Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
re-casatoria 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: intrebare
maryam scrie:
sunt botezata ortodox si practicanta in Bis. romano-catolica; sotul meu la fel; suntem casatoriti ortodox iar sotul meu a mai fost casatorit religios in bis. ortodoxa

am fost dispusa sa fac orice sacrificiu spre a fi acceptata in bis. catolica.
cand ai fost "acceptata" in BC, in stare erai?
cine v-a spus care sunt varintele precizate in mesaj?

daca v-ati casatorit interior 'trecerii" la catolici, vorbiti cu preotul din parohia in care sunteiti acum si totul se rezolva
- se va lua in considerare casatoria voastra ca fiind valida in BC si abia de acum in colo se aplica regula cu "divortul nu este acceptat"

de ce vreti sa ajungeti asa usor la concluzii cu "mi se pare absurd..."?

Ultima oară modificat de MariaB pe 06 Aug 2007, 13:11, modificat 1 dată în total.

06 Aug 2007, 13:05
Membru Senior

Locaţie: ORADEA
Cea mai convenabila solutie ar fi declararea nulitatii primei casatorii de catre un tribunal bisericesc catolic. Canonic atat tu cat si sotul tau, sunteti greco-catolici pana in momentul cand solicitati in mod formal schimbarea ritului (poate ati facut acest lucru deja). In aceasta situatie cel mai bine ar fi sa va consultati mai intai cu Vicarul Judecatoresc de la Blaj sau cu un avocat al Tribunalului.
Desigur, trebuie sa existe motive intemeiate pentru a declara nula prima casatorie. Nu este o simpla formalitate!

06 Aug 2007, 13:10
Membru Senior

Locaţie: Iasi
Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 29 Ian 2008, 21:42, modificat de 2 ori în total.

06 Aug 2007, 13:15
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
regulile canonice ortodoxe si cele catolice nu se aplica concomitent!!!

06 Aug 2007, 13:18
Membru Senior

Locaţie: bucuresti
Cele 3 solutii mi-au fost sugerate de catre Preasfintitul Robu intr-o audienta ceruta inainte de casatoria ortodoxa.
Nu am inteles exact de ce dpdv canonic sunt greco-catolica...

In ceea ce priveste anularea, este greu de crezut ca se poate anula o csatorie de 30 de ani in care, este adevarat, nu au existat copii dar nu pot spune ca sotul meu sau fosta sa sotie nu si-au dorit copii; din contra. Nu a fost sa fie si nu cunosc cauzele si nici pe cel "vinovat", ca sa zicem asa. Tot ceea ce stiu este ca sotia lui nu i-a fost niciodata fidela iar el a trait intr-o "prostie monumentala" atata amar de vreme. Si, de altfel, ma indoiesc ca fosta lui sotie ar dori sa treaca printr-o asemenea procedura. Dat fiindca sunt avocat am cercetat Codul Canonic dar nu am ajuns la o concluzie viabila cu privire la anulare; poate doar daca s-ar petrece in bis. ortodoxa...dar inca o data, nu cred ca fosta lui sotie ar participa la o asemenea procedura; o cunosc prea bine, din pacate.

Noi nu am trecut nici unul in bis. catolica in sensul scriptic deoarece acest lucru nu ne-a fost permis (am intrebat, nu am facut cerere).

Care ar fi solutia pe care nu are rost sa o spuneti?

06 Aug 2007, 13:31
Membru Senior

"Ortodocsilor care devin catolici li se cere prin acest faimos canon 35 CCEO sa-si pastreze ritul si sa fie greco-catolici, lucru cerut pt liceitatea trecerii.
Ortodocsii care trec la catolicism dar insista sa fie romano-catolici pot face acest lucru prin doua modalitati:devin greco-catolici si apoi romano-catolici prin acordul episcopilor de ambele rituri sau se adrseaza Congregatiei pentru Bisericile orientale a Sf.Scaun,toate acestea si pt liceitate" (Citat dintr-un mesaj al parintelui Coriolan Muresan de pe alt topic unde a fost o lunga discutie pe aceasta tema)

06 Aug 2007, 13:45
Membru

scuze că intervin, dar eu am trecut la religia romano-catolică de la cea ortodoxă, fără a mi se spune măcar că ar trebui să trec mai întâi şi prin cea greco-catolică. am recitat crezul catolic în prezenţa a doi martori, am semnat, şi cam atât. există cumva o altă procedură, iar trecerea mea la catolicism poate fi considerată nulă?????

06 Aug 2007, 13:48
Membru Senior

Locaţie: Iasi
Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 29 Ian 2008, 22:31, modificat 1 dată în total.

06 Aug 2007, 13:55
Membru Senior

scuze că intervin, dar eu am trecut la religia romano-catolică de la cea ortodoxă, fără a mi se spune măcar că ar trebui să trec mai întâi şi prin cea greco-catolică. am recitat crezul catolic în prezenţa a doi martori, am semnat, şi cam atât. există cumva o altă procedură, iar trecerea mea la catolicism poate fi considerată nulă?????

Nu aveti nici o vina. Preotul ar fi trebuit sa stie care e procedura si sa o respecte. Daca credeti si marturisiti ceea ce Biserica Catolica crede si marturiseste, sunteti catolica.

06 Aug 2007, 14:10
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada

Asta este o alta problema discutata indelung pe un alt topic: preotii rom-catolici nu iau niciodata in considerare aceasta regula.

In nici un caz nu este vorba de nulitatea trecerii, fiti linistita! Dar de curiozitate, puneti problema preotului d-voastra.

06 Aug 2007, 14:13
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul