Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
casatorie intre cumnati 
Autor Mesaj
Membru Junior

Mesaj casatorie intre cumnati
eu sunt ortodoxa,prietenul meu si eu vrem sa ne casatorim...dar exista o problema,el este cumnatul meu.la ortodoxi nimeni nu vrea sa ne dea dezlegare.am inteles ca la catolici catoria intre 2 cumnati este acceptata.noi am vrea sa ne schimbam religia ,sa ne facem catolici.oare este vazut lucrul acesta ca un pacat in fata lui dumnezeu?

15 Noi 2008, 21:36
Membru Senior

Locaţie: în afara Bisericii
Mesaj Re: casatorie intre cumnati
Eu nu am auzit ca sa fie vreun astfel de impediment la casatorie, cata vreme nu exista consanguinitate. Desigur, cel mai bine este sa consultati un preot.

Parerea mea este ca trecerea la catolicism trebuie sa fie anterioara casatoriei, este foarte neobisnuit ca doi ortodocşi să se căsătorească catolic. Desigur ca trecerea la catolicism nu este un pacat, ci este chiar foarte bine daca, dupa rugaciune, documentare proprie si discutii cu un duhovnic ajungeti la concluzia ca Biserica Catolica este Biserica lăsată de Cristos pe pământ pentru ca oamenii să se mântuiască. Daca, insa, doriti sa treceti la catolicism doar pentru ca exista alte conditii de casatorie, ma tem ca acesta nu e un motiv bun in faţa lui Dumnezeu. De altfel, atenţie să nu luaţi plasă: pentru catolici, ceea ce Domnul a unit nu poate fi desfacut, nu există conceptul de "divorţ".
Intraţi într-o biserică catolică şi rugaţi-vă: Spiritul Sfânt vă va arăta calea de urmat. Este bine să vă rugaţi în taină şi la icoana Fecioarei (cea din stânga uşii din mijlocul catapeteasmei) dintr-o biserică greco-catolică sau la statuia Fecioarei din faţa altarului într-o biserică romano-catolică. Sfânta Fecioară este protectoarea căsătoriilor şi Maica Bisericii.

http://www.catehism.ro

15 Noi 2008, 22:00
Profil WWW
Membru Senior

Lăudat fie Isus şi Maria!
deea_m scrie:
eu sunt ortodoxa,prietenul meu si eu vrem sa ne casatorim...dar exista o problema,el este cumnatul meu.la ortodoxi nimeni nu vrea sa ne dea dezlegare.am inteles ca la catolici catoria intre 2 cumnati este acceptata.noi am vrea sa ne schimbam religia ,sa ne facem catolici.oare este vazut lucrul acesta ca un pacat in fata lui dumnezeu?
Bine ai venit, deea_m!
Nu ai oferit destule amănunte despre situaţia voastră.
Nu pot să mă căsătoresc cu cumnatul meu pentru că el este deja căsătorit cu sora mea. Fratele cumnatului meu este cumnat cu sora mea, nu cu mine; deci fratele cumnatului meu nu-mi este cumnat.
Soţul sorei mele este ginerele părinţilor mei, dar fraţii lui nu sunt gineri pentru părinţii mei.

15 Noi 2008, 23:39
Membru Junior

cand m-am referit la cumnati,m-am referit la urmatoarea situatie.frateleme meu este cu o fata,fata respectiva are un frate,eu as vrea sa ma casatoresc cu fratele cumnatei mele...nu reusesc sa inteleg de ce anume la ortodoxi chiar nu este posibila casatoria intre cumnati,am vorbit cu multi preoti care de altfel mi au spus ca nu se poate,ne au sfatuit sa vorbim cu un patriarh poate asa reusim sa obtinem o dezlegare.doar cu ajutorul lui dumnezeu sa speram ca vom obtine acesta dezlegare.

15 Noi 2008, 23:49
Membru Junior

sa inteleg ca de fapt cumnatul meu devine prin casatorie doar baiatul care s-ar casatori cu sora mea,nu si fratele cumnatului meu.atunci el in fata lui dumnezeu ce legatura ar avea?

15 Noi 2008, 23:52
Membru Senior

deea_m scrie:
sa inteleg ca de fapt cumnatul meu devine prin casatorie doar baiatul care s-ar casatori cu sora mea,nu si fratele cumnatului meu.atunci el in fata lui dumnezeu ce legatura ar avea?
Băiatul care umblă cu sora ta, prin căsătorie cu ea, devine cumnat cu tine şi devine membru şi în familia voastră. Legături de sânge între fratele lui şi tine nu sunt; s-ar prea putea însă(nu ştiu exact, dar vă poate lămuri un preot) ca în faţa lui Dumnezeu să se stabilescă între cele două familii nişte legături spirituale. Tot legături spirituale în faţa lui Dumnezeu(fără nici o legătura de sânge) sunt şi cele dintre naş şi fin. Chiar şi aşa, cred că printr-o dezlegare de la patriarh, fericirea voastră se poate împlini. Deie Domnul!

Vrei să spui că sora ta nu e încă măritată cu "logodnicul" ei? Adică dacă vă căsătoriţi voi primii, atunci ei vor umbla după dezlegarea patriarhului? Păi printr-o programare de "inginerie" spirituală vă puteţi căsători împreună, în acelaşi timp, şi nu sunteţi nici unii în culpă. Oare ar fi posibil?

Să treceţi la catolici doar pentru a vă putea căsători, cred că nu are trecere în faţa lui Dumnezeu. Feriţi-vă de aşa ceva! E ca şi cum aţi încerca să-L fentaţi pe Dumnezeu. Nu tine! Mergeţi la patriarh până vă dă dezlegare! Şi vă va da!

16 Noi 2008, 05:50
Membru Senior

Locaţie: Buzau-Romania
deea_m scrie:

Statul Roman si BOR interzic casatoria intre doi frati gemeni cu doua surori gemene, te rog frumos sa te adresezi celei mai apropiate Mitropolii Ortodoxe, ce fel de preot ortodox aveti acolo?

16 Noi 2008, 15:56
Profil YIM WWW
Membru Senior

Dan-Gabriel scrie:
Statul Roman si BOR interzic casatoria intre doi frati gemeni cu doua surori gemene, te rog frumos sa te adresezi celei mai apropiate Mitropolii Ortodoxe, ce fel de preot ortodox aveti acolo?
Habar n-am avut de aşa ceva. În caz de surori şi fraţi gemeni, se poate ca asemănarea fizică să joace un rol nefast, şi asta trebuie evitat, însă această particularitate nu se poate evita în cazul unei singure perechi de gemeni căsătoriţi cu o pereche diferită. Care ar fi dar, argumentaţia statului: prevederea BOR? Dar în cazul fraţilor care nu-s gemeni?

16 Noi 2008, 19:26
Membru Senior

Locaţie: Alba Iulia
Din cate stiu eu se poate. Exista si un caz celebru - principele Carol (regele Carol II) si principesa Elisabeta s-au casatorit cu principesa Elena a Greciei si respectiv principele mostenitor George al Greciei care erau frati. Exista si o superstitie care spune ca daca astfel de casatorii nu au loc simultan, casniciile nu vor dura. Nu sunt adeptul superstitiilor dar in cazul celor 4 chiar asa s-a intamplat.

omnis terra veneratur

16 Noi 2008, 19:30
Profil YIM
Membru Senior

Locaţie: Bucuresti
in traditia ortodoxa, conditiile de casatorie sunt altele fata de casatoria la catolici
si chiar e ciudat ca se accepta recasatorirea divortatilor, dar se pun altfel de conditii
nu te poti casatori cu cel pe care l-au botezat parintii sau unchii tai, pentru ca iti devine frate sau var, chiar daca nu "sangvinic"
la fel este cu fratele sotului surorii tale, considerat un fel de sot al surorii tale - probabil de cand cu regula evreiasca dintr-o anumita vreme (daca un barbat murea fara sa aiba copii, fratele lui ii facea copil vaduvei...)
dar ce i-ar fi considerat fratele sotului fratelui tau? un fel de sot al fratelui?!?
regulile de genul acesta ar trebui reconsiderate, totusi, oricat de traditionalisti am fi

in plus, sunt diferente si intre diferitele Biserici Ortodoxe, si intre traditiile pastrate in comunitatile romanesti din tara si comunitatile romanesti din strainatate

in orice caz, crestineste nu este gresit sa te casatoresti cu cumnatul tau - dar trebuie tinut cont de faptul ca nu este crestineste sa scandalizezi comunitatea

cumva o sa se rezolve - ai sa vezi!

17 Noi 2008, 08:38
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul