fim una', si la propriu si la figurat. Oamenii au fost facuti de Dumnezeu sa se iubeasca, sa se doreasca, iar Taina Casatoriei le legitimeaza si le confirma aceasta dorinta. Stim bine ca Biserica este de acord cu 'casatorii albe' doar in cazuri cu totul exceptionale, bine analizate.

Stapanirea trupului, sau mai corect spus controlul asupra trupului, se (poate) face prin multe alte forme decat prin aceasta aberanta 'abstinenta' in cadrul casatoriei.

18 Iul 2008, 20:36
Profil WWW
Membru Senior

Ioan scrie:
Stapanirea trupului, sau mai corect spus controlul asupra trupului, se (poate) face prin multe alte forme decat prin aceasta aberanta 'abstinenta' in cadrul casatoriei.
Oare este nevoie de meditare ca să observi că recomandarea păr. Arsenie nu este "aberantă"?
Oare ne poţi spune doar 1 (una) mai puţin aberantă din cele multe altele?

Fortunatus scrie:
...magisteriul catolic...
Pentru a nu fi în pericol de a fi scoasă în afara legii nu sunt cuprinse în magisteriul catolic recomandări profunde (de genul: abstinenţă pentru căsătoriţi!!!).

22 Iul 2008, 16:01
Membru Senior

"calendarul"Bisericii .

Tocmai aici nu inteleg, al carei Biserici, daca Biserica nu inseamna totalitatea clerului si mirenilor si daca sunt duhovnici si duhovnici?

Dupa care "Biserica" al carui duhovnic sa ma iau?
Sau, daca din variate motive imi schimb duhovnicul si cel nou imi recomanda altfel de "calendar" al Bisericii, ce fac?

24 Iul 2008, 01:11
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
daca din variate motive imi schimb duhovnicul si cel nou imi recomanda altfel de "calendar" al Bisericii, ce fac?
e simplu: ascult de noul duhovnic

24 Iul 2008, 12:03
Membru Senior

e simplu: ascult de noul duhovnic

Asadar: putem ajunge la cati duhovnici, atatea pareri (atatea "Bisericii"), nu?

Cam interesant pt ortodoxia invataturii...

24 Iul 2008, 15:12
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul