Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
re-casatoria 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Ca sa se inteleaga mai bine cazul re-casatoririi in BO si intrarii succesive in deplina comuniune cu BC a acestor credinciosi, imi permit sa fac o palida analogie cu doi catolici nepracticanti, recasatoriti doar civil (dupa ce in prealabil au fost casatoriti religios in BC, la prima casatorie), si care, la un moment dat doresc sa devina practicanti.

Acum in aceasta a doua casatorie au copii, si nu se intrevede o separare a sotilor.

Ei raman catolici, copii intra in ritmul vietii active a BC, dar parintii nu se impartasesc.

10 Aug 2007, 15:02
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Ca sa se inteleaga mai bine cazul re-casatoririi in BO si intrarii succesive in deplina comuniune cu BC a acestor credinciosi, imi permit sa fac o palida analogie cu doi catolici nepracticanti, recasatoriti doar civil (dupa ce in prealabil au fost casatoriti religios in BC, la prima casatorie), si care, la un moment dat doresc sa devina practicanti.

Acum in aceasta a doua casatorie au copii, si nu se intrevede o separare a sotilor.

Ei raman catolici, copii intra in ritmul vietii active a BC, dar parintii nu se impartasesc.

Parinte eu nu am intels nimic din acest exemplu!

10 Aug 2007, 22:53
Profil YIM
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Pr. Ivan O. Radu scrie:

Parinte eu nu am intels nimic din acest exemplu!

Cristina, este regula general valabila in BC: cei care traiesc cu altul decat cel cu care au fost casatoriti prima data, iar acesta traieste, nu sunt acceptati la impartasanie (caci nu pot avea o spovada 'corecta' - parere de rau si hotarare de a nu repeta pacatul). Nimeni nu-i da afara din biserica (sau Biserica), pot participa "complet" la viata religioasa, cu exceptia impartasaniei (conditionata de spovada, nu doar asa, ca regula restrictiva).

Baza este ca in BC nu exista nici o motivatie pentru a trai cu altcineva, cat timp primul 'partener' este in viata si legatura sfanta (Taina Casatoriei) este inca valida si valabila.

11 Aug 2007, 00:41
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Da, acestea le stiam si sunt de acord cu ele. Nu stiu, cred ca era prea tarziu si nu am priceput eu clar ce scria :oops: Cand am recitit mesajul acum, mi s-a parut clar.

11 Aug 2007, 07:57
Profil YIM
Membru

am tot citit şi răscitit ce s-a scris pe acest topic în legătură cu re-căsătoria. din ce am înţeles eu, cel puţin din postările MarieiB, căsătoria oficiată în BO este invalidă în momentul trecerii la BC. dar, dacă e aşa, mă întreb, în cazul unei persoane cununată în BO care trece la BC şi, presupunem, doreşte o căsătorie cu altă persoană, nu se ajunge cumva la bigamie? pentru că atâta timp cât casatoria ortodoxă este considerată invalidă, se poate accepta o cununie catolică. pe de altă parte mi se pare absurd să consideri un sacrament primit în BO invalid, iar pe altul nu. adica taina căsătoriei e nulă, dar a botezului nu este, sau cum ar trebui discutată problema?

11 Aug 2007, 10:03
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Am urmarit toate raspunsurile voastre cu mare atentie. Va multumesc pentru efortul pe care l-ati facut pentru a-mi lamuri situatia si va asigur ca nu m-am suparat nici un moment pentru exprimarile mai "dure" dar adevarate folosite in unele mesaje.

Va spun cu toata sinceritatea ca nu am incercat nici o cale oficiala (in sensul unor cereri scrise de primire in bis. romano-catolica) deoarece mi-a fost teama de un raspuns negativ; l-am intrebat pe parohul nostru, insa, iar el mi-a spus ca nu putem fi primiti oficial in BC.

Eu si sotul meu eram impreuna de cativa ani cand ne-am luminat cu privire la casatoria religioasa; am stiut ca nu o putem incheia in BC fiindca am intrebat; nu putem afirma ca am fost in necunostinta de cauza; ne-am casatorit in BO fiindca am considerat ca tot e mai bine decat nimic; dar eu simt ca lucrurile sunt neclare; este un sentiment permanent care nu ma lasa sa ma impac cu mine insami; nu ma simt casatorita; nu prea stiu eu foarte bine ce o sa se intample cand voi ajunge la Marea Intalnire dar daca ma va intreba de ce am trait asa, fara sa clarific situatia....ce voi raspunde, oare?

Sper ca d-na MariaB a inteles, de aceasta data, cum e cu lucrurile facute pe jumatate. In ceea ce priveste discutiile cu PS Robu, acestea au fost foarte clare : nu ne putem casatori in BC iar daca vrem, ne putem spovedi in BO si impartasi in BC; de asemenea, daca dorim, putem trai "ca frate si sora" (exact asa s-a exprimat) sau, daca eu nu doresc sa ma spovedesc in BO o pot face in BC de 2 ori pe an, la Paste si la Craciun dupa care ma pot impartasi pana in momentul in care "recidivez in pacat"(relatiile conjugale). Mi-a explicat ca sunt foarte multe familii in aceasta situatie si ca, din pacate, pentru toata lumea este la fel de dureros. Cam atat.

Am sa imi fac un rezumat al pasilor pe care mi i-ati sugerat si voi incerca sa ii urmez pentru a ajunge la rezultatul dorit. L-ati mentionat toti pe paroh; dar parohul nostru nu are un raspuns la intrebarile mele; oricat de mult l-am iubi noi, nu ne putem baza pe ajutorul lui fiindca nu cred ca stie si nici ca poate sa ni-l dea; fiecare are limitele lui....

11 Aug 2007, 12:17
Membru Senior

totusi... sacramentul casatoriei celebrat la ortodocsi este valabil in Biserica Catolica, si ma refer aici la prima casatorie ?!

11 Aug 2007, 12:38
Preot

Locaţie: Ploiesti
totusi... sacramentul casatoriei celebrat la ortodocsi este valabil in Biserica Catolica, si ma refer aici la prima casatorie ?!

Prima casatorie, daca s-a facut conform randuielilor BO, este recunoscuta ca valida, in cazul intrarii cuiva din BO in deplina comuniune cu BC.

11 Aug 2007, 12:56
Membru Senior

singhel scrie:

Prima casatorie, daca s-a facut conform randuielilor BO, este recunoscuta ca valida, in cazul intrarii cuiva din BO in deplina comuniune cu BC.

ma gandeam eu!

11 Aug 2007, 12:57
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
din ce am înţeles eu, cel puţin din postările MarieiB, căsătoria oficiată în BO este invalidă în momentul trecerii la BC.

Nu. De pe alt subiect de discutie a rezultat clar ca in BO doar prima este Taina Casatoriei. Iar aceasta este recunoscuta in BC.
Urmatoarele 'uniri' facute in BO (care nu sunt Taina) nu sunt recunoscute (cum sa fie daca nu sunt?!) in BC.

ioana scrie:
... nu se ajunge cumva la bigamie? pentru că atâta timp cât casatoria ortodoxă este considerată invalidă, se poate accepta o cununie catolică.

Nu, caci prima casatorie este recunoscuta.

ioana scrie:
pe de altă parte mi se pare absurd să consideri un sacrament primit în BO invalid, iar pe altul nu. adica taina căsătoriei e nulă, dar a botezului nu este, sau cum ar trebui discutată problema?

Conform explicatiei de mai sus, nu este nici o absurditate, ai inteles gresit. Sper ca acum e mai clar.

11 Aug 2007, 14:10
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul