Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Următorul
In convietuire nu este bun Nici abuzul, nici refuzul! 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul.
(Ef 5,24)

Citat:
Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea
(Ef 5,25)

Versetele acestea doua sunt consecutive. Se pune un foarte mare accent pe primul si se uita cel de-al doilea. Sa observam ca relatia dintre sot si sotie e comparata cu cea dintre Cristos si Biserica.

Daca vrem sa meditam mai mult, putem citi intreg capitolul 5 din Epistola catre Efeseni unde se face o paralela clara intre relatia Cristos-Biserica respectiv barbat-femeie (sot-sotie).

12 Iul 2008, 19:49
Profil YIM WWW
Membru Senior

Locaţie: Cluj-Napoca
Pana la urma are un suport stiintific teoria unilateralitatii de gen impartasite de secretie a acelei substante? (ati inteles, nu? :lol: )

Autorul, daca voia sa-i fie veridice ideile recurgea la o autoritate medicala. Putea scrie: "Medicii endocrinologi, la congresul al XX-lea de ... au adoptat o rezolutie in privinta secretiei doar la barbat a substantei ...". Asa ar fi solidificat bazele argumentarii sale. Cum el nu e nici doctor si nici un doctor autoritar in domeniul sau, chiar daca e pasionat de medicina si citeste carti din domeniul asta, ceea ce el propune ca de la sine nu poate fi crezut ca adevarat (dar nici respins ca fals, intr-un cuvant e indiferent, ca si cum nici n-ar fi fost) chiar daca infrumuseteaza discursul cu termeni/sintagme din familia celor ca "biodisponibilitate", "reactii biochimice" s.a.m.d.

Imi amintesc, insa, ca am citit o idee asemanatoare (si fara sa fie intarita de argumente) intr-o sursa catolica. La fel, imi amintesc ca am citit o carte in care autorul (episcopul Toth Tihamer) dedica pagini intregi editarii unor hotarari ale unor congrese medicale sau ale unor pareri medicale (ale unor medici, evident) in domeniile in care interesau medicina.

Ei, vedeti acuma de ce spuneam eu "Du, draga, ceasul la ceasornicar caci mai rau il strici daca incerci sa-l repari; fiecare cu meseria lui".

12 Iul 2008, 20:11
Profil YIM WWW
Membru Junior

Mesaj raspuns pt Nicu
Nicu scrie:
Lăudat fie Isus şi Maria!

Teoria ta personală(nevinovată, ca primă impresie) a creaţiei lui Adam şi Eva a apărut ca urmare a nevoii tale de argumente de "mărire" a femeii, adică a măririi tale. Înţelegi oare (şi tu, Ioan) de ce am scris în primul meu răspuns(?)
Citat:
Din cauza lui Lucifer n-ai continuat după pag.42? Te-a edificat el că eşti trufaşă?

8. Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
9. Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
(1Cor 11,8-9)

Deci tu consideri ca eu sunt trufaşă... faţă de cine? Vreau un răspuns clar, logic, argumentat.

12 Iul 2008, 23:39
Membru Senior

Mesaj Re: raspuns pt Nicu
monique scrie:
Deci tu consideri ca eu sunt trufaşă... faţă de cine?
Faţă de... tine.

monique scrie:
Vreau un răspuns clar, logic, argumentat.

1- Până acum mi s-a părut a fi destul de clar ceea ce am scris.
2- Asta e partea cea mai dificilă pentru că de cele mai multe ori logica e foarte subiectivă; aşa şi tu acum aştepţi nişte motive care dacă nu-ţi convin, le vei găsi ilogice. Chiar titlul cărţii păr Arsenie "Ridicarea căsătoriei la rang de taină" vorbeşte de un obicei larg răspândit, căsătoria (pe care unii îl "practică regulat"), obicei care funcţionează pe baza unor reguli ilogice (taine), dar funcţionează. Căsătoria nu e o asociere, e o comuniune.
3- Pentru argumentare te întreb dinainte dacă crezi că Biblia este adevăr 100%(?).

14 Iul 2008, 03:50
Membru Junior

Este un non-sens ca cineva sa fie trufaş faţă de el insuşi. Automat trebuie sa te raportezi la cineva. Dar... mă aşteptam la răspunsul acesta din partea ta. Am crezut că în momentul în care gândeşti un răspuns, vei realiza cine este de fapt trufaş. În Biblie scrie că femeia trebuie să se supună bărbatului şi mi se pare normal asta pentru că nu pot coabita doi "şefi". Dar nu spune nicăieri ca femeia este inferioară bărbatului. Spui "Laudat fie Isus şi Maria". Fii atent că şi Preacurata Fecioară e femeie.

15 Iul 2008, 11:05
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Domnul Nicu, fara suparare, am constat ca parintele Arsenie Boca, departe de a fi adevarat, face niste analize care nu/i sunt acoperite de aria de "specializare", deci...eu zic ca nu e cazul sa promovam asa ceva. Daca monique e trufasa, in acelasi stil as putea sa va acuz ca sunteti incapatanat...si ca nu aveti destule indicii ca sa "descoperiti" cat de trufasa este ea.
Monique...nu ai trecut pe la "Prezentarea membrilor". Poate ne povestesti cu cine avem placerea, ca sa ne convingem ca sa ne saluti si pe noi daca tot ai poposit pe aici si ca nu esti trufasa. :wink:

15 Iul 2008, 12:54
Profil YIM
Membru Senior

Mărire Ţie, Doamne, mărire Ţie!
Mulţumesc Ţie, Doamne, că mi-ai descoperit mie aceste taine.

monique scrie:
Este un non-sens ca cineva sa fie trufaş faţă de el insuşi. Automat trebuie sa te raportezi la cineva. Dar... mă aşteptam la răspunsul acesta din partea ta.

Trimitere la dexonline.ro unde poate fi înţeles termenul trufaş, termen care nu are nici o legătură de comparaţie:
http://dexonline.ro/search.php?cuv=trufa%C5%9F
Fiecare cuvânt în posturile tale are greutate în direcţia trufiei. Îmi pare rău şi-mi cer sincer iertare că te-am supărat şi că această supărare te face mai neînduplecată.Prin iertarea cerută declar că pot opri acum acest dialog.
monique scrie:
Spui "Laudat fie Isus şi Maria". Fii atent că şi Preacurata Fecioară e femeie.
Sper că nu se înţelege că aş fi misogin! Am învăţat acest salut în Biserică; nu eu I-am aşezat pe Isus şi Maria în această ordine cât se poate de corectă(după părerea mea).
k3na scrie:
Domnul Nicu, fara suparare, am constat ca parintele Arsenie Boca, departe de a fi adevarat, face niste analize care nu/i sunt acoperite de aria de "specializare", deci...eu zic ca nu e cazul sa promovam asa ceva. Daca monique e trufasa, in acelasi stil as putea sa va acuz ca sunteti incapatanat...si ca nu aveti destule indicii ca sa "descoperiti" cat de trufasa este ea.
Monique...nu ai trecut pe la "Prezentarea membrilor". Poate ne povestesti cu cine avem placerea, ca sa ne convingem ca sa ne saluti si pe noi daca tot ai poposit pe aici si ca nu esti trufasa.:wink:
Fără nici o supărare, vă rog să observaţi că păr Arsenie nu scrie absolut nimic de monique, iar indicii despre trufie se pot citi(cu ochii deschişi). Făceţi o legătură între "acuza" de trufie şi încăpăţânarea mea, :roll: . Ce dovadă doriţi că nu sunt încăpăţânat?

Ultima oară modificat de Nicu pe 15 Iul 2008, 20:25, modificat 1 dată în total.

15 Iul 2008, 16:07
Membru Junior

Monique...nu ai trecut pe la "Prezentarea membrilor". Poate ne povestesti cu cine avem placerea, ca sa ne convingem ca sa ne saluti si pe noi daca tot ai poposit pe aici si ca nu esti trufasa. :wink:

Îmi cer scuze că nu m-am prezentat de la început şi vă mulţumesc la toţi pentru interesul acordat. Prezentarea mea este aici: viewtopic.php?p=47817#47817

15 Iul 2008, 17:30
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Acum cativa ani locuiam pe langa magazinul Titan si mergeam des la Biserica de lemn din parc. Acolo, Parintele Adrian, un om foarte dragut si preocupat de enoriasii sai, mi-a spus ca exista o carte f. buna "Ridicarea căsătoriei la rang de taină" a par. A. Boca pe care o da tuturor tinerilor casatoriti ca dar din partea Bisericii. Am cumparat-o si eu cu gandul ca voi afla lucruri utile de la un om cu o viata de sfant (asa cum auzisem ca se vorbea despre Par.Arsenie ).

Citind-o n-am putut decat sa ma ingrijorez privitor la pastoratia familiei in cadrul Bisericii ortodoxe, sa constat (pe vremea aceea eram mult mai neinformata) ca nu exista nici o invatatura "oficiala" privind lucrurile importante precum sexualitatea, procreatia, spatierea nasterilor fara a apela la contraceptie, etc.
Le-am plans de mila celor care au primit-o in dar si se gandesc ca daca parintele le-a dat-o trebuie sa respecte ce scrie in ea, si am multumit lui Dumnezeu pentru limpezimea de cristal si frumusetea invataturii BC privitor la relatiile intre barbat si femeie din cadrul casatoriei.

17 Iul 2008, 08:14
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
De fapt, cu ce se deosebeste invatatura catolica de cea ortodoxa privind relatiile dintre barbati si femei ?

http://www.catehism.ro

17 Iul 2008, 09:09
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Următorul