Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Familia moderna si postul mare 
Autor Mesaj
Membru Junior

Locaţie: Sannicolau Mare
Mesaj Familia moderna si postul mare
Pace si bine. Iata ne apropiem de duminica neagra.Daca nu este cu suparare as dori sa aflu cum traiesc si alte familii crestine aceste zile de post, cum reusesc in acest cotidian sa tina "pasul" cu Mantuitorul in drumul sau spre Golgota. " Miluieste-ma,Dumnezeule,miluieste-ma, caci in Tine se increde sufletul meu"

22 Mar 2007, 21:54
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Mesaj Re: Familia moderna si postul mare
seba scrie:
sa aflu cum traiesc si alte familii crestine aceste zile de post, cum reusesc in acest cotidian sa tina "pasul" cu Mantuitorul in drumul sau spre Goglgota

noi nu facem ceva special in acest timp
eu merg la Biserica de cate ori am ocazia, oricand...
sotul nu prea are timp sa treaca pe la Biserica din cauza programului de la serviciu - si asta tot timpul
ceea ce este special in aceasta perioada este programul special de cantece liturgice si participarea la Calea Sfintei Cruci, la actiunile liturgice din Vinerea Mare si din Duminica Pastelui
ar trebui sa fie mai mult?
inainte de a ma casatori, mergeam cate o saptamana de Pasti si de Craciun in comunitatea Fratilor Sfantului Ioan - nu am mai fost pe urma pentru ca nu putem avea impreuna acelasi timp liber in zilele respective...

nu mai tin minte despre ce sfant se povestea ca, fiind copil, intrebat ce ar face daca ar veni Ziua de Apoi, el raspunde ca s-ar juca in continuare - de ce ar trebui sa fim cumva mai altfel in fata lui Dumnezeu in anumite perioade de timp si nu tot timpul?!?

23 Mar 2007, 10:47
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
Tot timpul ar trebui sa privim la patimile Mantuitorului si ar trebui ca tot timpul sa putam bucuria Invierii si suflete... daaaar, din pacate, eu nu am aceasta masura :cry: . Asta e slabiciune. Mereu m-a impresionat ceva ce am aflat despre un calugar (nu tin minte despre cine anume, nici nu sunt sigura cine anume ne-a povestit), dar am retinut cu drag ca acest parinte despre care se vorbea mereu saluta oamenii cu "Hristos a inviat", in tot timpul anului.
In aceasa perioada trairea e mai intensa, poate pentru ca mult mai multi se gandesc la asta, pentru ca slujbele sunt in asa fel incat ne reamintesc cu mai multa intensitate grozavia pacatului, speranta mantuirii, calea Invierii.
Mereu mi-e dor de Postul Mare si de Saptamana luminata...

25 Mar 2007, 23:26
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Iasi
Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Ultima oară modificat de cineforumiasi pe 29 Ian 2008, 22:41, modificat 1 dată în total.

28 Mar 2007, 15:17
Membru Senior

In Postul Mare si in Inviere e un amestec de tristete si bucurie, de durere ca sunt pacatoasa si infinita iubire pentru ca El ma iarta. In fiecare Post Mare murim cate putin, ca sa inviem impreuna cu El in noaptea Luminii.

28 Mar 2007, 15:26
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ]