Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Contracepţie clericalā 
Autor Mesaj
Membru

Locaţie: oradea
Mesaj Contracepţie clericală
Am stat seara asta si am citit un articol dintr-o revista ce spuneti,ce pare aveti.................

" Tăcerea preoţească referitor la contracepţie este letală – atât pentru Biserica cât şi pentru societatea noastră. De ce anume atâţia episcopi şi preoţi catolici din vest nu văd contracepţia ca fiind un rău din rădăcină si cauză conducătoare a declinului rapid al Bisericii. (Pr. Thomas Euteneuer)

Spirit of Life, nr.36

Iubitul fondator al Human Life Internationa, Pr. Paul Marx, nu ştia să meşteşugească cuvintele atunci când veni vorba de ceea ce el numea “conspiraţia tăcerii” din partea amvoanelor bisericilor noastre referitor la contracepţie; însă pătrunderea lui de acum douăzeci sau treizeci de ani a fost ţintită exact şi a rămas adevărată până în ziua de astăzi: “Generaţiile viitoare”, spunea el, “se vor mira de ce anume atâţia epicopi şi preoţi catolici din vest nu văd contracepţia ca fiind un rău din rădăcină (din sămânţă) şi cauză conducătoare a declinului rapid al Bisericii.” Aici se află problema cheie. Tăcerea preoţească referitor la contracepţie este letală – atât pentru Biserica cât şi pentru societatea noastră.

Până în ziua de astăzi marea majoritate a clerului catolic refuză să vorbească despre contracepţie, în ciuda obligaţiei lor morale de a face asta. Vă pot spune că acesta este cazul nu numai în Statele Unite; aceasta se întâmplă în oricare parte a lumii. Cauza acestei neglijenţe se întinde de la erezie făţişă, la lipsă de curaj moral până la ignoranţă nescuzabilă a temei. Oricare ar fi motivul, efectul este acelaşi: eu îl numesc contracepţie clericală.

Contracepţia în sine este o respingere a suveranităţii lui Dumnezeu asupra căsătoriei şi un refuz de a asculta de porunca Domnului “fiţi roditori şi vă înmulţiţi”. Preotul, chiar dacă nu este căsătorit, în mod analog contraceptează sămânţa dătătoare de viaţă a adevărului atunci când refuză să predice Credinţa Catolică – în întregime. Credinţa vine din ascultare, spune Sf. Pavel, şi prin slujirea preoţească Cristos transmite Credinţa miresei Sale, Biserica, astfel încât ea poate fi roditoare şi să înmulţească sufletele duse la mântuire.

Probabil că aceasta este cauza fundamentală pentru care atât de mulţi catolici în ziua de astăzi folosesc contracepţia sau sterilizarea, nevăzând nici o contradicţie în primirea Euharistiei în fiecare duminică şi crezându-se pe ei înşişi în comuniune perfectă cu Biserica. N-au fost niciodată avertizaţi că folosirea contracepţiei sau sterilizarea este păcat de moarte. Nu li s-a spus niciodată nimic despre pericolul fizic sau spiritual al acestor practici, şi n-au fost conştientizaţi niciodată asupra alternativelor magnifice, dătătoare de viaţă pe care Biserica le oferă în faţa Ideologiei Infertilităţii.

Preoţi care tac asupra învăţăturii despre contracepţie uită două lucruri foarte importante: în primul rând, vocaţiile preoţeşti, în general, provin din familii mari. Omisiunea de a predica deschiderea faţă de viaţă şi generoziatea faţă de copii are un efect direct asupra numărului de bărbaţi câţi vor sta împreună cu noi în tranşee (preoţii, n.t.) mai târziu. A contracepta această învăţătură are acelaşi efect ca şi contraceptarea actului marital: sterilitatea. Sterilitatea persistentă a vocaţiilor preoţeşti din Occident este cauzată de preoţii care tac referitor la plaga contracepţiei printre laici şi uită că propriile lor vocaţii sunt rezultatul generozităţii părinţilor lor faţă de viaţă. Preoţi surmenaţi vor culege roadele tăcerii lor referitor la contracepţie pentru multă vreme.

În al doilea rând, tăcerea preoţească referitor la contracepţie are consecinţe veşnice. Preţul acestei tăceri este pierderea sufletelor.

Bărbaţi şi femei care folosesc contracepţia şi nu sunt avertizaţi asupra păcatului lor şi care din această cauză nu se căiesc riscă moartea sufletelor lor nemuritoare, şi aceasta este un scandal de proporţii imense. A fi avertizat înseamnă a fi pregătit, în special pentru ceva atât de crucial. Poate că singurul pericol al unor consecinţe mai mari este pericolul preoţilor înşişi care nu îşi fac datoria: ei îşi riscă propria moarte spirituală, pentru că în cele din urmă ei vor da socoteală pentru a nu fi predicat mesajul întreg al Bisericii “cu vreme şi fără vreme.”

Toţi preoţii ar trebui să citească mesajul lui Dumnezeu către profetul Iezechiel pentru a cunoaşte miza înaltă în predicarea plenitudinii învăţăturii lui Cristos: “Dacă îi spun omului înrăit, tu vei muri cu siguranţă; şi tu nu îl avertizezi sau îi vorbeşti pentru a-i schimba conduita rea, astfel încât el să trăiască: acel om înrăit va muri pentru păcatul lui, dar tu vei fi responsabil pentru moartea lui.” (Iez.3:18). Fie ca fiecare preot să pună la inimă acest avertisment!

24 Iul 2007, 22:26
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Eu nu înţeleg care este problema. Sunteţi sigură că la Biserica Catolică vă referiţi ? Sunteţi catolică şi aţi observat la amvon sau la confesional o conspiraţie a tăcerii pe această temă ? M-ar mira, eu nu am observat, probabil frecventăm biserici diferite.

http://www.catehism.ro

25 Iul 2007, 06:32
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Sunteţi sigură că la Biserica Catolică vă referiţi ?
asta as vrea sa intreb si eu - dar cu completarea: poate ca asa este, dar nu pe spatiul catolic romanesc

25 Iul 2007, 08:08
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Din prezentarea userului elena75 rezulta ca este sotie de preot ortodox. Deci opiniile despre BC sunt doar ca 'chibit' :) .

25 Iul 2007, 12:49
Profil WWW
Membru Senior

In Franta preotii catolici nu sunt asa de liberali. Spun acest lucru, pentru ca am cunostinte acolo. E adevarat nu vorbesc numai de contraceptie, ci de multe altele. Probabil ca mai exista si exceptii, fiecare padure cu uscaciunile ei.
Sa nu mai vorbim de Polonia, acolo chiar nu este acceptata contraceptia.

25 Iul 2007, 14:13
Preot

Locaţie: Toronto, Canada
Fratilor, nu va grabiti sa aruncati cu piatra. Elena va cere doar parerea despre un articol ce l-a gasit pe internet ... si atat.

25 Iul 2007, 15:23
Profil WWW
Membru

Locaţie: oradea
asa e parinte Emil Jude,doream doar o parere.
Am citit acel articol,si doream opinii d.p.v. al mai multor confesiuni,doar atit
Intr-adevar sunt sotie de preot ortodox,insa stimez si religia catolica, precum si cea GC

25 Iul 2007, 22:30
Profil YIM
Preot

Link-ul la articol il gasiti aici: http://www.darulvietii.cnet.ro/index.ph ... &Itemid=35

Parintele Thomas Euteneuer vorbeste foarte critic fata de "marea majoritate a clerului catolic" cum spune dansul, vazand lucrurile putin subiectiv, prin prisma rolului sau de director al celei mai mari organizatii pro-life din lume: "Human Life International" http://www.hli.org/ N-as zice ca parintele Thomas greseste dar nici ca ar avea 100% dreptate. Dansul, firesc as zice, vede problema contraceptiei ca problema nr 1 a Bisericii Catolice si ar dori ca toti preotii sa gandeasca la fel si sa-si canalizeze toate energiile in aceasta directie. Totusi cred ca articolul pacatuieste grav prin generalizare si prin tonul negativ.

26 Iul 2007, 05:32
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Dacă ne gândim că, de multe ori, prin "mijloace contraceptive" se înţeleg de fapt mijloace avortive (de exemplu în cazul steriletului), cineva care ar spune că problema genocidului copiilor e problama nr. 1 a Bisericii ar avea, poate, dreptate.

http://www.catehism.ro

26 Iul 2007, 09:15
Profil WWW
Preot

Dacă ne gândim că, de multe ori, prin "mijloace contraceptive" se înţeleg de fapt mijloace avortive (de exemplu în cazul steriletului), cineva care ar spune că problema genocidului copiilor e problama nr. 1 a Bisericii ar avea, poate, dreptate.

Perfect de acord. Eu n-as indrazni sa contrazic pe cineva care spune ca problema nr. 1 a Bisericii este cutare problema, pentru ca sunt multe probleme pe care le consider a fi importante inclusiv cea de mai sus. Totusi, eu nu m-as incumeta sa fac o ierarhie a lor. Am citit mai multe articole negative, putin extremiste, ca si cel de fata, scrise de preoti sau laici implicati in cate o "miscare". Articolele respective sunt specifice mai ales Americii de nord si se gasesc cu precadere pe internet si spun ca sursa tuturor relelor in biserica este ... cutare problema si ca daca preotii ar predica in fiecare duminica doar despre ... toate problemele ar disparea cu desavarsire. Temele sunt diverse: bioetice, marianiste, morale, liturgice, euharistice, tineret, vocationale, etc. Sper sa nu fiu inteles gresit, dar eu prefer articolele mai echilibrate.

27 Iul 2007, 15:22
Profil WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul