Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Televizorul, un parinte agresiv 
Autor Mesaj
Administrator

Locaţie: Montreal, Canada
Asa cum am mai spus, privitul la tv inhiba dezvoltarea emisferei stangi si a limbajului, inhiba ratiunea, autocenzura.

Doar o afirmatie. Aveti ceva probe (altele decat articole propagandistice)?

Bogdan Horea KORY-MERCEA scrie:
Cititul unei carti, din contra, dezvolta limbajul, chiar foarte mult. De asemenea cititul unei carti dezvolta imaginatia, ceea ce nu e cazul in situatia vizionarii, unde ni se da totul de-a gata, prefabricat. Mai mult, daca am citit de exemplu un roman, imi fac eu o imagine despre diferitele personaje, iar apoi vad si ecranizarea acelui roman, ceea ce vad in film sterge si inlocuieste ceea ce eu mi-am imaginat despre personajele respective.

Imaginatia da, este provocata de cititul cartilor, dar limbajul??? Poate vocabularul...

... privitul la tv intra intotdeauna direct in subconstient, de unde apoi isi face mendrele cu creierul nostru: reapare frecvent obsesiv te miri ce imagine am vazut-o la tv, ne da frecvent o stare de agitatie si nu stim de ca etc.

Mie nu mi se intampla, chiar dupa filme marcante... 'Isi face mendrele cu creierul nostru' doar daca acesta nu are subiecte mai concrete de 'rumegat'. Altfel, imaginile tv raman... simple povesti, la fel ca Fat-Frumos...

Pe timpul lui Ceausescu vreo cativa ani fusesra la moda romanele lui Sven Hassel, cu diferite intamplari ale unor soldati din armata germana in al doilea razboi mondial. Le puteam citi linistit, fara efecte ulterioare. In schimb, daca ma uitam la un film cu violenta, acest lucru ma marca si imi dadea mult timp dupa aceea o senzatie de oboseala, fara sa stiu de ce.

Cred ca generalizati experientele personale (sau citite). Nu toti au aceleasi sensibilitati. Iar alteori ratiunea si educatia (chiar si la copii) pot limita foarte eficient efectele unor imagini.

Sa nu uitam titlul topicului: "televizorul, un parinte agresiv" ! (adica e vorba de folosirea televizorului pe post de baby-sitter, pentru ca un copil care stie citi e deja destul de mare sa se poata descurca si fara baby-sitter).
Un copil de 2-5 ani (ai carui parinti folosesc televizorul pe post de baby-sitter), care priveste la tv nu stie citi, deci oricum nu are de ales (daca oricum parintii vor sa scape de el cateva ore). Este chiar varsta la care efectul distructiv al privitului la tv este maxim.

Baby-sitting este obligatoriu pana la 10-12 ani, aici, in America de nord. Iar efectele imaginilor violente (efecte care exista, nu contest, dar mult mai limitate decat afirma unii) nu se vad la copii de 2-5 ani, ci mai marisori.

Nici cele "clasice" nu sunt mai nevinovate, si in Tom si Jerry isi dau in cap de zor.

Va recomand un anumit serial din The Simpsons :) (pe care il urmaresc sistematic cu copiii - foarte educativ - "asa nu" la nivelul lor) in care se propune 'cumintirea' unui serial similar (o caricatura a lui Tom si Jerry). Puteti vedea la ce aberatii se ajunge.

Chiar si Walt Disney are cateva scene horror, mai putine, e drept, de exemplu in Alba-ca-Zapada, cand regina se transforma in vrajitoare, pana cand vrajitoarea ii da marul, iar apoi moare (si Alba-ca-Zapada, dar si vrajitoarea). Cunosc persoane adulte care mi-au povestit ca in timpul copilariei nu puteau privi aceste scene.

Pe mine ma impresiona totdeauna cum Fat-Frumos ii taia cele 7 capete balaurului! :lol: Iar trecerea vrajitoarei (?) prin padurea transformata din perie imi da fiori si acum :roll: .

Legat de faptul ca mi se reproseaza ca pun atatea rele pe seama televiziunii, trebuie sa recunoastem ca este un instrument foarte eficient pentru manipularea maselor. Din pacate, uneori lumea asculta mai mult de televizor decat de preot.

De acord, dar nu intra in subiectul discutat. Iar altii asculta mai mult de barmanul barului, sau de baba din sat!

Cu ani in urma a fost un film cu Schwarzenegger care juca rolul unui politist rus care il urmareste in SUA pe un mafiot rus. La interogatoriul unui suspect de catre politia americana, Acest politist rus care era si el prezent langa americani, incepe sa il tortureze pe suspectul lor, care de frica spune tot. Americanii spun in film "Metodele rusesti sunt foarte brutale", iar politistul rus raspunde "da, dar sunt mult mai eficiente". La catva timp dupa acest film (dupa aceasta pregatire psiho-afectiva a populatiei), aflam ca in baza de la Guantanamo se foloseste tortura de catre politistii celei mai tari democratii a lumii.

Cred ca, hotarat lucru, vedeti prea multe filme :lol: :roll: :lol: :roll:

Pe de alta parte in timpul vizionarii tv au loc schimbari rapide de planuri (aproape, departe, de sus, din lateral), in timp ce noi stam pe loc; deci creierul percepe aceste schimbari de planuri ca si cum noi ne-am misca, dar analizatorul vestibular, al echilibrului, nu este solicitat, ceea ce deja genereaza un conflict in creier, care percepe situatia aceasta ca pe o noua agresiune asupra sa si este pasivizat si mai mult.
Daca citesc o carte, macar cand dau pagina si trec la urmatoarea pagina, mi se misca ochii (si ca si reflex de convergenta a axelor oculare, si ca reflex de acomodare la distanta variabila, iar declansarea periodica a acestui reflex intretine si ea starea de vigilenta).

:shock: Cu aceasta teorie m-ati dat gata!

De ce vad televizorul ca pe o sursa a relelor? E contra religiei toata propaganda pe care o face televizorul. In cate filme ati vazut ca televizorul sa faca apel la oameni sa mearga la biserica? Ce promoveaza televizorul ?

Din fericire exista si multe subiecte inteligente, frumoase, bune, exemple de viata, de credinta, etc. Noi insa trebuie sa decidem ce alegem, la fel ca si in viata. Si cartile pot fi foarte daunatoare, exista subiecte foarte 'dubioase', smintitoare (Codul lui da Vinci?). Ce ne impiedica sa alegem ce e bun?

(nu-mi place cuvantul week-end)

Cred ca asta este problema principala pe care o aveti! Eu ma asteptam sa criticati televiziunea aberanta romaneasca (in general), dar se pare ca doar 'ticalosii de americani' va stau in gat...

Ce mai face tv contra credintei crestine? Mai vine cu teoria darwinista pe Animal Planet, mai vine cu Codul lui DaVinci si cu Evanghelia lui Iuda pe National Geographic.

Cine va obliga sa le vizionati? Eu nu am vazut nici una si nici nu imi doresc, acum dupa ce am citit atata despre ele. Avantajul tv-ului este ca are telecomanda si mai multe canale foarte simplu de schimbat. Folositi-o!

20 Aug 2007, 13:42
Profil WWW
Membru

Atata timp cat parintii, fiinte dotate cu discernamantul pe care un copil mic nu il are inca format, sunt capabili sa controleze intr'o anumita masura lucrurile pe care le priveste micutul la TV, nu vad nicio problema. Dimpotriva, privitul la televizor, servit evident in doze rationale, ajuta foarte mult in dezvoltarea capacitatilor lingvistice. Privitul in cantitati necontrolate are, insa, un mare dezavantaj, anume scaderea capacitatii de adaptare sociala [timpul petrecut singur in fata TV'ului scade din timpul acordat socializarii cu altii copii], dar nu este un aspect ce nu poate fi controlat.

Cat despre povestea cu Alba-Ca-Zapada mi se pare o exagerare. Exista intr'adevar oameni mai sensibili la o astfel de idee, dar sa luam una din povestile nemuritoare ale copilariei noastre si in acelasi timp o capodopera a cinematografiei animate interbelice si sa o aducem la stadiul de experienta traumatizanta, deja este deplasat. Mai avem un pas si cerem interzicerea acestor povesti pentru ca implica violenta. Cum ar fi sa interzicem Scufita Rosie, doar pentru ca in cadrul povestii aceasta este ingerata, impreuna cu bunica sa, de catre un lup. Tocmai aici este si valoarea acestor povesti, deoarece in final raul este pedepsit, binele triumfeaza. Ele reprezinta o lectie de viata, anume ca daca alegi calea raului, nu vei iesi niciodata triumfator. Nu vad cum o astfel de idee poate fi daunatoare unui copil.

Ideea cu teoria darwinista ca lupta a postului Animal Planet impotriva crestinismului mi se pare hilara. Nu pot sa concep cum a ajuns un post de emisiuni documentare despre lumea animalelor, o lume cat se poate de reala, care ne inconjoara, cu care impartim aceeasi planeta, sa reprezinte un post contrar moralei crestine. Eu unul sunt un adept al teoriei evolutioniste teoretizata prima oara de Charles Darwin, teorie demonstrata si argumentata stiintific in cea mai mare parte, dar Animal Planet nici macar nu bate moneda intr'un mod transant pe chestia asta. Deci afirmatia mi se pare un pic exagerata.

Codul lui DaVinci este o lucrare foarte controversata, intr'adevar. Disputata atat de Biserica, cat si de istorici, in fine de toata lumea. Dar nu trebuie luata mot-a-mot si tratata ca atare. Cartea in primul rand este un roman politist si trebuie privita cu o doza de scepticism. Sensul ei poate fi privit ca fiind simbolic. Documentarele pe care NG sau Discovery le prezinta in legatura cu aceasta carte nu sunt propagande anti-crestine, ci pur si simplu cercetari [mai mult sau mai putin] obiective pe marginea unei lucrari care a facut valva, in incercarea de a arata ca totusi, in spatele celor vazute ale Bisericii, exista si anumite realitati cel putin dubioase.

In concluzie, nu mi se pare ca TV'ul constituie un element negativ in cresterea si dezvoltarea copilului, precum nu este nici ca modalitate de relaxare. Dupa cum a zis si dl. Ioan, exista intotdeauna telecomanda care faciliteaza control asupra a ceea ce dorim sa vizionam.

20 Aug 2007, 14:46
Membru Senior

Televiziunea poate fi buna sau rea, depinde la ce te uiti, trebuie sa discerni ce este bine si ce nu, uneori este greu. La televizor am descoperit lucruri interesante, cum ar fi de existenta unor ordine manastiresti catolice, cum ar fi Fiicele Invierii care se ocupa de educatie in special, a copiilor, tinerilor si nu numai, fiind prezente in Congo, Rwanda si Camerun sau despre Surorile Planului lui Dumnezeu din Peru care ajuta saracii, se ocupa de educatie, catehizare fiind in "lupta" deschisa cu anumite secte originare din SUA care militeaza pentru tot felul de lucruri ciudate, unele chiar pentru poligamie etc. Chiar daca nu prea reusesc sa-si castige adepti Biserica trebuie sa aiba grija, datorita saraciei si analfabetismului, oamenii nevoiasi pot lua decizii gresite. Imi pare rau, nu imi amintesc numele lor.
Din pacate televiziunile difuzeaza si documentare care sustin anumite aberatii cum ar fi cele referitoare la Codul lui Da Vinci, Mormantul lui Isus sau despre Cleopatra. Este adevarat in invazia aceasta de informatii este greu sa alegi la ce sa te uiti si la ce nu, greu de deosebit uneori graul de neghina. Nu sunt o adepta a televizorului as recomanda oricui sa se uite la tv, dar cu masura. Eu ma uit foarte rar, trec saptamani in care nu ma uit deloc.

http://www.ziua.ro/display.php?data=200 ... &id=216967

21 Aug 2007, 00:20
Membru Junior

Cititi cartea "Efectele televiziunii asupra mintii umane" ("Fata nevazuta a tele-viziunii", vol I), autor Virgiliu Gheorghe, Editura Evanghelismos. Cartea s-a vandut prim reteaua de librarii Universul (din Cluj). Poate fi comandata si la telefoanele: 0742 952451 si 0720 972963 sau prin centrul de difuzare al editurii Evanghelismos, Bucuresti, str. Pridvorului nr. 15, bl. 12 sc. A, ap. 1 sector 4, tel 021 3311022, 0722 690272.

Exista si volumul 2 al cartii "Fata nevazuta a tele-viziunii", volum numit "Revrajirea lumii prin televizor", aparut la editura Prodromos.

Eu ce am zis a fost in rezumat. In carte veti gasi mult mai multe argumente, e o carte foarte bine documentata. Pana sa citesc cartea, si eu gandeam ca Dv.

21 Aug 2007, 13:15
Administrator

Pana sa citesc cartea, si eu gandeam ca Dv.

Vezi cat rau poate face o carte? :lol: :lol: :lol: :wink:

21 Aug 2007, 13:48
Profil WWW
Membru Junior

Cartea descrie studiile efectuate de profesori universitari de la o facultate de psihologie din Australia, e vorba de sotii Emery. Probabil au si alte articole in original care pot fi vazute pe internet (sau cel putin arata unde pot fi gasite lucrari de ale lor).
Cititi cartea lui Ion Petru Culianu, "Eros si magie" unde mai descrie cate ceva si el despre efectele televiziunii.
Cititi cartea lui Jerry Mander, "Four arguments for the elimination of the television", aparuta la New York in 1978.
Cititi cartea lui M McLuhan, "Mass media si mediul invizibil", aparuta in Editura Nemira, 1997.
Vizitati si Frank Zingrone, Chaos and the Meaning of the Electric Culture, http://www.chass.utoronto.ca/mcluhan-st ... _3art3.htm .
Nici macar nu am citat toate sursele bibliografice, pentru ca sunt mult mai multe.
In cazul Dv. constat ca ati tot luat cate o propozitie sau alta din ceea ce am scris, asa scoasa din context, si mi-ati rastalmacit-o in rau, dupa cum v-a placut. Eu interpretez acest lucru ca rea-vointa. In acest fel puteti face usor din alb negru si invers.
Ceea ce ati facut Dv. nu este o argumentare ci doar o incercare de a ironiza pur si simplu.
Legat de faptul ca nu imi place expresia week-end, e doar varful aisbergului. Din pacate limba romana este invadata in ultimii ani da cuvinte engleze care le inlocuiesc pe cale existente si care acopera si ele bine sensurile respective (trend in loc de tendinta, manager in loc de director, locatie in loc de loc sau sediu, mentenanta in loc de intretinere, sales manager in loc de director de vanzari, editor in loc de redactor, lista e foarte lunga, in fiecare an creste). Nu am nimic cu americanii, incerc doar sa imi pastrez identitatea mea de roman si constat doar ca incet-incet cultura si limba romana sunt invadate tot mai mult de cea americana. Programele tv romanesti nu mai au calitatea pe care o aveau candva, aici sustin parerea Dv.
Dumnezeu a lasat fiecarui om vointa libera. Faceti cum va spune constiinta. Am citat cateva surse bibliografice doar ca sa arat ca exista si alti nebuni sau prosti (si inca din aceia care mai sunt si profesori universitari la universitati de prestigiu), nu sunt eu singurul nebun.

22 Aug 2007, 18:32
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Nu televizorul, ci părintele copilului care găseşte în el un substitut este de vină pentru efectele psihologice ale televizorului. În urmă cu vreo 50 de ani, înainte de apariţia acestui părinte agresiv, unii părinţi aveau obiceiul de a da copiilor mac: observaseră că are un efect minunat asupra copilului: acesta devenea mai potolit, mai lent în iniţiative şi adormea mult mai uşor. Explicaţia este în efectul opiaceu al seminţelor de mac. Astăzi, în era medicamentelor, se foloseşte cu acelaşi succes Peritol-ul, o blestemăţie recomandată de mulţi pentru efectul "liniştitor".
Părerea mea e că nici macul, nici Peritolul, nici tembelizorul nu sunt de vină, ci aceia care le folosesc în mod abuziv şi pentru indicaţii improprii.

http://www.catehism.ro

22 Aug 2007, 18:50
Profil WWW
Administrator

In cazul Dv. constat ca ati tot luat cate o propozitie sau alta din ceea ce am scris, asa scoasa din context, si mi-ati rastalmacit-o in rau, dupa cum v-a placut. Eu interpretez acest lucru ca rea-vointa. In acest fel puteti face usor din alb negru si invers.
Ceea ce ati facut Dv. nu este o argumentare ci doar o incercare de a ironiza pur si simplu.

Probabil este o ironie (desi nu asta a fost intentia - vedeti si iconitele din mesaj!), rezultata din convingerea mea ca astfel de pozitii ("anti-moderniste") sunt raspandite doar din interes. Una este critica punctuala, alta generala ("tv este un rau"). Oricine poate face orice studiu si sa deduca orice concluzii, mai ales un universitar.

Oricum, criticile mele se adreseaza celor care genereaza astfel de idei catastrofice, si celor care le propaga. Nu am avut intentia sa va supar, ci mi-am exprimat opinia contrara opiniei d-voastra si am sperat sa va furnizez si ceva contra-exemple.

Legat de faptul ca nu imi place expresia week-end, e doar varful aisbergului.

Asta spuneam si eu: d-voastra aveti ceva (asa cum au multi, trebuie sa recunosc) cu 'imperialismul american' reprezentat de aceasta expresie. Eu refuz o astfel de atitudine.
In schimb sunt de acord cu utilizarea cuvintelor romanesti, dar in limitele bunului simt, fara fortarea limbii.

Programele tv romanesti nu mai au calitatea pe care o aveau candva, aici sustin parerea Dv.

Nu tin minte sa fi sustinut ca cele 2 ore de ode erau mai bune si nici nu sunt un adept al emisiunilor alb-negru de varietati cu muzica lui Horia Moculescu sau orchestra radio-televiziunii condusa de Sile Dinicu :roll: .

Deci, nu va suparati pe mine: asa cum d-voastra nu va place televiziunea, asa mie nu-mi plac cei care sustin idei catastrofice.

22 Aug 2007, 20:09
Profil WWW
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Televizorul, un parinte agresiv
Un interviu cu Billy Ray Cyrus, tatal celebrei Miley Cyrus, despre cum le-a schimbat viata serialul Hannah Montana.
http://www.patheos.com/community/deaconsbench/2011/02/17/reality-check-hannah-montanas-dad-on-hollywood-and-satan/

22 Feb 2011, 12:26
Membru Senior

Mesaj Re: Televizorul, un parinte agresiv
Stimată Anam,
Poți să-mi scrii un rezumat al interviului?
Și la noi sunt mulți copii fascinați de Hannah M, iar eu nu știu engleza!
Mulțumesc...

27 Feb 2011, 15:51
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2