Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
re-casatoria 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
pana a ajunge in acest impas pe care l-am impartasit celor de pe forum, in speranta gasirii unui raspuns coerent, am apelat nu doar la Paroh ci si la Preasfintitul Robu, dupa cum am mai scris.
si cum au fost aceste discutii?

maryam scrie:
Nu caut piedici dar nici nu vreau sa fac lucrurile pe jumatate.
Sunt dispusa sa accept orice solutie, cu conditia sa stiu ca ea se incadreaza cat mai mult, daca nu total, in canoanele si regulile bis. romano-catolice.
tot nu inteleg ce nu este clar... ci doar pe jumatate?

situatia dumnevostra eu o vad limpede:
sunteti casatoriti ortodox si vreti sa treceti in comunitate catolica
vorbiti cu parohul despre aceasta dorinta
daca il convingeti pe paroh, sunteti primiti

faptul ca ati mai avut casatorii anterioare, dar nu in BC, nu conteaza

09 Aug 2007, 13:58
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
faptul ca ati mai avut casatorii anterioare, dar nu in BC, nu conteaza

Primirea in Biserica Catolica nu depinde de rezolvarea "problemei" matrimoniale. Sunt doua chestiuni distincte.
Dar pentru a participa la impartasanie trebuie clarificata aceasta problema.
Prima casatorie a sotului este considerata valida (chiar daca a fost celebrata in Biserica Ortodoxa) pana in momentul in care un tribunal bisericesc catolic constata nulitatea acesteia.
Cred ca maryam a inteles foarte bine situatia.

09 Aug 2007, 15:09
Membru Senior

Prima casatorie a sotului este considerata valida (chiar daca a fost celebrata in Biserica Ortodoxa) pana in momentul in care un tribunal bisericesc catolic constata nulitatea acesteia.
Cred ca maryam a inteles foarte bine situatia.
s-ar putea sa fie asa
dar mi se pare absurd sa i se interzica trecerea la Catolicism a unui ortodox care nu a facut decat sa fie un bun ortodox - chiar daca intr-o privinta in care cele doua Biserici nu au parere comuna
nu este vina credinciosului de rand - de ce sa sufere el?
de ce casatoria lui ar trebui de-valiadata?!?
poate fi considerata o "ascultare" ca toate celelalte, fiind in greseala doar dupa ce devine catolic si ar vrea o noua recasatorire
ce este necanonic in aceasta?

10 Aug 2007, 09:22
Membru Senior

mi se pare absurd sa i se interzica trecerea la Catolicism a unui ortodox care nu a facut decat sa fie un bun ortodox

Nu i-a fost refuzata primirea in Biserica Catolica. Insa, ca orice catolic, trebuie sa fie in starea de har sfintitor pentru a te putea impartasi. Ori situatia matrimoniala impiedica obtinerea dezlegarii. E simplu de inteles, dar e dureros pentru cel in cauza.
Pastoratia celor aflati in aceasta situatie (de altfel destul de comuna in ziua de azi) este dificila, dar Biserica nu ii respinge pe acesti fii ai sai.

10 Aug 2007, 09:38
Membru Senior

trebuie sa fie in starea de har sfintitor pentru a te putea impartasi. Ori situatia matrimoniala impiedica obtinerea dezlegarii.
de ce?
situatia lui matrimoniala consta in casatoria aceasta din urma, singura pe care o are cand intra in comunitatea catolica

10 Aug 2007, 11:51
Membru Senior

Casatoria nu poate fi valida pentru sotie si invalida pentru sot (, acesta fiind deja casatorit). Daca casatoria este invalida, cei doi traiesc in concubinaj.
Sper ca maryam sa nu se supere pentru faptul ca insistam pe acest subiect, care pentru ea e clarificat. Exista din pacate multe persoane divortate care ar putea fi interesate.

10 Aug 2007, 12:12
Membru Senior

Casatoria nu poate fi valida pentru sotie si invalida pentru sot (, acesta fiind deja casatorit). Daca casatoria este invalida, cei doi traiesc in concubinaj.
din ce punct de ce vedere?
in comunitatea catolica ei vin cu casatoria de care se bucura acum

situatia acestora este oarecum asemanatoare cu a preotilor casatoriti care au venit in BC cu tot cu sotie

de ce ar trebui sa tinem reguli mai stricte in cazul altor "veniri" in BC?

regulile sunt perntru oameni, nu impotriva lor!
- chiar daca unii le imterpreteaza altfel

10 Aug 2007, 13:04
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
situatia acestora este oarecum asemanatoare cu a preotilor casatoriti care au venit in BC cu tot cu sotie

Cu care preoţi ? Cu cei care s-au căsătorit o dată, nu e asemănătoare. Ar putea fi asemănătoare cu cea a unor preoţi care s-ar fi căsătorit de două ori înainte de a trece la BC.

http://www.catehism.ro

10 Aug 2007, 13:22
Profil WWW
Membru Senior

Preotii protestanti nu cred ca sunt primiti ca preoti in BC. Preotii ortodocsi sunt primiti in bisericile catolice orientale, deci nu are importanta daca sunt casatoriti sau nu. Nu am inteles analogia cu persoanele recasatorite primite in BC.

10 Aug 2007, 13:43
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Preotii protestanti nu cred ca sunt primiti ca preoti in BC. Preotii ortodocsi sunt primiti in bisericile catolice orientale, deci nu are importanta daca sunt casatoriti sau nu. Nu am inteles analogia cu persoanele recasatorite primite in BC.

Exista situatii in care preoti protestanti (anglicani stiu eu) au fost primiti in BC, si functioneaza ca preoti (nu cunosc detalii ale procedurii, nu ma intrebati). Acestia, fiind casatoriti, au fost acceptati ca preoti rom-cat casatoriti, pe exact acelasi principiu ca si acceptarea preotilor catolici orientali casatoriti.
Ce este limpede, este ca BC, cel putin aici in Quebec unde cunosc eu un caz, ii tine cat mai putin 'vizibili', cunoscuti, pentru a nu crea un precedent. V-am mai spus, preotul nostru gr-cat nu a fost acceptat in arhidieceza rom-cat pentru ca este casatorit :( . Au o mare reticenta pentru ca sunt mari presiuni (interne si externe) pentru acceptarea preotilor casatoriti.

Pe de alta parte, comparatia cu ne-catolicul divortat/recasatorit este complet aiurea. Dar aceasta problema a fost foarte clar explicata de Valeriu.

10 Aug 2007, 14:13
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul