Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Ereditatea 
Autor Mesaj
Membru Senior

Mesaj Ati uitat mitochondrial DNA
Fortunatus scrie:
Eu am numărat greşit. 22 perechi + 1 pereche = 23 de perechi.

DNA mitocondrial, e parte integranta din genomul uman si st transmite pe linie materna, la fel cum cromozomul Y se trtansmite pe linie paterna.

Noi biomatematicienii preferam efectuarea de studii fie pe cromozomul Y sau pe DNA mitochondrial, deoarece matematica implicata e mult mai simpla. Ecuatiile geneticii matematice sunt foarte mult complicate cand interactia intre sexe trebuie luata in mod explicit in considerare (orice gene de pe chromozomii comuni). Genele din chromozomi Y sau DNA mithocondrial au un comportament monoecoius, pseudo haploid, cecea ce simplifica foarte mult ecuatiile.

Referitor la numarul de chromozomi umani, pe vremuri se credea ca sunt 48, la fel ca la maimutele antropoide, intre timp situatia s-a clarificat, sunt 46. Exista o explicaie evolutionista referitoare la diferenta de o pereche, in cursul evolutiei 2 cromozomi au fuzionat, telomeriii lor au format o formatie mezomerica suplimentara care se observa experimental.

19 Noi 2007, 00:54
Membru Senior

Mesaj Ultrasimplificati genetica
Nicu scrie:
Angevidy

Iata ce zice Parintrele Arsenie Boca
[ Existăm înainte de a ne urzi în pântece ]

Înainte de a exista ca persoane pământeşti, existăm ca gând, ca intenţie a lui Dumnezeu. p.236
numărul combinărilor ce se pot face cu cele 24 perechi de cromozomi, se ridică la astronomica cifră de 282.429.536.481 de posibilităţi
.

282.429.536.481 posibilitati? Habar nu am ce inseamna suma asta. In stadiul actual al stiintei ESTE IMPOSIBIL sa calculam numarul posibil de genotipuri umane. Parerera mea aste ca e un numar muuuult, mult mai mare decat cel mentionat de Dvs. In primul rand unitatea elementara in genom nu e chromozomul (nu tot DNA ul e in chromozomi, mai e in mitocondrii) nici macar gena, ci fiecare nucleotida. In plus chromozomii sunt niste formatiuni mezoscopice foarte diferiti unii de altii. Dupa peste 2 decenii de munca s-a descifrat codul genetic uman, insa totusi, nu se stie mai nimic, nu stim sigur unde sunt toti intronii si exonii, adica nu e inca foarte clar care portiuni din genom contin informnatie genetica si care nu. In plus nu stim care sunt functiunile majoritatii genelor, ce fac ele?. Multe trasaturi fenotipice nu sunt determinate de o singura gena, ci de combinatii de gene (multi-locus traits). Mai complicat, exista o retea complicata de activare represare a genelor, datorata in mare parte faptului ca evolutia este oarba, jocul timpului si a intamplarii. Intamplarea a facut ca in evolutie unele trasaturi negative au aparut, au fost eliminate prin mecanismnul darwinian al selectiei, producand alte gene care le represeaza pe cele rele. Inchipuiti-va un astfel de 'cowboy job' repetat pe parcursul a 3 miliarde si jumatate de ani, de la aparitia vietii pe pamant pana in zilele noastre. Intelegerea unor astfel de retele genetice complicate, necesita multa inteligenta, timp si foarte multi bani. In plus, genetica nu e totul, in exprimarea informatiei genetice (prin sinteze de proteine) exisata fluctuatii aleatoare (noise in gene expression) Din acest motiv gemeni cu genotip identic, au trasaturi fenotipice diferite, de exemplu amprente digitale diferite.

In concluzie este ceva extrem de complicat. Pentru a studia ce si cum, din genetica s-au desprins tot felul de stiinte noi: genomica, proteomica, metabolomica, care studiaza relatiile dintre genetica si 'gene expression'. In plus a aparut o noua stiinta a epigeneticii, care studiaza trasaturile fenotipice care nu sunt determinate de genetica. PE MASURA CE ACUMULAM TOT MAI MULTA INFORMATIE, NE DAM SEAMA CA STIM FOARTE PUTIN. Ars longa, vita brevis.

19 Noi 2007, 01:42
Membru Senior

Mesaj Re: Ultrasimplificati genetica
l
marcelulul scrie:
"marcelulul"]
282.429.536.481 posibilitati? Habar nu am ce inseamna suma asta. In stadiul actual al stiintei ESTE IMPOSIBIL sa calculam ...evolutia este oarba, jocul timpului si a intamplarii...
...PE MASURA CE ACUMULAM TOT MAI MULTA INFORMATIE, NE DAM SEAMA CA STIM FOARTE PUTIN. Ars longa, vita brevis.

Cred că atâtea posibilităţi oferă simpla metodă de calcul algebric prin combinaţii, aranjamente şi permutări, dar cred că este imposibil să se calculeze alte combinaţii multiplicate fără nici o regulă.

"Ceea ce pentru om este cu neputinţă, la Dumnezeu toate sunt cu putinţă."(aprox)

Rezultă, pentru mine, că nimic nu e orb, sau întâmplător; totul e controlat sever. Totul!
Fiecare desoperire nouă deschide o mulţime de noi direcţii necunoscute, numai direcţiile, nemaivorbind de noile informaţii de aflat. La un seminar (acum 10 ani) am aflat că la fiecare 4 ani numărul informaţiilor descoperite se dublează. Fiecare descoperire, cred, este ca un iceberg(aisberg), pertea descoperită este afară din apă(1/7), restul în apă.

Aşa e şi cu Dumnezeu; pe măsură ce ne apropiem de El observăm că El e tot mai mare şi încă nu înţelegem că nu poate fi cuprins, dar mereu ne re-dimensionăm propria "statură", mereu mai mică.

19 Noi 2007, 05:43
Membru Senior

Mesaj Nu stim sa calculam genotipurile
Nicu scrie:
l
marcelulul scrie:
Cred că atâtea posibilităţi oferă simpla metodă de calcul algebric prin combinaţii, aranjamente şi permutări, dar cred că este imposibil să se calculeze alte combinaţii multiplicate fără nici o regulă.
Rezultă, pentru mine, că nimic nu e orb, sau întâmplător; totul e controlat sever. Totul!
.

Nu putem calcula numarul genotipurilor deoarece cunostiintele curente de genetica sunt insuficiente.

Referitor la determinism absolut este o doctrina mai degraba calvina decat catolica. Doctrina liberului arbitru lasa (putin) spatiu pentru neasteptat.

19 Noi 2007, 06:14
Membru Senior

Mesaj Re: Nu stim sa calculam genotipurile
Lăudat fie Iisus şi Maria!
marcelulul scrie:
Referitor la determinism absolut este o doctrina mai degraba calvina decat catolica. Doctrina liberului arbitru lasa (putin) spatiu pentru neasteptat.

Nu există acel liber arbitru care să-I fie Lui "neaşteptat", necunoscut; nici măcar (puţin).
Chiar şi acel "liber" este insuflat, sugerat, inoculat; doar atâta libertate este permisă cât să creeze impresia de liber arbitru.
Oare calvinismul include catolicismul sau invers? Nu cred că a fi catolic este sinonim cu a micşora atotputernicia lui Dumnezeu. Tocmai prin BC am cunoscut nemărginirea puterii Lui, imposibil de apreciat.

19 Noi 2007, 07:12
Membru

Mesaj Re:
Ereditatea
Observatie generala:
Nu gasesc data postarilor. Poate ca nu stiu unde sa caut.
On topic la "Ereditatea" as vrea sa tratez chestiunea din punct de vedere laic.
Dupa cele citite din tot felul de surse aflu si inteleg ca acest termen este foarte controversat atit laic cit si religios.
Oamenii de stiinta ne invata ca la sfirsitul marii perioade glaciare, acum cam noua milenii, au ramas in viata cam zece mii de oameni. Acestui lucru i se datoreaza, spun ei, faptul ca suntem foarte asemanatori d.p.d.v. genetic.
Evolutia pina la acea data are si ea diverse explicatii, insa vad ca acest termen, "evolutie", este folosit si de Vatican, fara a contraveni ideii de creatie. Omul a iesit la iveala prin evolutie din maimute, insa Creatorul i-a insuflat sufletul, spune Vaticanul.
Daca revin la ideea initiala, asemanarea genetica, vedem, totusi, ca exista o mare diversitate in capacitatea de gindire si creatie a diferitor oameni. Pare ca am putea chiar distinge deosebiri legate de locul in care au trait stramosii fiecaruia. Aceasta afirmatie este, oarecum, periculoasa, caci ar putea genera rasism. Pentru a-mi clarifica intentia spun ca eu cred ca daca am lua doi prunci, unul din Europa si altul dintr-o tara saraca din Africa si i-am creste in aceleasi conditii, ei ar ajunge ca oameni maturi la realizari asemanatoare [statistic vorbind].
Astazi exista teste IQ care pare ca arata o neta diferenta, uneori pina la 25 de puncte [depinde de metodele folosite] intre oamenii globului nostru. Unele teste dau intaietate evreilor proveniti din Europa, insa se stie [dupa teste ADN] ca ei au gene amestecate cu populatiile in mijlocul carora au trait si care prezinta un IQ mai mic. Si atunci care este explicatia? Este vorba de o natie care a trait 2000 de ani printre straini. Nu numai genele li s-au amestecat, ci si modul de gindire, folclorul muzical, parte din obiceiuri si traditii, imbracamintea, etc.
Si, totusi. Le-a ramas intact si neamestecat citeva lucruri: religia si amintirea vremurilor trecute. Oameni carora li s-au limitat accesul la diferite indeletniciri, care au fost vazuti ca autorii deicidului cu tot ce implica invinovatirea, au constituit un fel de "stat in stat" oriunde s-au aflat. Au trait in gheto-uri, s-au casatorit intre ei si, minune, pare ca acest ultim fapt nu le-a inrautatit genetica, dimpotriva.
Limitati la anumite meserii le-au imbratisat cu tenacitate si vedem medici chirurgi care stiu sa repare un ceas, sau o incaltamine, trecind de la o meserie la alta in functie de imprejurari.
Si inainte de toate STUDIUL. Studiul Bibliei, care cere si dezvolta abilitati intelectuale.
Acum nu ca as crede ca acest studiu a generat prin vreo mutatie un IQ elevat copiilor lor, insa cred ca studiul a devenit o a II-a natura si desi toti, statistic vorbind, ne nastem cu potential asemanator, mai apoi ne diferentiem datorita studiului.

14 Dec 2009, 09:25
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3