Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Cât de cap al familiei e tatāl? 
Autor Mesaj
Preot

Locaţie: Ploiesti
Mesaj Caput mundi
As sugera o schimbare de perspectiva: fiecare persoana are o identitate proprie, in felul sau chiar tainica, care greu sau imposibil ar fi sa se faca intru totul inteleasa de o alta persoana -ma refer doar la persoanele umane, nu la cunoasterea omului de catre Dumnezeu .

Acceptarea, din start, a postulatului ca <fiecare e unic, in felul sau> ar conduce spre descoperirea complementaritatii intre soti - perspectiva in care se evita terminologia cap - picioare, cap -gat, si alte asemenea -din care totusi putem inca intelege multe....

Iar daca la toate acestea se adauga acceptarea [desigur si cautarea] planului lui Dumnezeu cu familia mea, lucrurile se pot intelege mai bine.

<Sfintilor martiri, care bine v-ati nevoit si v-ati incununat...> - din randuiala casatoriei in ritul bizantin.

25 Iun 2006, 21:07
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Cât de cap al familiei e tatăl?
radukn scrie:
1. Bărbatul este capul familiei, aceasta însemnând că în cazuri decizionale dificile, dacă după consultări (înde)lungi cu soţia, aşteptare, rugăciune ş.a. tot nu se ajunge la o opinie comună, se va face cum zice el, având încredere că Cristos îl inspiră, ca fiind capul familiei. (S-a discutat că chiar şi în familiile unde bărbatul este un pămpălău, capul trebuie respectat.) :-k

Nu am citit inca textul propus de Radu, dar am citit destule texte ortodoxe despre acest subiect. Citez din amintire ce spune Sf. Ioan Gura de Aur la o predica la o nunta: femeii ii spune sa-si aminteasca ca e luata din coasta lui Adam, nu din cap, iar barbatului sa-si aminteasca ca femeia e luata din coasta lui, nu din calcai.
Cuv. Paisie Aghioritul dadea un exemplu cu o femeie (taranca) foarte inalta si zdravana, care atunci cand a suparat-o un barbat l-a aruncat jos din caruta "dar sa vezi ce ascultare facea de barbatul ei" care era mult mai firav ca ea. In ortodoxie ascultarea e de baza... normal ca asta nu trebuie sa insemne sclavie, dar desi e dificil, ascultarea este inceputul urcusului duhovnicesc.
Acum sunt situatii si situatii, dar eu sunt de acord cu ce spune Radu. Oricum la mine in familie asa se intampla, chiar daca solutia lui nu mi se pare cea mai buna... uff, mai bine sa ascult, poate acum nu va fi bine, dar data viitoare poate va cantari mai atent ce sustin eu, batalia o poate castiga el... important e sa reusim sa castigam amandoi razboiul :mrgreen: (nu ma refer la razboi intre noi :mrgreen: , ci la cel cu viata). E vorba aceea "cu rabdarea trece marea", nu-i usor, dar dragostea, rabdarea, rugaciunea sunt solutiile crestine, zic eu ca asta e un mod de-al obliga pe Dumnezeu sa intervina si sa rezolve favorabil o situatie. Sper sa-mi ajute Dumnezeu sa merg pe poteca asta desi e vai de picioarele mele :mrgreen: . Adica tare usor ar fi sa se faca asa cum vreau eu, dar e clar ca atunci cand nu avem aceeasi parere si nu ajungem sa ne intelegem, cineva pana la urma trebuie sa cedeze... Dumnezeu mi-a randuit mie, poate gresesc ascultandu-l pe el, dar nu gresesc ascultandu-l pe Dumnezeu.
Inca ceva, mesajul Scripturii e clar, nu cred ca Sf. Pavel nu a spus exact ceea ce trebuia spus.
Repet totusi, sunt situatii cu totul speciale... daca sotul e betiv, desfranat, etc. si cere sa-ti vinzi propria casa, sa-ti dai copiii la orfelinat si sa-l avortezi pe cel pe care il porti in pantece... e clar ca nu trebuie ascultat, il inspira diavolul.
Scuzati, m-am intins rau de tot.

26 Iun 2006, 14:00
Profil YIM
Membru Senior

cristina2012 scrie:
Scuzati, m-am intins rau de tot.

nu te-ai intins. pe mine m-a bucurat f. mult citirea mesajului tau. iti spun din experientza, fiind (romano)catolic, modul tau de a privi problema ii va soca pe multi catolici practicanti, probabil majoritari romano-catolici (adica ne-greco-catolici).

Il felicit pe Radu ca a initiat subiectul, l-as intreba totusi daca aceste pareri sunt unicate printre greco-catolici, sau sunt destul de comune?

02 Iul 2006, 17:09
Administrator

Locaţie: Cluj
Adrian scrie:
pe Radu l-as intreba daca aceste pareri sunt unicate printre greco-catolici, sau sunt destul de comune?

Dacă cumva de Radu-eu e vorba şi nu de pr. Radu, atunci răspund: opiniile sunt diverse. Cred că majoritare opiniilor sunt aliniate secolului XXI, adică negând poziţia de cap al familiei, bisericii-domestice, cu expresii şi învârteli diplomatice cum au arătat-o deja şi unii preoţi pe aici (spre regretul meu). Dar mai sunt şi familii care cred că soţul este capul familiei, şi nu pentru că femeia ar avea probleme cu "bila". Recunoaşterea rolului bărbatului este o problemă ce a înregistrat atâtea abuzuri în trecut, încât astăzi când cineva vorbeşte despre ea e greu să discerni: vorbeşte egoismul din el? vorbeşte istoria? vorbeşte slăbiciunea lui? ...

PS: Mulţumesc Cristinei pentru implicarea în discuţie şi pentru "sharingul" de opinie.

02 Iul 2006, 19:15
Profil YIM WWW
Membru Senior

Barbatul este capul in ceea ce priveste "reprezentarea" familiei, la fel ca regina Marii Britanii, avand aceata functie onorifica care nu implica ca el este SEFU.
Important este comunicarea si dialogul in familie, deciziile trebuie luate de comun acord.
Si in Zalau se organizeaza lunar intalniri ale familiilor si se pot afla lucruri minunate despre viata de familie, printre care si acestea privind "primatul" barbatului.
Sunt doua feluri de barbati care SUNT sub papucul sotiei si care AU IMPRESIA ca nu sunt sub papucul sotiei. :lol:

10 Iul 2006, 21:40
Membru Senior

Sunt doua feluri de barbati care SUNT sub papucul sotiei si care AU IMPRESIA ca nu sunt sub papucul sotiei. :lol:
frumos!

11 Iul 2006, 07:42
Membru Senior

radukn scrie:
[Recunoaşterea rolului bărbatului este o problemă ce a înregistrat atâtea abuzuri în trecut, încât astăzi când cineva vorbeşte despre ea e greu să discerni: vorbeşte egoismul din el? vorbeşte istoria? vorbeşte slăbiciunea lui?

Pe vremuri se zicea ca barbatul este cap al familiei numai in masura in care punea interesele celorlalti membri ai familiei deasupra intereselor personale, atitudine impinsa pina la sacrificiu daca e nevoie. "Sacrificial (corectare...) leadership" cum zic englezii; un mod de a-l imita pe Cristos. Mi se pare foarte interesant ca, in cazul scufundarii Titanicului, capitanul impreuna cu echipajul, desi ei conduceau vasul, s-au sacrificat ca sa scape femeile si copiii.

Ultima oară modificat de Adrian pe 13 Iul 2006, 19:09, modificat 1 dată în total.

12 Iul 2006, 23:13
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Cave aequalitatem
...

http://www.catehism.ro

Ultima oară modificat de Fortunatus pe 19 Ian 2007, 18:23, modificat 1 dată în total.

13 Iul 2006, 00:16
Profil WWW
Administrator

Locaţie: Cluj

13 Iul 2006, 07:25
Profil YIM WWW
Membru Senior

Un exemplu asemanator stiu si eu. In anul intai, ne-a povestit un asistent tanar (dl. Adrian Cioroianu) ca era in occident cu bursa (cred ca in Olanda) si o colega finlandeza il tot intreba despre situatia femeilor in Romania, apoi il intreaba daca el o trateaza pe sotia lui ca fiind egala lui. El spune ca da, o considera pe sotia lui egala cu el, dar bineinteles, femeia e mai sensibila, trebuie sa o protejezi... Atat i-a trebuit finlandezei sa auda... cum s-o protejezi, asta inseamna ca o consideri slaba, inferioara, asta nu-i egalitate, etc., etc. :lol:

13 Iul 2006, 07:50
Profil YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul