Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Contracepţie clericalā 
Autor Mesaj
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
... motivul consultaţiei: infertilitatea de cuplu. Ce să le spui ? La muncă, domnilor ?
si neaparat: schimbarea locului de munca

am doua pritene care au rezolvat "infertilitatea" doar schimbandu-si locul de munca - relatiile cu sotul au fost la fel si inainte si dupa schimbare!!!!

27 Sep 2007, 10:00
Membru Senior

Munca si oboseala mi se pare un pretext ieftin pt ati arata afectiunea fata de partenerul de viata!!! Si nu ma refer numai la viata sexuala dar la tot ceea ce cuprinde exprimarea afectivitatii!! [u][i]Nu poti fi obosit in ati darui iubirea[/u][/i]!!! mi se pare paradox!!!

27 Sep 2007, 10:21
Profil YIM WWW
Membru Senior

Munca si oboseala mi se pare un pretext ieftin pt ati arata afectiunea fata de partenerul de viata!!!
nu-mi dau seama daca ai inteles ce am spus, de aceea revin (daca intelesesi e ok)

"munca si oboseala" nu impiedica neaparat viata sexuala, dar determina uneori un stress care, in societatea contemporana, este cam cel mai sigur contraceptiv!!! (adica inclusand viata sexuala)

si inca ceva: se tot subliniaza cat de mic este procentul sarcinilor in cazul administrarii contraceptivelor orale
numai ca in multe cazuri sarcina nu ar fi aparut nici fara contraceptive - dar aceste cazuri nu sunt niciodata amintite
eu nu am luat niciodata contraceptive, dar daca as fi luat, as fi intrat automat in grupa celor "fara sarcina pe perioada administrarii contraceptivelor"
nu am avut niciodata o sarcina (cu toate ca ne straduim), dar intotdeauna neaparitia sarcinii, la intreruperea contraceptivelor cand femeia doreste sa aiba copii, este considerata efect colateral administrarii, eventual indelungate, a contraceptivelor
apoi se observa ca sunt si alti factori, personali, care impiedica aparitia sarcinii... adica toata administrarea nu a fost decat "frectie de menta la picior de lemn"
ma bazez pe observatia ca tot mai multe femei au nevoie de ajutor medical in vederea unei sarcini...

27 Sep 2007, 12:35
Membru Senior

Dar.... eu vroiam sa accentuez faptul ca nu exista pretexte pentru a "iubi"!!

27 Sep 2007, 15:35
Profil YIM WWW
Membru

Locaţie: Bacau
Cer un sfat pentru un caz concret.Sunt casatorit,am un copil de 8 ani.Dupa nasterea fetei am folosit atat eu cat si sotia metode contraceptive.In ultimiii cinci ani nu am folosit decat contraceptia naturala.In noiembrie sotia a aflat ca este insarcinata si ne-am bucurat foarte mult,desi sotie are miopie forte (-16) şi necesita obligatoriu operaţie cezariană ca şi la prima naştere.La primul control am aflat o veste tristă.Soţiei i s-a descoperit un fibrom uterin,un nodul fibromatos şi un chis ovarian.I s-a spus ca fătul nu se va dezvolta mai mult de 3-4 luni,iar daca va ajunge la termen nu va fi normal din cauza lipsei de spaţiu şi a oxigenării incomplete.Soţia din pacate a pierdut sarcina,singurul lucru "bun" ar fi ca a evitat un avort.
Ce să facem mai departe?Ma refer la perioada până la operaţie.Fibromul deregleaza C.M. deci nu putem utiliza contracepţia naturala.O nouă sarcină implică riscurile de mai sus.Nu vrem să fim puşi in situaţia de a trebui să a recurge la avort,iar riscul unui avort spontan este foarte mare putând duce la orbire din cauza miopiei. :-k

27 Dec 2007, 19:35
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Vă calificaţi, în opinia mea (deşi opinia confesorului ar fi preferabilă) în ceea ce Biserica numeşte "motive grave" de a evita o sarcină. Nu este clar de ce fibromul, chiar presupunând că dereglează ciclul menstrual până la a-l face complet neregulat, împiedică contracepţia naturală. Există suficiente elemente de a aprecia apropierea ovulaţiei. Deoarece presupun unele chestiuni intime, poate că e preferabil dialogul prin mesaj privat.

http://www.catehism.ro

27 Dec 2007, 21:24
Profil WWW
Membru

Locaţie: Bacau
Sotia va fi operata in ianuarie.Am discutat si am decis abstinenta pana la rezolvarea problemei.

29 Dec 2007, 20:04
Profil YIM
Membru Junior

Contraceptia pe cale naturala (metoda coitului intrerupt mai ales) este o solutie unanim acceptata pentru a controla inmultirea speciei noastre, fara a produce crime (avorturile) sau alte neplaceri cauzate de folosirea medicamentatiei.
Pe vremea cand scria Iezechiel sau mai stiu eu cine trebuiau formate popoarele deci era nevoie de inmultire progresiva. De regula familiile erau poligame.
In momentul de fata o problema importanta a lumii contemporane o reprezinta demografia care ori va fi rezolvata constient prin controlarea natalitatii ori se va rezolva de la sine prin razboaie din ce in ce mai nimicitoare - fapt studiat. Biserica ce prefera ? O solutie rationala sau una naturala ? De ce ..... ne-a mai dat Dumnezeu atata stiinta ? Ca sa lasam lucrurile sa se petreca in mod natural pe baza de selectie naturala, ca in cazul animalelor ?

09 Mar 2008, 23:06
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Contraceptia pe cale naturala (metoda coitului intrerupt mai ales) este o solutie unanim acceptata

:shock: :shock: :shock:
Probabil că nu sunteţi catolic. Metoda coitului întrerupt este un păcat mai puţin grav decât folosirea pilulelor de a doua zi, ceea ce însă nu înseamnă că "este unanim acceptată".

http://www.catehism.ro

09 Mar 2008, 23:20
Profil WWW
Membru Senior

orlandosorin scrie:
Contraceptia pe cale naturala (metoda coitului intrerupt mai ales) este o solutie unanim acceptata pentru a controla inmultirea speciei noastre, fara a produce crime (avorturile) sau alte neplaceri cauzate de folosirea medicamentatiei...

Contracepţia pe cale naturală este ab-ţi-ne-rea. Doar ea are rezultate garantate în toate direcţiile.
Ceea ce "propui" tu este o păcăleală(sau minciună). Pentru că se urmăreşte ca Dumnezeu să fie Cel păcălit, rezultă că
"Cine sapă groapa altuia, cade si(n)gur în ea."

orlandosorin scrie:
Biserica ce prefera ? O solutie rationala sau una naturala ? De ce naiba ne-a mai dat Dumnezeu atata stiinta ? Ca sa lasam lucrurile sa se petreca in mod natural pe baza de selectie naturala, ca in cazul animalelor ?
Pentru că pui o întrebare la care oferi două variante(din mai multe), se vede clar că vrei să induci un răspuns care-ţi convine ţie.
Dumnezeu ne-a dat o viaţă, dar şi "modelul de trăit", adică pe Cristos. Noi însă, suntem mai "inteligenţi" (cu atâta ştiinţă!), şi tot la "mâna" Lui ajungem pentru că El niciodată n-a lăsat hăţurile din mână.
Care ar fi soluţia după "raţiunea" Lui?
Numai după ce o va aplica o vom cunoaşte.

P.S. Bine ai "intrat" pe forum!
Te invit la "Scurte prezentări".

09 Mar 2008, 23:40
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul